Domů     Když řádí černá smrt. První morová rána zahubila až třetinu Evropanů!
Když řádí černá smrt. První morová rána zahubila až třetinu Evropanů!
21.2.2025

Morové rány dopadaly na Evropu po celá staletí. Ta první, ve 14. století, ji ochromila naprosto celou.

O morových ranách se zmiňují už antické prameny, nicméně v té době nemuselo jít konkrétně o mor (tedy nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis), ale například epidemii neštovic a dalších nemocí.

Za první historicky doloženou epidemii lze považovat tzv. justiniánský mor, přičemž svůj název tato vlna získala od Justiniána I., který právě vládl.

Hrůza vypukla v roce 541 v Konstantinopoli, která byla největším evropským městem a nemoc se sem dostala asi z Egypta nebo Etiopie – tedy ze zemí, odkud se dováželo obilí. Umíralo až 5000 lidí denně a chybělo málo, aby vymřela celá polovina obyvatel.

Kvůli agresi tohoto onemocnění nezůstalo jen u jednoho města, mor zachvátil celou Byzantskou říši, přičemž nepřežila asi čtvrtina společnosti.

Morová lež?

V roce 1016 měla v Praze proběhnout morová epidemie takové síly, že během osmi měsíců zemřelo devět desetin obyvatel. Jenže… psal o ní pouze kronikář Václav Hájek z Libočan, a to navíc až v 16. století.

Jiné zmínky o katastrofě, než je ta v jeho kronice, se, alespoň dosud, nenašly. A protože u jiných míst autorova díla bylo prokázáno, že si značně vymýšlel, i v tomto případě je to pravděpodobné…

Zato o vlně moru, která proběhla ve 14. století, víme s jistotou. Jenom v letech 1347–1350 zemřela na mor asi třetina obyvatel Evropy!

Oběťmi nenávisti v dobách moru se stávali také malomocní a další lidé s jakýmkoliv postižením kůže. To bylo totiž považováno za znamení nečisté duše.
Oběťmi nenávisti v dobách moru se stávali také malomocní a další lidé s jakýmkoliv postižením kůže. To bylo totiž považováno za znamení nečisté duše.

Z Asie do Evropy

Klaus Bergholt v knize Černá smrt za pravděpodobné ohnisko moru považuje středoasijskou oblast kolem jezera Balchaš. Ve 30. letech 14. století se odtud dostal do Číny a později po Hedvábné stezce do Evropy.

Šíření moru nahrávalo cestování za obchodem, setkávání se v rámci politických a kulturních vztahů i válečné střety, při nichž se z místa na místo přesouvaly velké počty lidí.

Evropští námořníci byli už v první polovině 40. let nervózní z nemoci, která se šířila Asií. Lidé tam na ni umírali v obrovském množství, a tak bylo vlastně jen otázkou času, kdy se některá posádka nakazí a odveze mor do další země. A právě to se také stávalo.

Do přístavů připlouvaly lodě plné nemocných a umírajících lidí. Jakmile se pak dostali na pevninu, mor se roznášel na obyvatele města.

V roce 1347 už nemoc sužovala Konstantinopol, Krétu, Řecko a sicilské město Messina, odkud se šířila dál. Decimovala také Itálii, a i když ji Alpy trochu zbrzdily, v roce 1349 si krutou daň vybírala už i v mnoha zemích na jejich druhé straně.

První epidemie si vyžádala 25 milionů Evropanů, tedy asi třetinu celé společnosti tohoto kontinentu. Není proto divu, že se nemoci začalo říkat černá smrt.

Mapa znázorňující šíření černé smrti v Evropě mezi lety 1346 a 1353.
Mapa znázorňující šíření černé smrti v Evropě mezi lety 1346 a 1353.

 

Hledání viníka

Jak už to bohužel ve vypjatých dobách bývá, lidé potřebovali najít viníka. K tomu se rozmohl náboženský fanatismus a závist, a tak je skoro jasné, že v této kombinaci mohlo být ukázáno jen na jedinou menšinu v okolí, a to na Židy.

Křesťané nechápali jejich zvyky, záviděli jim často lepší finanční zázemí, považovali je za odlišné, a navíc krajně podezřelé.

Mor se totiž mezi nimi šířil pomaleji, což bylo dáno hlavně lepšími hygienickými návyky, k nimž měli i náboženský motiv, a odloučením od zbytku obyvatel v uzavřených židovských ghettech.

Situace zašla tak daleko, až kolovaly pomluvy o praktikování černé magie a házení jedu do studní křesťanů. Začalo docházet k násilí i vraždám Židů včetně upalování bez rozdílu věku nebo pohlaví.

Mučením byli Židé nejednou donuceni „přiznat se“ k celosvětovému židovskému spiknutí, nebo právě již zmiňovanému otrávení pitné vody. Vedení některých měst se snažily vysvětlovat, že toto nařčení je nesmyslné, bohužel dost marně.

Papež Klement VI. 6. července 1348 vydal bulu pro ochranu Židů v Avignonu a okolí a také někteří duchovní se menšiny zastávali – jiní ovšem naopak lid proti Židům záměrně poštvávali.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.bbc.com, www.nytimes.com, www.reuters.com, www.forbes.com, www.economist.com
Úvodní foto: wikipedia, Flappiefh, CC BY-SA 4.0, FOTO 2: Shutterstok, FOTO 3: wikipedia, Flappiefh, CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Vatikánská apoštolská knihovna: Skvost plný pokladů
Pro někoho noční můra, pro jiného zase splněný sen. Úzké uličky nejvíce připomínají zapeklitý labyrint, z něhož není úniku. Regály, které údajně měří několik kilometrů, ale zaplňují zaprášené knihy. Kdyby knihy mohly mluvit, Vatikánská apoštolská knihovna by doslova řvala. Někdy má ale namále, v jednu chvíli si ji přivlastní Napoleon Bonaparte (1769–1821) a přemístí do Paříže! Trochu […]
Historie
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo! Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…   Nedaleko šumí řeka Tibera, […]
Historie
Pryč s Turky: Řecký boj za nezávislost
Povstání řeckých poddaných v Osmanské říši proti turecké nadvládě je známé jako řecká osvobozenecká válka, na jejímž konci vznikl samostatný řecký stát. Válečný konflikt začal v březnu 1821, kdy vůdce řeckého povstání Alexandros Ypsilanti navázal spojení s rumunskými rolníky a srbskými vzbouřenci a vtrhl na území osmanské říše. Sami Řekové však zahájili povstání až po […]
Historie
Hladovky, protesty i vězení. K volebnímu právu se ženy protrpěly
To, že ženy mohou volit, dnes považujeme za samozřejmost. Vždy tomu tak ale nebylo. A doba, kdy volit nemohly, neskočila zase tak dávno. Vždyť třeba Portugalsko umožnilo ženám volit teprve v roce 1974. Pojďme se podívat na cestu žen k jejich volebnímu právu. Byla dlouhá a trnitá, ale na jejím konci se ženy po celém […]
reklama
věda a technika
Jak Johannes Gutenberg změnil svět. Co způsobil jeho knihtisk?
Jeho jméno známe každý už od školy, kde se obvykle v pár větách dozvíme, že vynalezl knihtisk. Pojďme se ale podívat na příběh Johannese Gutenberga, který bezesporu změnil vývoj celé společnosti. Není známo, kdy Johannes Gutenberg přišel na svět a vlastně ani jak přesně vypadal, protože se nedochoval žádný jeho portrét s věrnou podobou. Co […]
Joachim Barrande: Francouzský vědec s výraznou českou stopou
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v mnoha případech i světově jedinečná vzhledem ke svému geologickému podloží. Po geomorfologické stránce je území dnešního pátého pražského obvodu velice pestré, protože se zde stýkají dva veliké české geografické i morfologické celky. Od severovýchodu do této oblasti zasahuje geografická jednotka […]
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
Ať chceme, nebo ne, nejlepší vynálezy přináší lenost. Nejprve člověk objevil kolo. Z kola vyrobil vozík, aby nemusel vše nosit na zádech. A když přivázal vozík za zvíře, měl to takřka bez práce. Co kdyby ale nemusel využívat sílu živého zvířete? Ke vzniku osobního automobilu byl už jen krok. Pára, která rozpohybovala svět Počátky historie automobilu […]
Kontroverzní tvrzení: Klima se nemění! A když už, tak za to nemůže člověk!
To, že od konce 19. století vzrůstá globální teplota, potvrzují tvrdá data. Jen v našich končinách zimní teploty vzrostly o dva stupně, letní pak o tři. Přesto se na některých serverech stále šíří teze, že klimatické změny jsou z prstu vycucaným podvodem, který má jakési tajemné skupině lidí dát do ruky nástroj pro světovládu. Podle […]
reklama
historie
Když řádí černá smrt. První morová rána zahubila až třetinu Evropanů!
Morové rány dopadaly na Evropu po celá staletí. Ta první, ve 14. století, ji ochromila naprosto celou. O morových ranách se zmiňují už antické prameny, nicméně v té době nemuselo jít konkrétně o mor (tedy nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis), ale například epidemii neštovic a dalších nemocí. Za první historicky doloženou epidemii lze považovat tzv. […]
Pád Konstantinopole otevřel Turkům bránu do Evropy
Konstantinopol byla kdysi nádhernou a slavnou metropolí. Znalosti a moudrost si zde podávaly ruku s pravoslavnou vírou a bohatstvím. To vše ale skončilo, když se osmanský sultán Mehmed II. spolu se svým vojskem utábořil před jejími hradbami. Konstantinopol, česky také Cařihrad, dnes Istanbul, byla kdysi hlavním městem Východořímské říše. Po jejím rozpadu se stala hlavním […]
Španělská chřipka zabila víc lidí než první světová válka
Španělská chřipka na přelomu desátých a dvacátých let minulého století let řádila de facto všude, a tak před ní nebylo úkrytu. Lékaři neměli ohlašovací povinnost, proto nejsou známy přesnější počty případů, ovšem jejich obrovský počet rozhodně nemohl nikomu uniknout. Rakousko a české země přitom patřily mezi nejvíce zasažené. Pozornost veřejnosti se po větší část roku […]
Nabatejci: Zdatní obchodníci
Nabatejská civilizace vzešla ze společenství nomádů, kteří žili na Arabském poloostrově. Podařilo se jim ovládnout obchodní cesty, kudy se z Orientu přepravovalo do oblasti Středozemního moře exotické zboží, jako bylo kadidlo, myrha, koření či aromatické byliny. Postupem času kontrolovali Nabatejci obchodní trasy sahající od Indického oceánu až po Rudé a Středozemní moře. Zastavili rozkvět Petry Římané? Hlavním […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz