Domů     Kdy se vrátíme na Měsíc? Mise Artemis zatím slaví úspěch
Kdy se vrátíme na Měsíc? Mise Artemis zatím slaví úspěch
8.3.2024

Naposledy lidé přistáli na Měsíci v roce 1972. Po jeho povrchu se žádný člověk neprocházel už víc než půl století. To se má brzy změnit. Cílem vesmírného programu Artemis ale není jen další přistání – Měsíc by se měl stát mezistanicí pro cesty mnohem dál.  

Lidstvo již Měsíc dobylo. Kdy se tam zase vrátíme? FOTO: pxfuel
Lidstvo již Měsíc dobylo. Kdy se tam zase vrátíme? FOTO: pxfuel

Je 16. listopadu 2022, krátce po půlnoci. V řídicí místnosti vesmírného střediska NASA na Floridě se všichni upřeně dívají na obrazovky. Start rakety, která má vyslat k Měsíci vesmírnou loď Orion, byl z různých důvodů už čtyřikrát odložen.

A i tentokrát tým řešil technické problémy. Vyjde to dnes? Kontroly všech systémů proběhly v pořádku.

Když jednotliví operátoři oficiálně hlásí, že startu nic nebrání, letová ředitelka Charlie Blackwellová-Thompsonová za svým počítačem lehce přešlapuje. Pak dává pokyn ke startu a o několik minut později raketa vyráží vzhůru. Let Artemis I začal.

Všechno podle plánu

Tentokrát loď Orion ještě lidi nevezla. Let je ale první vlaštovkou ambiciózního vesmírného programu Spojených států, který má za úkol nejen dopravit na Měsíc nové astronauty a astronautky, ale také tam založit základnu pro další dobývání kosmu.

NASA (americký Národní úřad pro letectví a vesmír) nicméně nechce nic uspěchat. Úkolem Artemis I bylo hlavně otestovat systémy včetně kabiny pro posádku a připravit tak půdu pro další lety.

Lidé na Měsíc padesát let nelétali, takže je potřeba nové technologie pořádně vyzkoušet. Teď jsme ovšem cíli o krok blíž: Orion Měsíc obkroužil, jak se očekávalo, a pak zamířil zpátky k Zemi. 11. prosince loňského roku modul pro posádku přistál v Tichém oceánu.

Všechno vyšlo na jedničku. Program Artemis může tedy pokračovat podle plánu. A co se bude dít dál?

Artemis I pod taktovkou Charlie Blackwell Thompsonové mělo za cíl otestovat systémy. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain
Artemis I pod taktovkou Charlie Blackwell Thompsonové mělo za cíl otestovat systémy. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain

Příště už s lidmi

Let sice proběhl bez posádky, ale ve velitelském křesle přece někdo seděl – mužská figurína nazvaná Moonikin Campos, oblečená ve speciálním skafandru. Doprovázely ji dvě částečné figuríny, pojmenované Helga a Zohar, ve tvaru ženského torza.

Vyrobeny byly z materiálů imitující lidské tkáně. Všichni členové umělé „posádky“ měli spoustu čidel, která zaznamenávala vlivy v kabině během letu. Důvod byl jednoduchý – přesně zjistit, co by se dělo se skutečnými lidmi, a otestovat ochranné obleky.

Příště totiž Orion poletí už s opravdovou posádkou. Cílem mise Artemis II bude znovu obletět Měsíc, v modulu ale tentokrát budou čtyři osoby z masa a kostí. Ty se dostanou ještě dál do vesmíru, než kde kdy byli lidé. Dojít by k tomu mělo příští rok. I to ale pořád bude jen začátek.

Návrat na Měsíc

Třetím bodem vesmírného programu bude přistání astronauta a astronautky na měsíčním povrchu. Tento let, Artemis III, se plánuje na rok 2025, ale nejspíš se opozdí (což je u kosmických programů běžné).

I tentokrát poletí čtyři lidé, zatím se ale neví, kdo přesně to bude. Dva z nich by měli přistát nedaleko jižního pólu Měsíce, zbytek posádky na ně bude čekat na oběžné dráze. Na povrchu bude tým přibližně týden provádět výzkumy.

Cílem bude sbírat informace o vodě na Měsíci. Ta tam nemůže být tekutá, jak ji známe ze Země, protože by se hned chemicky rozložila. V hlubokých kráterech se ale drží ve formě ledu. A proč výzkumníky zajímá zrovna voda?

Budoucím vesmírným posádkám by sloužila nejen k vlastnímu přežití, ale také k výrobě paliva pro motory.

Koncept stanice Gateway. FOTO: NASA/Creative Commons/Volné dílo
Koncept stanice Gateway. FOTO: NASA/Creative Commons/Volné dílo

Měsíční brána

Pro přistání se počítá s jedním důležitým článkem – vesmírnou stanicí Lunar Gateway. Ta má mít své trvalé místo na oběžné dráze Měsíce. Bude sloužit jako základna pro měsíční mise i pro krátkodobý pobyt astronautů a astronautek.

Roli by také měla hrát v testování nových technologií i při přípravě letu lidí na Mars. Zatím ale stanice kolem Měsíce nekrouží. Měla by tam být vyslána v roce 2024. Spolu s agenturou NASA ji vyvíjejí Evropská kosmická agentura, Japonsko a Kanada.

Orion se ke stanici připojí a astronauti poputují na Měsíc teprve odtamtud lodí Starship HLS, kterou vyrobí a na vesmírnou stanici před příletem posádky dopraví firma SpaceX. Předem bude mít tým připravené i vybavení na Měsíci. Pokud by se vznik stanice Gateway opozdil, má NASA plán, jak se obejít bez ní.

A dál?

Nejzazším cílem není nic menšího než dostat lidi na Mars. Ten se zatím prozkoumává pomocí přístrojů, ale NASA na něj plánuje v příštím desetiletí vyslat posádku.

Taková mise nebude nic snadného (astronauti a astronautky budou ve vesmíru skoro tři roky) a bude vyžadovat spoustu předběžných výzkumu a testů. A právě k tomu má sloužit Měsíc. Kromě stanice Gateway chce agentura vybudovat základnu i přímo na povrchu tělesa.

Vzniknout by měla poblíž jeho jižního pólu a měla by mít stálou posádku. Stanice bude mimo jiné sloužit k těžbě vodního ledu, který se pak využije nejen pro ni, ale právě i pro let na Mars.

Ve výzkumu vesmíru se tedy v příštích letech nejspíš dočkáme velkých věcí. Můžeme držet palce, ať plány vycházejí a příliš se nezpožďují.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz