Obchodní loď klidně pluje Atlantikem. Zanedlouho má přistát u španělských břehů a vyložit drahocenný náklad. Kapitán pozoruje vodní plochu na horizontu. „Bůh s námi,“ šeptne, když na něm spatří koráb, nad kterým se třepotá typický smrtonosný symbol…
Vlajka s lebkou a zkříženými hnáty se na pirátských lodích začala vyvěšovat na začátku 18. století. Dostala i svoje jméno: Jolly Roger (Smějící se Roger).
Kapitán Charles Johnson (jeho pravá identita je neznámá, pravděpodobně jde o pseudonym) se zmiňuje o vlajce Jolly Roger v knize A General History of the Pyrates z roku 1724.
Zelená, nikoliv černá
Je ale možné, že poprvé se vlajka s lebkou objevila už o století dříve. V této souvislosti se mluví o bitvě u Cornwallu roku 1625. Zde však prý byly vlajky zelené, nikoli černé.
O dalším užití vlajky se pak zmiňuje také zápis z Francouzské národní knihovny z 6. prosince 1687, kde se ale pro změnu hovoří o jejím červeném podkladu.
Používají se i zkřížené šavle
Kromě lebky s hnáty se jako korzárské symboly běžně užívaly i zkřížené šavle, meče či nože. Piráti na volném moři obvykle pluli neoznačení, teprve když spatřili blížící se obchodní loď, vytáhly patřičnou vlajku na stožár.