Myšlenka je to jednoduchá a přitažlivá: Pracujete na svém notebooku a smartphone ležící na stole najednou zapípá, že mu dochází energie a potřebuje dobít. Žádný problém – mobil jednoduše položíte vedle počítače a on se začne sám zabíjet.
Z notebooku do něj totiž začne proudit elektrická energie, a to bez jakýchkoliv drátů a složitého připojování.
První krůčky
Nápad na bezdrátový přenos elektřiny je starý více než 120 let. Poprvé ho předvedl veřejnosti v roce 1891 americký vynálezce Nikola Tesla (1856–1943). Podle jeho vize měla být elektřina přenášená pomocí ohromných vysílačů po celém světě.
Myšlenky se chytli v roce 2006 inženýři proslulého Massachusetts Institute of Technology (MIT) a o rok později i společnost Intel. V této fázi fungoval přenos na principu rezonance a sloužil k nabíjení větších zařízení, jako jsou notebooky, roboty, vysavače.
Energie se přenášela na vzdálenost 20–100 centimetrů. Nyní se však dostává do stádia, kdy lze takto nabíjet i menší zařízení.
Nabíjecí podložku nepotřebujeme!
Technologie Intelu nepotřebuje pro nabíjení žádnou podložku. Přijímač dokáže za pomoci cívky zachytit energii z magnetického pole vysílače.
Velikost drátěné cívky přijímače určuje i velikost napětí a proudu, což zároveň zabraňuje zmatkům při připojení energeticky různě náročných přístrojů. Tuto technologii plánují výrobci v nejbližší době integrovat do notebooků.
Rychlost nabíjení je stejná jako při propojení pomocí USB kabelu, dobíjený telefon nesmí být od notebooku dál než 2,5 cm.
Bezdrátová domácnost
Co přinese budoucnost? Velký rezonanční vysílač bude možné umístit třeba do stěny bytu a udělat z něj zdroj bezdrátové elektřiny pro všechna domácí zařízení. Veškeré přístroje v bytě, nebo třeba elektromobily v garáži se pak budou samy automaticky dobíjet.
Může takto silné magnetické pole škodit našemu zdraví? Vývojáři Intelu tvrdí, že ne. Magnetické vlny podle nich mají na živé organismy jen malý vliv. Bezdrátový přenos elektřiny se tak pomalu stává realitou. Na dobu, kdy se v bytě obejdeme bez kabelů úplně, si však musíme chvíli počkat.