Domů     Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
9.6.2024

Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka ji hned po porodu dává na vychování pěstounům. Stav její duše jí nedovolí vychovávat dítě.

Když se její situace zlepší, bere si malou Normu k sobě, ale tahle rodinná idylka netrvá dlouho. Budoucí hvězdě stříbrného plátna je osm let, když její matku odvezou navždy do ústavu pro duševně choré. Diagnóza? Paranoidní schizofrenie.

Zachraň mě! Ožeň se se mnou!

A tak pokračuje ve svém dětském „turné“ po pěstounských rodinách. Krásné dětství ani teď nepřichází. Místo toho zažije v jedné z rodin sexuální násilí. Je to jeden z důvodů, proč se z ní stává doslova uzlíček nervů. Dokonce z toho všeho začíná koktat.

To není zrovna ideální předpoklad pro budoucí herečku. Ze dna se snaží odrazit v šestnácti letech. Datum 19. červen 1942 pro ni má zvláštní význam. Vdává se za dělníka Jamese Doughertyho.

Následujících čtyři a půl roku, které stráví ve svém prvním manželství, ale později označí za měsíce, kdy umírala nudou.

Povolený doping pro válečné letce

To je ale to poslední, co od života čeká. Chce víc. Pravda, první práci fotomodelky dostává víceméně náhodou.

Okouzlující dělnici, pracující v továrně na leteckou munici, si vybrali tvůrci reklamní kampaně, která měla zvednout morálku letců, bojujících ve 2. světové válce. Jenže sexy dělnice nedostane do kolen jen příslušníky leteckých sil.

Líbí se i těm, kteří shánějí vhodný „materiál“ pro příběhy na stříbrném plátně – filmovým producentům.

Zrodila se Marilyn Monroe

Píše se rok 1946. Pro hrdinku tohoto článku to je rok, o jakém vždycky snila. Podepisuje kontrakt s hereckou agenturou a brzy poté i svou první filmovou smlouvu se slavným studiem Fox. Proč jsme ji nejmenovali? Protože už není Normou Jean Mortenson.

Vstupuje do světa filmu nejen se zářivými blond vlasy, ale hlavně s novým uměleckým jménem – Marilyn Monroe. Stačí jí čtyři roky na to, aby si zasloužila první kladné kritiky. Povede se jí to coby Angele Phinlay v temném krimi dramatu Asfaltová džungle.

Rozmazlovala boháče i vojáky v Koreji

Brzy je to ona, kdo plní kasy kin a kapsy producentů. Neváhá využít všech svých ženských zbraní, svléknout se nebo svůdně zatančit. A po premiéře prožít vášnivou noc s mužem, který jí může nabídnout ještě skvělejší budoucnost. Nezapomíná ani na ty bezejmenné.

V roce 1954, rok po konci korejské války, jede do Koreje. Před davem vojáků, kteří v zemi ještě zůstali, se uskuteční legendární koncert svůdné Marilyn.

Existuje hned několik teorií, proč ve svých 36 letech náhle zemřela královna hříchu. Jedna je horší než druhá. Foto: Studio publicity portrait for film Niagara (1953). / Volné dílo
Existuje hned několik teorií, proč ve svých 36 letech náhle zemřela královna hříchu. Jedna je horší než druhá. Foto: Studio publicity portrait for film Niagara (1953). / Volné dílo

Tak si dám ještě jeden prášek, no…

Schody, po nichž doslova uhání k filmovému vrcholu, bere po dvou. Jenže za slávu současně platí krutou daň. Přihlásí se její minulost a s ní se vracejí noční můry, na něž doufala zapomenout.

Jsou tu stavy plné úzkosti a depresí a probdělé noci, věčný strach z osamění. A přitom pomoc je po ruce, na nočním stolku. Má podobu desítek barbiturátů, zapitých alkoholem.

Mateřská společnost jí dala padáka

Stačí pár měsíců a nad Marilyn se stahují mraky. Na natáčení dochází se stále větším zpožděním.

Někdy není schopna si vzpomenout na text, který, „rejžo, vždyť mě znáte, ještě před usnutím jsem to tak dobře uměla…“ Ti, kteří ještě před rokem stáli frontu před jejími dveřmi, od ní dávají ruce pryč. Pryč je slíbená titulní role ve snímku Snídaně u Tiffanyho.

Nakonec jí mateřské studio Fox dává padáka. A ještě na ni poštve právníky, kteří z ní chtějí vytáhnout balík jen proto, že nebyla schopna dokončit svou práci na filmu, který kvůli tomu končí ve stoupě.

Jestli mě nepustíte ven, podřežu si žíly

Co takhle zkusit odvykačku na slavné newyorské klinice? Spoustě lidí před ní tady už přece pomohli. Jenže ti tam obvykle prožili více času než Marilyn. Ta dostává hysterický záchvat pár minut poté, co jí zavřou do jejího pokoje s mřížemi.

Rozbíjí okno a křičí, že když ji hned nepustí ven, podřeže si žíly střepem, který drží v ruce. Místo toho se jí ujmou chlapi v bílém. Vlečou ji tam, kde si ublížit nedokáže – do izolace. Neexistuje však moc, která by ji tu dokázala udržet. Za čtyři dny je pryč. Na svobodě, nebo snad míří rovnou do pekla?

• O zálibě amerického prezidenta J. F. Kennedyho v pohledných ženách se vědělo. Jenže vášnivý románek s Marilyn, to bylo jiné kafe. Foto: Los Angeles Times – Los Angeles Times photographic archive, UCLA Library / CC BY 4.0
• O zálibě amerického prezidenta J. F. Kennedyho v pohledných ženách se vědělo. Jenže vášnivý románek s Marilyn, to bylo jiné kafe. Foto: Los Angeles Times – Los Angeles Times photographic archive, UCLA Library / CC BY 4.0

Prezident má narozeniny

Jenže tahle holka se jen tak nevzdává. Když už jí nedávají role, tak aspoň dělá radost bulvárním novinářům. Svými dvěma nepovedenými manželstvími. Románky s muži, jejichž jméno není dobré na veřejnosti vyslovovat nahlas.

Tím, že 19. května 1962 opravdu dorazí na velkolepou oslavu 45. narozenin nového amerického boha. Prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Na tohle blahopřání svět nikdy nezapomene

Čert vem, že zase přijde pozdě. Jenže pak drobnými krůčky dojde k mikrofonu, odhodí svůj drahý kožešinový přehoz odhodí a předvede se nóbl gratulantům v přiléhavých lesklých šatech, pod nimiž je v záři reflektorů vidět snad i to, co by nemělo.

A pak oslavenci zanotuje „Happy birthday, mister prezident,“ a vedoucí vydání deníků mohou klidně roztrhat své úvodníky, v nichž se tak pěkně rozepsali o tom, jak se hvězdou večera stala Ella Fitzgerald.

Noc, kdy zemřela Marilyn

Brzy se dostane Marilyn na titulní stránky znovu. To když se na nich budou popisovat události z noci ze 4. na 5. srpna 1962. Noci, během níž Marilyn Monroe ve svých 36 letech zemřela.

FOTO: viz popisky, úvodní foto: Bert Parry / Volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Záhady a tajemství
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Záhady a tajemství
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
reklama
záhady a tajemství
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při