Domů     Když hlava ubližuje tělu: Zdravotní problémy způsobené psychikou!
Když hlava ubližuje tělu: Zdravotní problémy způsobené psychikou!
29.6.2020

Bolesti břicha, hlavy, problémy se zažívání, bušení srdce či nemožnost se nadechnout. Za těmito fyzickými obtížemi může stát pochroumaná psychika. Co je spouštěčem psychosomatických onemocnění?

Pojem psychosomatika pochází z dob starého Řecka, kdy popisuje vazby mezi duší (psyché) a tělem (soma). Jejím hlavním úkolem je zkoumat vztah mezi nimi, tedy jaký má psychika vliv na naše tělo.

Jistě každý z nás zažil, že když nás někdy něco bolelo, neměli jsme úplně nejlepší náladu. Stejně to funguje i opačně. Když dlouhodobě přepínáme svoje síly a neřešíme svoje problémy, projevuje se to i na našem zdraví.

Co člověk, to unikát

Každý z nás je jiný. Lišíme se povahou, různými zájmy, vlastnostmi nebo schopnostmi. Na světě se tak nenajdou dva stejní lidé. Na druhou stranu existují lidé s určitými osobnostními rysy, jejichž vlivem jsou náchylnější i k psychosomatickým onemocněním.

Podle odborníků se jen naše tělo snaží chránit tím, že na problémy upozorňuje fyzickými příznaky.

Tělo nás varuje před problémy.
Tělo nás varuje před problémy.

Už dost!

Tělo nám tak naznačuje, že bychom měli zvolnit a šetřit se nejen po fyzické stránce, ale především po té psychické. Pokud tato varování neustále ignorujeme, mohou tyto potíže přerůst až do chronické podoby, čímž se postupně zdravotní stav jen zhoršuje.

A to je problém dnešní uspěchané doby, kdy lidé svoje potíže podceňují, nebo si je vůbec nepřipouštějí.

Jak k tomu dojde?

Na úplném počátku vše vypadá celkem nevině. Stačí ale trochu stresu, nedostatek spánku nebo problémy v rodině či ve vztazích. Při prvních obtížích se tak dá jen těžko rozpoznat, že se jedná o psychiku.

Když pak tito lidé navštíví lékaře, velmi často se setkávají s tím, že jim nevěnuje patřičnou pozornost.

Na počátku se fyzické příznaky neprojevují.
Na počátku se fyzické příznaky neprojevují.

Vážné problémy

Nejčastěji se jedná o lehké formy onemocnění, jakými je například angína, kašel nebo ekzém, může dojít ale i k mnohem závažnějším chorobám. Nezpracované stresy mohou vyvolat žaludeční vředy, průjmy nebo trávicí potíže.

Stejně tak mají tito lidé problémy se spánkem. V horších případech se při dlouhodobém stresu může objevit cukrovka, poruchy štítné žlázy, či dokonce vznik zhoubných nádorů.

Fyzicky vám nic není

Lékaři se totiž soustředí hlavně na léčbu příznaků, a to i v případě, že se jim nedaří najít příčinu obtíží. Když pak testy neprokážou žádnou nemoc, připadají si tito lidé jako hypochondři, kterým nikdo nevěří. Oni přitom skutečně trpí.

Pro léčení je tak nezbytné se zajímat se o všechny aspekty jeho života, v jaké osobní situaci se tento člověk momentálně nachází, jaké zažívá psychické vypětí a zda nemá nějaké trauma z minulosti.

Nemocným lidem moc lidí nevěří.
Nemocným lidem moc lidí nevěří.

Změna životního stylu

Léčba tak spočívá hlavně v motivaci, aby nemocný člověk úplně změnil svůj dosavadní životní styl, což spočívá hlavně ve fyzické a psychické relaxaci a hledání zdrojů všech problémů.

Například pokud se nachází příčina ve složitém rodinném zázemí, může být cestou rodinná terapie. Velmi podstatnou částí terapie je také přiměřený pohyb, vyvážená strava a schopnost odpočívat.

Strach jako příklad

Stačí si uvědomit, jak naše tělo reaguje, když máme strach. Sevře se nám žaludek a vyplaví hormony, které začnou ovládat celý náš organismus.

Zbystří se také pozornost, zrychlí se dech a tep srdce, které se snaží zásobovat svaly nedostatkem krve, kyslíku a potřebné energie. Nejlépe to můžeme pochopit na lidových rčeních, když říkáme:

nemůžu to spolknout, obrací se mi z toho žaludek, zlomil mi srdce nebo praskne mi z toho hlava.

Při strach dochází k mnoha fyzickým změnám.
Při strach dochází k mnoha fyzickým změnám.

Problém hlavně u dětí

Nejvíce se psychosomatické problémy projevují u dětí. Poznají se hlavně podle příznaků, jelikož všechna odborná vyšetření bývají negativní.

Tyto příznaky se projevují hlavně bolestmi břicha, hlavy, průjmem, bušením srdce nebo pocitem dušení či pálením a svěděním kůže. Příčinou mohou být konfliktní vztahy v rodině či v kolektivu ostatních dětí.

Angína jako pocit křivdy

Jako příklad se dá uvést případ chlapce, kterému se neustále vracela angína. Měl hodně zaměstnanou matku, která ho už tak často nehladila a přestala s ním mít důvěrný vztah. Myslela, že už je na to velký a tyto věci ve svém věku nepotřebuje.

Chlapec ale měl pocit křivdy, až se mu chronicky svíralo hrdlo. Kvůli horšímu prokrvení sliznice v krku byl tak náchylnější k infekcím. Paradoxně nezabraly léky, ale změna v přístupu matky.

BOX: Psychosomatické problémy, projevující se na orgánech těla

Oči – odmítnutí pohlédnout pravdě do očí

Krk – problém vyjadřovat vlastní pocity, které se projevují staženým hrdlem, škrábáním v krku nebo angínami.

Ruce – na nich se projevuje obava z kontaktu s okolním světem a komunikace s cizími lidmi

Žaludek – strach ze společenského zavržení

Břicho – signalizuje strach o život

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva