Dnešní doba cestování bohužel moc nepřeje, proto vás na jeden zajímavý let zveme alespoň v představách. A to rovnou do doby o pár desítek let zpět! Že to muselo být tehdy na palubě letadel zastaralé a primitivní? Možná byste se divili…
Letíte třeba z Paříže do San Franciska. Ještě mnoho hodin před vámi a už vám padá hlava únavou?
Máte štěstí, že jsou zrovna 50. léta 20. století a vy sedíte v jednom z exemplářů Boeingu 377 Stratrocuiser, jednoho z nejluxusnějších letounů, které kdy brázdily vzdušný prostor!
Pyšní se pohodlnými sedadly pro 100 cestujících a také patrem určeným k odpočinku. Stačí vystoupat po točitém schodišti…
Že už je nahoře obsazeno? Nevadí, Podívejte se nad hlavu, tam, kde byste jistě čekali zavazadlový prostor. Pod poklopem se skrývají postele, které stačí vysunout ven.
Na lůžko snadno proměníte i samotnou sedačku, takže vzniknou dvě řady na spaní nad sebou, a o soukromí se ještě postarají decentní závěsy.
Ráno pak dostanete snídani rovnou do postele. Nemáte zaplacenou první třídu? Veškeré služby jsou pro všechny!
Co si dáte?
Spát se vám nechce, ale dali byste si něco něco na zub? Žádný problém, Stratrocuiser, využívaný především leteckou společnost Pan Am, je zásobený specialitami slavné pařížské restaurace Maxim´s.
Vše se peče vaří až na palubě, aby to bylo co nejčerstvější, a třeba hovězí steak vám nakrájí až přímo před očima.
Stravování v letadlech je v tu dobu vůbec luxusní záležitostí. Objednat si můžete skoro cokoliv, od šťavnaté jehněčí kotlety, přes smradlavý sýr až po kaviár. A nouze není ani o alkohol.
Tím je známá především společnost Southern Airways, která v 70. letech pořádá tzv. cesty aristokratů. Všichni pasažéři mají v ceně neomezenou konzumaci alkoholu, od pravého šampaňského až po výběr nejrůznějších lihovin. Typickou skleničku s logem Southern Airways si můžete nechat na památku.
Vyrazte do baru!
V 21. století jsou letadla plné zamlklých individuí. Každý dnes raději jen odpočívá, čte nebo civí notebooku či telefonu. Ovšem v prvních dekádách dopravního létání je to úplně jinak. Každý let se společenskou událostí!
Sedlala tehdy nejsou za sebou v řadách, ale v jakýchsi kupé, většinou po osmi. Lidé sedí proti sobě a vesele konverzují. Pokud se i tak nudíte, vydejte se do baru!
Ty nechybí především v 70. letech u společnosti American Airlines a součástí je i elektrické piano. Samozřejmě včetně klavíristy, který má dlouhý let cestujícím zpříjemnit živou hudbou.
„Barovou úpravu“ nabízí i Continental Airlines na počátku 80. let, v letadlech DC-10. Můžete tu jen tak posedávat na vysokých otočných židlích nebo si s někým zahrát Pong, tehdejší hit na poli elektronických her.
Módní přehlídka i galerie
Můžete i jen tak pozorovat letušky – ty totiž rozhodně neměly vždy tak nudné uniformy jako dnes! V 70. letech jsou u Southwest Airlines hitem ultrakrátké šortky a k nim vysoké boty.
Pro Braniff International Airways zas v roce 1965 navrhne italský návrhář Emilio Pucci (1914-1992) kolekci mnoha kostýmů hrajících barvami. Dají se rychle převlékat, a proto vás letušky v jiném oblečku přivítají, v jiném přinesou oblečení… a celá jejich promenáda letadlem je vlastně taková módní přehlídka.
Součástí výzdoby bývají i díla slavných malířů a v mnohým letadlech se nezapomíná na květiny. V letadle se prostě musíte cítit dobře a vůbec nevadí, když se vám tedy při turbulencích vylije voda z vázy do klína. Přejeme příjemný a veselý let!