Pacientů s Alzheimerovou chorobou každoročně přibývá. V roce 2019 trpělo v České republice tímto neurodegenerativním onemocněním cca 167 tisíc obyvatel, odborníci však odhadují, že v roce 2050 to může být více než dvojnásobek.
Alzheimerova choroba patří k nejrozšířenějším typům demence. Její výskyt se trvale zvyšuje, a to i v důsledku stárnoucí populace. Netýká se ale pouze seniorů.
Kolem 10 % nemocných Alzheimerovou chorobou je mladších 65 let, výjimečně nemoc může postihnout i třicátníky. Nemoc postihuje z dosud stále nezjištěných příčin častěji ženy než muže. Přes dvě třetiny lidí s demencí jsou ženského pohlaví.
V České republice se jejich počet odhaduje na více než 105 tisíc. Jak s nemocí souvisí obezita?
Obezita zhoršuje demenci
Demence podle posledních údajů v současnosti celosvětově postihuje asi 50 milionů lidí a podle odhadů bude počet nemocných dál narůstat, přičemž nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, na kterou se ve své nové studii zaměřili vědci z Sheffieldské univerzity.
Studie ze začátku roku 2021 zcela jasně naznačuje, že by nadměrná tělesná hmotnost mohla mít úzkou souvislost se zhoršeným průběhem rozvinuté Alzheimerovy choroby.
Vědci tak pacienty nabádají, aby dodržovali správnou a zdravou životosprávu, začít lze údajně kdykoli, čím dříve, tím lépe.
Vědci měli v průběhu výzkumu k dispozici skeny mozku od 47 pacientů, kterým byla diagnostikována lehká forma Alzheimera, 68 lidí s mírnými kognitivními poruchami a 57 zdravých osob.
Odborníci se v rámci výzkumu zaměřili na objem šedé hmoty, jež s nástupem nemoci postupně degeneruje, na integritu bílé hmoty a průtok krve mozkem.
Prevence má důležitou roli
Badatelé potvrdili souvislost obezity a zhoršeného průběhu u lidí s mírnými poruchami, ale i u jinak zdravých jedinců. Nadměrná hmotnost údajně přispívá ke zranitelnosti nervové tkáně. Běžná váha naopak pomáhá zachovat zdravou strukturu mozku.
„V boji proti této nemoci hraje důležitou roli prevence.
Je třeba podotknout, že tato studie netvrdí, že obezita způsobuje Alzheimerovu chorobu, ale ukazuje, že nadváha je další zátěží pro zdraví mozku a může průběh onemocnění zhoršit,“ poznamenala hlavní autorka studie Annalena Venneriová z Sheffieldské univerzity.
Vědci se navíc shodují, že člověk by měl svou váhu redukovat co nejdříve, není ideální vyčkávat až do pozdějšího věku. „Musíme na zdraví mozku začít myslet mnohem dříve.
Vzdělávání dětí a adolescentů ohledně rizik spojených s obezitou je zásadní,“ dodala Venneriová.
Léčba „alzheimra“ není levná
Lékaři se shodují, že léčba Alzheimerovy choroby je velmi nákladná. Za posledních pět let stouply podle pojišťoven v Česku výdaje na léčbu až dvojnásobně a celkem se pohybují okolo dvou miliard korun.
„Zvyšující se náklady na léčbu Alzheimerovy choroby jsou dané samozřejmě jednak rostoucím počtem lidí s diagnostikovanou chorobou a také tím, že se rozšiřuje péče o tyto pacienty.
Vliv na rostoucí nákladovost může mít také to, že neustále roste kvalita a profesionalita poskytované péče,“ říká Magdaléna Tarcalová, generální ředitelka společnosti Alzheimercentrum.