Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.
Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou.
Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě bolestí v krku, suchého kašle, zánětu průdušek, angíny či laryngitidy.
K léčení vodou ho měla v dětství inspirovat zraněná srna, která si chodila omývat ránu do pramene, až do úplného vyléčení.
Český otec vodoléčby
Vodou léčil i sám sebe, nejprve zranění ruky způsobené otěžemi, následně i hrudníku, který mu přejel povoz. Měl zůstat mrzákem, ale vyléčil se pomocí studených obkladů a vody, zlomená žebra si rovnal o opěradlo židle.
Zpráva o jeho vyléčení k němu zavedla nejen sousedy a jejich zvířata, ale i významné občany až z Vídně. Roku 1882 přestavěl svůj rodný dům v první vodoléčebný ústav na světě.
Vodoléčba se dnes využívá především v lázeňských městech, kde je nabízena perličková koupel, podvodní masáž, vířivá lázeň a další.
Mattoniho kyselka
Moderní lázně vznikaly v okolí vyvěrajících minerálních pramenů, jejichž blahodárné účinky na lidský organismus byly prokázány. Prospěšné je i pití těchto minerálních vod.
Česko disponuje celou řadou lázeňských měst, mezi které patří Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně, Lázně Jeseník či Luhačovice. Nedaleko Karlových Varů, v obci Kyselka, pak pramení Mattoniho minerálka.
Hlavní pramen si roku 1867 pronajal český podnikatel italsko-německého původu Heinrich K. Mattoni (1830–1910), který jej začal stáčet do skleněných lahví a vyvážet do celého světa. V roce 1876 to byl milion kusů.
Vincentka léčí dýchací cesty
Za zisky z prodeje vody Mattoni pak Lázně Kyselka koupil a velkolepě přebudoval a rozšířil. Postavil kolonádu, která zastřešila slavný „Ottův pramen“, i budovy sanatorií, vodoléčebný ústav, hotely, restaurace, lanovou dráhu, kapli, vodní elektrárnu i stáčírnu.
Do obce zavedl i železnici. Jeho potomci lázně drželi až do konce 2. světové války.
Další slavnou českou minerální vodou je Vincentka, která pramení v Luhačovicích. Pro své složení je doporučována specialisty ORL, alergology, endokrinology i pediatry.
Pomáhá především při léčbě onemocnění horních a dolních cest dýchacích, ať už v podobě inhalací, pastilek či sirupů proti kašli.