Úzkost, strach, panika. Svíravé pocity, kdy se naše duše ocitá v bolesti. Někteří lidé s depresemi tvrdí, že bolest psychická je horší než fyzická. Nejen tento typ nemoci nás dnes sužuje. Podívejte se na nejčastější psychické potíže.
Také říkáte, že máte někdy „depku“? Dobře si rozmyslete, jestli tomu tak skutečně je. Je totiž rozdíl mezi úzkostí, kdy máte pocit, že vám nic nejde, že si vás nevšímá okolí a skutečnou depresí.
Postiženého nic nebaví, má ponuré myšlenky, melancholii se ani nesnaží zakrýt vtipy, může se spíš projevovat jako cynik.
Dlouhodobými depresemi ve skutečnosti trpí jen málo lidí, toto psychické postižení se častěji vyskytuje v různých variantách, časově ohraničených jako poporodní deprese.
Bipolární porucha neboli maniodeprese
Velmi časté onemocnění duše dneška. Jde o střídání nálad, kdy dotyčný skáče z extrému do extrému. Jednou je zavřený doma, nemůže vstát z postele třeba měsíc, pak ale vyskočí a doslova „jede“ jak zajíček na baterky.
Je nejen veselý, jeho pracovní výkon se protáčí na 150 %. Střídání veselých a ponurých nálad je různé, nejčastěji se proměňují v cyklech měsíců. Co pomůže? Antidepresiva.
Podle průzkumů, stoupá v Česku počet lidí užívajících tyto léky, dnes bere tyto pilulky asi 600 000 lidí.
Pozor, neplést s infarktem!
Zatímco o maniodepresích se mluví už roky, tzv. panické ataky představují novinku. Mnozí lékaři je však označují za psychické onemocnění dnešní doby. „Snadno je zaměníte za fyzické postižení.
Lidé si často myslí, že jde o infarkt,“ přibližuje britský psychiatr Peter C. Whybrow (*1939). Panická ataka je zákeřná v tom, že ji dotyčný nečeká. Nemusí mít totiž psychické potíže, a přitom mu najednou začne bušit srdce.
Tento stav se nejčastěji odehrává v momentě, kdy má dotyčný pocit, že mu hrozí smrt.
Nejde o víc osobností
O schizofrenii jste asi také slyšeli. Postižení, které je často nesprávně chápáno jako „rozdvojení osobnosti“. Ano, někdy dotyčný může mít dvě tváře, nejde však o typický rys schizofrenie.
Stavy začínají úzkostí, najednou se začnou ozývat hlasy, někdy dotyčný vidí přízraky. Ocitne se v divném světě, který nezná on ani jeho okolí.
Schizofrenici velmi často páchají sebevraždy, podle průzkumů je jejich život asi o 15 let kratší než u těch, kteří nemocí netrpí.
Nemoc budoucnosti?
Sociální fobie. Zejména introverti, kteří se ve společnosti více lidí cítí nesví, měli a mají jisté projevy sociální fobie. V posledních letech se ale toto onemocnění rozšiřuje. Proč? Mohou za to sociální sítě.
V době, kdy jsme v kontaktu víc online než naživo, je pak pro některé složité cítit se komfortně v obklopení lidí. Díky tomu hlavně mladí neumí pořádně komunikovat a navazovat vztahy.
Lék na tento projev není, podávají se medikamenty na jiné psychické potíže, jako jsou třeba úzkosti.
Opravdu jsem zamkl?
Ještě tu máme obsedantně kompulzivní poruchy. Jde o nutkavé jednání dělat nějakou činnost opakovaně. Možná to znáte. Vyjdete z bytu, zamknete, ale stejně se několikrát vrátíte, lomcujete s klikou, abyste se přesvědčili, že je opravdu zamčeno.
Příčinou je často stres a neschopnost soustředit. Může za to nejen hektický život, tuto poruchu klidně vybudí i trauma z dětství.