Domů     Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
28.2.2018

Věděli jste, že sebevraždy připraví o život víc lidí než války a katastrofy? Lidé volili dobrovolný odchod z tohoto světa už od počátku věků. Panovníky a umělce nevyjímaje. Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? 

Kleopatra (+ 38 let) 69 př. n. l. – 30 př. n. l.

Kdo byla: Egyptská královna pocházející z dynastie Ptolemaiovců.

Co ji proslavilo: Ctižádostivá a půvabná panovnice do dějin vešla zejména vztahy se dvěma mocnými muži, římskými vůdci: Juliem Caesarem, s nímž zplodila syna Caesariona, a Markem Antoniem, za nějž se dokonce provdala. Měli spolu dvojčata a poté ještě syna.

Jak zemřela: Po námořní bitvě u Actia (2.9. 31 př. n. l.), v níž Antonius prohrál, Kleopatra uprchla, aby se ukryla. Antoniovi poslala zakódovaný dopis, ale on jej pochopil tak, že spáchala sebevraždu, a proto v zoufalství nalehl na meč.

Umírajícího jej donesli ke Kleopatře, skonal v jejím náručí. Poté, co se postarala o Antoniovo tělo, našli ji ležet na jejím zlatém loži v královském rouchu mrtvou. Podle pověstí měla na levém rameni dvě malé ranky – stopy po hadím kousnutí.

Vědci se ovšem domnívají, že daleko pravděpodobněji pozřela nějaký rostlinný jed, snad směs bolehlavu a opiátů.

Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.
Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.

Vincent Van Gogh (+ 37 let) 1853 – 1890

Kdo byl: Nizozemský malíř, výtvarník a botanický ilustrátor, jeden ze zakladatelů expresionismu.

Co ho proslavilo: Jeden z nejvýznamnějších velikánů světového výtvarného umění vytvořil v relativně krátkém časovém intervalu 10 let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb.

Za jeho života šlo o dílo prakticky neznámé – prodala se jen jedna jediná malba (Červené vinice), a to necelý rok před malířovou smrtí.

Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí – zejména po výstavě v Paříži v roce 1901. V roce 1990 byl jeho jediný lept, Portrét doktora Gacheta, vydražen za rekordních 82 500 000 dolarů (v přepočtu 1 796 300 000 korun).

Jak zemřel: Trpěl silnou depresí a v roce 1889 byl na vlastní žádost přijat do psychiatrického centra v klášteře svatého Pavla v Saint Rémy de Provence. Měsíc po propuštění se ale postřelil do hrudníku.

A aniž by tušil, že je smrtelně raněn, vrátil se do hostince Ravoux, kde tehdy bydlel – zemřel dva dny nato.

Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.
Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.

Petr Iljič Čajkovskij (+ 53 let) 1840 – 1893

Kdo byl: Ruský hudební skladatel, dirigent a libretista.

Co ho proslavilo: Nejvíce vešla ve známost jeho baletní díla Labutí jezero a Šípková Růženka. Velmi populární, a to i mezi dospělými, je pohádka Louskáček.

Dále složil mimo jiné 10 oper, například Evžena Oněgina, Pikovou dámu nebo Pannu Orleánskou.

Jak zemřel: Byl celoživotním pesimistou. Když mu v jeho čtrnácti letech jeho milovaná matka zemřela na choleru, zhroutil se mu celý svět.

Začal trpět častými stavy melancholie a depresemi, které byly podle některých zdrojů možná způsobeny tím, že se nikdy nevyrovnal se svou, veřejně nepřiznanou, homosexualitou.

Po svatbě s jednou ze svých studentek se dokonce pokusil spáchat sebevraždu skokem do řeky. Coby třiapadesátiletý pak oficiálně zemřel na choleru stejně jako jeho matka, když se napil infikované vody. Dodnes se ovšem spekuluje, že šlo o sebevraždu za pomoci arsenu.

Virginia Woolfová (+ 59 let) 1882 – 1941

Kdo byla: Britská spisovatelka, vydavatelka a feministka.

Co ji proslavilo: Mezi její stěžejní díla patří romány Paní Dallowayová či K majáku, jež ji zařadily mezi nejvýraznější a nejuznávanější romanopisce její generace.

S manželem Leonardem roku 1917 založili nakladatelství Hogarth Press, jež vydalo nejen některé Virginiiny knihy, ale i jiná významná modernistická díla, včetně básní T. S. Elliota nebo překladu kompletního díla Sigmunda Freuda.

Jak zemřela: Již v mládí měla psychické problémy, částečně kvůli incestnímu obtěžování ze strany svého bratra Geralda. Když v roce 1906 zemřel bratr Toby, Virginia se poprvé pokusila o sebevraždu.

Během života byla několikrát hospitalizována v psychiatrické léčebně, ale ani přes snahu lékařů a trpělivost manžela se nepodařilo zvládnout její zhoršující se depresivní stavy.

V roce 1941 pak přišla neobyčejně silná krize, kdy Woolfová upadla do hlubokých depresí.

Kolem zuřila 2. světová válka a jelikož se s manželem, který byl Žid, účastnili protifašistického odboje, tušila, co by ji čekalo, kdyby Velká Británie prohrála válku a oni byli zatčeni.

Koncem března 1941 spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse blízko rodinného venkovského sídla v Rodmellu.

Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.
Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.

Stefan Zweig (+ 60 let) 1881 – 1942

Kdo byl: Rakouský spisovatel, překladatel, dramatik a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za jednoho ze zakladatelů psychologické prózy. Jakožto rakouský Žid včas utekl před nacisty do Londýna, kde s vypuknutím 2. světové války přijal britské občanství.

Žil se svou manželkou v hrabství Sommerset a pracoval na životopisném románu Balzac. Poté, co se přestal i v Británii cítit bezpečně, protože Britové nedělali rozdíly mezi Rakušany a Němci, se přesunul do domu na brazilském pobřeží.

Jak zemřel: Dlouhá léta jej pronásledovaly deprese a poté, co se k němu až do brazilského Petropolisu dostaly zprávy o ničení kulturních hodnot nacisty, jedné únorové noci roku 1942 spolu se svou ženou Lotte spáchal sebevraždu za pomoci léku Veronal, což byl barbiturát používaný při poruchách spánku.

V dopise na rozloučenou uvedl, že se tak rozhodl ze svobodné vůle a s čistou myslí, unaven neustálým vandrováním a pobouřen ničením „Ducha Evropy“.

Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.
Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.

Ernest Hemingway (+ 61 let) 1899 – 1961

Kdo byl: Americký spisovatel a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace.

Jeho dílo bylo velmi ovlivněno válečnými událostmi – během 1. světové války pobýval na italské frontě jako dobrovolník Červeného kříže a své zážitky později vydal v románu s autobiografickými prvky Sbohem, armádo.

Ve 2. světové válce byl zas jakožto válečný korespondent přítomen vylodění v Normandii. V roce 1954 získal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře, o rok dříve obdržel i Pulitzerovu cenu.

Jak zemřel: Poslední léta svého života strávil na Kubě. V roce 1961 ho stihla náhlá smrt – zastřelil se a nezanechal ani dopis na rozloučenou.

Je sice možné, že šlo o nehodu při čištění hlavně, ale protože byl zkušený lovec, u kterého je takováto nehoda nepravděpodobná, a měl problémy s depresemi, jeho přátelé se shodli na tom, že muselo jít o sebevraždu.

Marilyn Monroe (+ 36 let) 1926 – 1962

Kdo byla: Americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka.

Co ji proslavilo: Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, začínala ve filmových studiích jako modelka. Postupně ale začala být obsazována do filmů a stala se sexuálním symbolem.

Z této škatulky se ovšem snažila vymanit a zčásti se jí to podařilo – role Sugar v Někdo to rád horké (1959) jí vynesla Zlatý globus a posledním dokončeným filmem bylo drama Mustangové (1961), natočené podle scénáře jejího manžela Arthura Millera.

Jak zemřela: Marilyn na tom nikdy nebyla zdravotně příliš dobře. Trpěla chronickou nespavostí a také endometriózou – chorobou, kvůli které se jí nedařilo mít děti, a prodělala mnoho gynekologických zákroků.

Když byla 4. srpna 1962 nalezena mrtvá, měla už tak silnou závislost na lécích, že množství barbiturátů, které měla v organismu, nikoho nepřekvapilo. Smrt božské MM byla koronerem uzavřena jako sebevražda.

O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Zajímavosti
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
reklama
zajímavosti
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Se zbraní jistě a bezpečně
V dnešní době roste agrese na veřejnosti, ať už se bavíme o školách, nemocnicích, či dalších veřejných místech. Lidé čím dál častěji uvažují o pořízení zbrojního průkazu. Získat zbrojní pas ale nelze ze dne na den. Žádá si to znalost příslušných zákonů, trénink na střelnici, a hlavně složení střeleckých zkoušek. Je celkem pět skupin zbrojního […]
Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
Požáry jsou jedním z největších nebezpečí, kterým lidstvo čelí, a to od nepaměti. Už ze stínů starověku vystupují plameny a kouř, které v roce 48 p. n. l. změnily v popel 600 000 papyrových svitků nenahraditelné moudrosti a historie v útrobách shořelé Alexandrijské knihovny. Vládcové s puncem tyrana se však nikdy nepoučí. A lid je nucen prožívat hrůzu ohnivého pekla […]
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané, […]
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný