Domů     Když hlava ubližuje tělu: Zdravotní problémy způsobené psychikou!
Když hlava ubližuje tělu: Zdravotní problémy způsobené psychikou!
29.6.2020

Bolesti břicha, hlavy, problémy se zažívání, bušení srdce či nemožnost se nadechnout. Za těmito fyzickými obtížemi může stát pochroumaná psychika. Co je spouštěčem psychosomatických onemocnění?

Pojem psychosomatika pochází z dob starého Řecka, kdy popisuje vazby mezi duší (psyché) a tělem (soma). Jejím hlavním úkolem je zkoumat vztah mezi nimi, tedy jaký má psychika vliv na naše tělo.

Jistě každý z nás zažil, že když nás někdy něco bolelo, neměli jsme úplně nejlepší náladu. Stejně to funguje i opačně. Když dlouhodobě přepínáme svoje síly a neřešíme svoje problémy, projevuje se to i na našem zdraví.

Co člověk, to unikát

Každý z nás je jiný. Lišíme se povahou, různými zájmy, vlastnostmi nebo schopnostmi. Na světě se tak nenajdou dva stejní lidé. Na druhou stranu existují lidé s určitými osobnostními rysy, jejichž vlivem jsou náchylnější i k psychosomatickým onemocněním.

Podle odborníků se jen naše tělo snaží chránit tím, že na problémy upozorňuje fyzickými příznaky.

Tělo nás varuje před problémy.
Tělo nás varuje před problémy.

Už dost!

Tělo nám tak naznačuje, že bychom měli zvolnit a šetřit se nejen po fyzické stránce, ale především po té psychické. Pokud tato varování neustále ignorujeme, mohou tyto potíže přerůst až do chronické podoby, čímž se postupně zdravotní stav jen zhoršuje.

A to je problém dnešní uspěchané doby, kdy lidé svoje potíže podceňují, nebo si je vůbec nepřipouštějí.

Jak k tomu dojde?

Na úplném počátku vše vypadá celkem nevině. Stačí ale trochu stresu, nedostatek spánku nebo problémy v rodině či ve vztazích. Při prvních obtížích se tak dá jen těžko rozpoznat, že se jedná o psychiku.

Když pak tito lidé navštíví lékaře, velmi často se setkávají s tím, že jim nevěnuje patřičnou pozornost.

Na počátku se fyzické příznaky neprojevují.
Na počátku se fyzické příznaky neprojevují.

Vážné problémy

Nejčastěji se jedná o lehké formy onemocnění, jakými je například angína, kašel nebo ekzém, může dojít ale i k mnohem závažnějším chorobám. Nezpracované stresy mohou vyvolat žaludeční vředy, průjmy nebo trávicí potíže.

Stejně tak mají tito lidé problémy se spánkem. V horších případech se při dlouhodobém stresu může objevit cukrovka, poruchy štítné žlázy, či dokonce vznik zhoubných nádorů.

Fyzicky vám nic není

Lékaři se totiž soustředí hlavně na léčbu příznaků, a to i v případě, že se jim nedaří najít příčinu obtíží. Když pak testy neprokážou žádnou nemoc, připadají si tito lidé jako hypochondři, kterým nikdo nevěří. Oni přitom skutečně trpí.

Pro léčení je tak nezbytné se zajímat se o všechny aspekty jeho života, v jaké osobní situaci se tento člověk momentálně nachází, jaké zažívá psychické vypětí a zda nemá nějaké trauma z minulosti.

Nemocným lidem moc lidí nevěří.
Nemocným lidem moc lidí nevěří.

Změna životního stylu

Léčba tak spočívá hlavně v motivaci, aby nemocný člověk úplně změnil svůj dosavadní životní styl, což spočívá hlavně ve fyzické a psychické relaxaci a hledání zdrojů všech problémů.

Například pokud se nachází příčina ve složitém rodinném zázemí, může být cestou rodinná terapie. Velmi podstatnou částí terapie je také přiměřený pohyb, vyvážená strava a schopnost odpočívat.

Strach jako příklad

Stačí si uvědomit, jak naše tělo reaguje, když máme strach. Sevře se nám žaludek a vyplaví hormony, které začnou ovládat celý náš organismus.

Zbystří se také pozornost, zrychlí se dech a tep srdce, které se snaží zásobovat svaly nedostatkem krve, kyslíku a potřebné energie. Nejlépe to můžeme pochopit na lidových rčeních, když říkáme:

nemůžu to spolknout, obrací se mi z toho žaludek, zlomil mi srdce nebo praskne mi z toho hlava.

Při strach dochází k mnoha fyzickým změnám.
Při strach dochází k mnoha fyzickým změnám.

Problém hlavně u dětí

Nejvíce se psychosomatické problémy projevují u dětí. Poznají se hlavně podle příznaků, jelikož všechna odborná vyšetření bývají negativní.

Tyto příznaky se projevují hlavně bolestmi břicha, hlavy, průjmem, bušením srdce nebo pocitem dušení či pálením a svěděním kůže. Příčinou mohou být konfliktní vztahy v rodině či v kolektivu ostatních dětí.

Angína jako pocit křivdy

Jako příklad se dá uvést případ chlapce, kterému se neustále vracela angína. Měl hodně zaměstnanou matku, která ho už tak často nehladila a přestala s ním mít důvěrný vztah. Myslela, že už je na to velký a tyto věci ve svém věku nepotřebuje.

Chlapec ale měl pocit křivdy, až se mu chronicky svíralo hrdlo. Kvůli horšímu prokrvení sliznice v krku byl tak náchylnější k infekcím. Paradoxně nezabraly léky, ale změna v přístupu matky.

BOX: Psychosomatické problémy, projevující se na orgánech těla

Oči – odmítnutí pohlédnout pravdě do očí

Krk – problém vyjadřovat vlastní pocity, které se projevují staženým hrdlem, škrábáním v krku nebo angínami.

Ruce – na nich se projevuje obava z kontaktu s okolním světem a komunikace s cizími lidmi

Žaludek – strach ze společenského zavržení

Břicho – signalizuje strach o život

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Zajímavosti
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
zajímavosti
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky. Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i […]
Tukovce: Časovaná bomba v útrobách kanalizace
Stal se předmětem muzejní expozice s rekordní návštěvností, posloužil k výrobě bionafty a zároveň jeho pouhá přítomnost obrací žaludek naruby. Řeč je o fenoménu posledního desetiletí, který se stal nákladnou daní za pohodlný život v městském blahobytu.   V únoru 2018 vystavilo Londýnské muzeum kousek hroudy vydolované ze stokové sítě jedné z jeho městských částí. Exponát, který přilákal rekordní […]
Proč nosí rozbité zrcadlo 7 let neštěstí?
Střepy přinášejí štěstí, až na jednu výjimku. Kdo rozbije zrcadlo, tomu pořádně zatrne! Opravdu teď bude nešťastný celých 7 let? Kdo na to vůbec přišel a jak je to s jinými pověrami? Za odpovědí se vraťme do 14. století, přímo do pohádkových italských Benátek. Právě tady se totiž vyrábí ta nejvyhlášenější zrcadla v Evropě! Proč […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.