Domů     Životní dramata slavného páru: Petr Novák a Eva Jakoubková
Životní dramata slavného páru: Petr Novák a Eva Jakoubková
9.6.2024

Proměna z dokonalého páru ve spirálu alkoholismu a osamělosti

Rok 1984 zaznamenává slavnou svatbu Petra Nováka a Evy Jakoubkové, obdivovanou herkyni, která si svatební šaty ušila vlastníma rukama. Pro okolní svět to byl symbol dokonalé lásky a slavného páru, ovšem realita se ukázala být mnohem složitější.

Oba partneri se propadají do závislosti na alkoholu, která postupně ničí jejich kariéry i osobní život.

Svět ve stínu slávy: boj s alkoholismem a osamělostí

Petr Novák a Eva Jakoubková, kdysi slavný pár, strádají pod tíhou alkoholismu. Pití se stává jejich denním rituálem, zatímco jejich kariéry i vztah trpí.

I přes obavy ze zdravotních problémů a nedostatek podpory ze strany svých partnerů se oba stále více ztrácejí ve světě alkoholu.

Neblahý osud a smutný konec

Rozvod, který přichází po letech, již není překvapením pro mnohé známé páru. Avšak i po oficiálním rozvodu zůstávají spolu, s předstíranými změnami, které jen povrchně zakrývají jejich skutečné problémy.

Nakonec alkoholismus a zanedbávání vlastního zdraví přináší nevyhnutelný konec, kdy se oba partneři ztrácejí do smutku a osamělosti, bez možnosti společného šťastného konce.

Dokonalý pár a svatba roku

Do roka a do dne se v roce 1984 koná slavná svatba. Na pražskou Staroměstskou radnici dorazí spousta zvědavců a na dochovaných fotografiích můžeme spatřit i skupinku žen v lidových krojích. Tak se na tu slávu vyšňořily Eviny kolegyně-herečky.

Ona sama má šaty, které si pro tuto příležitost vlastnoručně ušila. Vzduchem létají superlativy – dokonalý pár, věčná láska, svatba roku. V tu chvíli ještě nikdo netuší, že idylka zanedlouho vezme zásadní obrat.

Rodina, ve které pijí oba

To, že Petr Novák není příliš šťastný, se svatbou změní jen málo. Eva mu dokáže poskytnout lásku a zázemí, ale pracovní problémy za něj vyřešit nedokáže. A zpěvák všechno stále častěji řeší alkoholem. A co víc – nyní už na tuto neřest není sám.

Eva Jakoubková s ním dokáže držet krok. „Vždycky jsem říkal, že v rodině by měl pít jenom jeden, aby ho ten druhý mohl zachránit. Jenže tady pili oba,“ vystihnul situaci jejich rodinný přítel, hudebník a výtvarník Jan Antonín Pacák (1941-2007).

Není čas na touhu po dětech

Oba manželé začínají víc času než doma trávit ve své oblíbené hospodě, kde už patří ke štamgastům. Petr Novák tenhle podnik považuje za svůj natolik, že sem z domova přinese i své ceny, které nashromáždil během své hudební kariéry.

Pití hvězdnému páru natolik vyplňuje život, že ani nepomyslí na založení rodiny. Tvrdí, že kvůli svým časově náročným zaměstnáním by se o děti nedokázali dobře postarat. Říká se ale, že o miminko nemá zájem hlavně Petr.

O nespolehlivou hvězdu už není zájem

Možná i to je jeden z důvodů, proč se Eva Jakoubková nebrání alkoholu. Přece jen se vdávala až po třicítce a na mateřství by měla nejvyšší čas. Pití jí ale působí stále větší problémy i v herecké kariéře.

V Činoherním klubu začíná mít pověst nespolehlivé osoby, ostatně ví se o ní, že láhev si tajně schovává a alkohol kombinuje i s prášky, dostává stále méně rolí, a to se jen promítá v dalším pití. Teď už jsou nešťastní oba a jejich vzájemná láska to nedokáže napravit.

Druhá svatba už nikdy nebude

Přichází zpráva, kterou mnoho zasvěcených vlastně už dávno čekalo. Petr Novák s Evou Jakoubkovou se rozvádějí. Jenže kdo by čekal divoké scény, bitvy o majetek, vyčítání a další časté součásti rozchodů celebrit, je zřejmě překvapen.

V životě Petra a Evy se vlastně vůbec nic nemění. Možná je pravda to, že rozvod proběhl jen naoko. Známí vědí, že jako ženatý muž bydlící u manželky by si Petr Novák nemohl ponechat po matce zděděný byt.

Ale dál bydlí spolu, dál spolu popíjejí, a dokonce občas plánují, že by se vlastně klidně mohli zase vzít. Dokonce už jsou prý domluveni na tom, že další svatba bude v roce 1997. To už ale nestihnou.

Bez jídla se dá klidně žít

Petru Novákovi nezřízené pití stále více ubližuje. Nejen že se ničí alkoholem, ale nemá ani chuť pořádně jíst. Zatímco kapela si na koncertní šňůře dává ke snídani hemenex, on si poručí dvě vodky. K večeři mu stačí krabička sardinek.

Při své výšce 190 centimetrů teď váží sotva 60 kilo. „V hospodě si ke guláši objednal dva knedlíky. Zápolil s nimi dvě a půl hodiny, ale stačil mezitím vypít čtrnáct piv,“ líčí později Jan Antonín Pacák. Petr Novák tvrdí, že jídlo k životu nepotřebuje. Částečně ho nahrazuje cigaretami, kterých spořádá tři krabičky denně.

Bez injekce nebude koncert

Postupně je Novákův zdravotní stav tak vážný, že musí docházet na injekce, aby se vůbec dokázal pohybovat, natož pak při koncertě dvě hodiny pobíhat po jevišti.

Má problémy s lupénkou a také s chůzí, při jednom pádu si zlomí nohu v krčku a postihne ho trombóza v obou dolních končetinách. Jan Antonín Pacák ho takhle jednou přijde navštívit do nemocnice a zpěvák ho přivítá s láhví piva v ruce.

„Tehdy mi došlo, že je konec. Za pár dní skutečně zemřel,“ vzpomíná pak kamarád.

Svých špaget už se nedočká

Špatně je Petru Novákovi také onoho osudného dne 19. srpna 1997. Vrátí se z koncertu domů v takovém stavu, že je schopen sebou jen praštit na gauč. Eva vyběhne do obchodu. Vaří sice nerada, ale chce svému muži připravit jeho oblíbené špagety.

Jenže po návratu už Petra probudit nedokáže. Za příčinu smrti lékaři označí absolutní vyčerpání organismu. Zpěvákovi je teprve 51 let. Nekoná se žádné rozloučení, zpěvák si pohřeb výslovně nepřál.

Úmrtí Evy Jakoubkové je dodnes obestřeno rouškou tajemství. Spekuluje se totiž o tom, že na její smrti měl podíl někdo cizí. Foto: pexels
Úmrtí Evy Jakoubkové je dodnes obestřeno rouškou tajemství. Spekuluje se totiž o tom, že na její smrti měl podíl někdo cizí. Foto: pexels

Nemá sílu ani zvednout deštník

Přestože jsou oficiálně rozvedeni, Evě Jakoubkové se zhroutí svět. To, co dřív vypili spolu, nyní zvládne sama. Víc času než v divadle tráví doma nebo v baru U radnice naproti svému domu v pražské Karlově ulici.

Angažmá v Činoherním klubu je už dávno minulostí, neozývají se jí ani od filmu nebo z televize. Ostatně i ona slábne a náročné představení by nejspíš ani fyzicky nezvládla.

Už dříve si kolegové povšimnou, že když má ve hře Obsluhoval jsem anglického krále podle scénáře prudce udeřit deštníkem do stolu, nemá na to dost sil.

Osm let trápení o samotě

Přesto nějakým zázrakem Eva dokáže přežít ještě osm let po Petrově smrti. Svět už na ni dávno zapomněl. Jednoho červnového dne roku 2005 si Eva vypere šaty, pověsí je na pavlač a vrací se do bytu, odkud už nikdy nevyjde.

Když se na ni sousedé nemohou dobouchat, zavolají policii. Kdysi krásná a slavná herečka leží tiše na zemi mezi gaučem a oknem. Je jí nyní o dva roky víc než Petru Novákovi v době jeho smrti. A stejná je i oficiální příčina smrti – celkové vyčerpání organismu.

V podezření z vraždy byli její neznámý milenec, který s ní před jejím skonem krátce žil, ale poté se navždy vypařil. Foto: pexels
V podezření z vraždy byli její neznámý milenec, který s ní před jejím skonem krátce žil, ale poté se navždy vypařil. Foto: pexels

Odloučeni i na onom světě

Dokonalý pár zpěváka s božským hlasem a krásné herečky je tak opět spolu. Ale jen kdesi v pomyslném kraji klidu a štěstí. Na tomto světě nesní svůj poslední sen ve společném hrobě a nemají společný náhrobní kámen.

Petr Novák odpočívá na Vinohradském hřbitově v Praze. Popel Evy Jakoubkové je uložen v urně na rodinném hrobě v Dolních Kounicích u Brna. Dělí je od sebe přes 200 kilometrů.

Foto: viz popisky, úvodní: pexels
Související články
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při