Název amerického dolaru je odvozen od jáchymovských tolarů, které v roce 1519 začne razit při stříbrných dolech v Jáchymově hrabě Štěpán Šlik. Později podle tohoto názvu vznikají tolary, kterými se platí leckde v Evropě.
Po roce 1598 se začnou ve Španělsku razit španělské dolary, které se dostávají i do Ameriky. Jejich název napodobuje německý tolar. První vládní americké dolary vycházejí ze španělských a převezmou i jejich název.
Po vzniku USA v roce 1775 zaručuje Ústava Spojených států amerických, že právo razit mince má Kongres. 2. dubna roku 1792 Kongres vydává Coinage Act (Mincovní zákon) o ražbě amerických dolarů a první oficiální mince se brzy rozkutálí mezi lid.
Svoboda a Orel
Důležité je, že dolar je v zákoně definován v pevném poměru ke zlatu a stříbru. Jeden americký dolar je ražen ze stříbrných mincí o hmotnosti 24 gramů, zlaté mince v hodnotách 10 a 20 dolarů mají hmotnost 16 a 32 gramů čistého obsahu zlata.
Mince jsou většinou těžší kvůli příměsím, které zajišťují jejich delší trvanlivost. Stříbrné mince mají ve znaku ženskou postavu Svobody a nápis Liberty. Na zlatých mincích je vyražený znak orla a říká se jim Eagel (orel). Zákon zavede i další mince: dvoudolar , půldolar, čtvrtdolar, desetník a pěticent.
Zákaz vývozu
Za víc než 200 let projde americký dolar dlouhým vývojem, především v poměru ke zlatu. Tak třeba v roce 1834 musí desetidolarová mince obsahovat 15 gramů zlata. V roce 1900 je zrušen stříbrný standard a americký dolar je dále vázán pouze na zlato.
Pět let po Velké hospodářské krizi americká vláda v roce 1934 zakáže vývoz zlatých dolarů a zruší směnu papírových dolarů za zlato.
Statut petroměny
Hned po 2. světové válce nastává ale pro dolar velký boom. Díky novému Brettonwoodskému měnovému systému, který reguluje mezinárodní měnové vztahy, se z něj stává univerzální světová měna.
Pomocí dolaru tak vyrovnávají závazky mezi sebou i ostatní světové mocnosti. Až v roce 1971 je dolar od zlata zcela odpoután. Místo něj získá v letech 1973–2000 statut petroměny, to znamená, že je podložen ropou. Každý, kdo chce koupit ropu, musí nejdříve nakoupit dolary a teprve pak ropu.
Symbol dolaru
Až po roce 2000 ztrácí americký dolar své výsadní postavení a ropa se začne prodávat i v jiných měnách. Přesto se i dnes používá americký dolar v mezinárodních transakcích nejčastěji a v mnoha státech tvoří bankovní rezervy.
Běžně se označuje symbolem písmene S přeškrtnutého jednou nebo dvěma svislými čarami – $. Jak symbol vznikne?
Než začnou nově založené Spojené státy razit vlastní dolary, používají španělský dolar, označovaný jako peso de 8 reales – má hodnotu osmi španělských stříbrných realů.
Při psaní symbolu pro americký dolar se nejdřív používala zkratka pS, ale už začátkem 19. století splynula díky větší jednoduchosti při psaní do symbolu $.