Domů     Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
28.2.2018

Věděli jste, že sebevraždy připraví o život víc lidí než války a katastrofy? Lidé volili dobrovolný odchod z tohoto světa už od počátku věků. Panovníky a umělce nevyjímaje. Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? 

Kleopatra (+ 38 let) 69 př. n. l. – 30 př. n. l.

Kdo byla: Egyptská královna pocházející z dynastie Ptolemaiovců.

Co ji proslavilo: Ctižádostivá a půvabná panovnice do dějin vešla zejména vztahy se dvěma mocnými muži, římskými vůdci: Juliem Caesarem, s nímž zplodila syna Caesariona, a Markem Antoniem, za nějž se dokonce provdala. Měli spolu dvojčata a poté ještě syna.

Jak zemřela: Po námořní bitvě u Actia (2.9. 31 př. n. l.), v níž Antonius prohrál, Kleopatra uprchla, aby se ukryla. Antoniovi poslala zakódovaný dopis, ale on jej pochopil tak, že spáchala sebevraždu, a proto v zoufalství nalehl na meč.

Umírajícího jej donesli ke Kleopatře, skonal v jejím náručí. Poté, co se postarala o Antoniovo tělo, našli ji ležet na jejím zlatém loži v královském rouchu mrtvou. Podle pověstí měla na levém rameni dvě malé ranky – stopy po hadím kousnutí.

Vědci se ovšem domnívají, že daleko pravděpodobněji pozřela nějaký rostlinný jed, snad směs bolehlavu a opiátů.

Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.
Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.

Vincent Van Gogh (+ 37 let) 1853 – 1890

Kdo byl: Nizozemský malíř, výtvarník a botanický ilustrátor, jeden ze zakladatelů expresionismu.

Co ho proslavilo: Jeden z nejvýznamnějších velikánů světového výtvarného umění vytvořil v relativně krátkém časovém intervalu 10 let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb.

Za jeho života šlo o dílo prakticky neznámé – prodala se jen jedna jediná malba (Červené vinice), a to necelý rok před malířovou smrtí.

Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí – zejména po výstavě v Paříži v roce 1901. V roce 1990 byl jeho jediný lept, Portrét doktora Gacheta, vydražen za rekordních 82 500 000 dolarů (v přepočtu 1 796 300 000 korun).

Jak zemřel: Trpěl silnou depresí a v roce 1889 byl na vlastní žádost přijat do psychiatrického centra v klášteře svatého Pavla v Saint Rémy de Provence. Měsíc po propuštění se ale postřelil do hrudníku.

A aniž by tušil, že je smrtelně raněn, vrátil se do hostince Ravoux, kde tehdy bydlel – zemřel dva dny nato.

Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.
Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.

Petr Iljič Čajkovskij (+ 53 let) 1840 – 1893

Kdo byl: Ruský hudební skladatel, dirigent a libretista.

Co ho proslavilo: Nejvíce vešla ve známost jeho baletní díla Labutí jezero a Šípková Růženka. Velmi populární, a to i mezi dospělými, je pohádka Louskáček.

Dále složil mimo jiné 10 oper, například Evžena Oněgina, Pikovou dámu nebo Pannu Orleánskou.

Jak zemřel: Byl celoživotním pesimistou. Když mu v jeho čtrnácti letech jeho milovaná matka zemřela na choleru, zhroutil se mu celý svět.

Začal trpět častými stavy melancholie a depresemi, které byly podle některých zdrojů možná způsobeny tím, že se nikdy nevyrovnal se svou, veřejně nepřiznanou, homosexualitou.

Po svatbě s jednou ze svých studentek se dokonce pokusil spáchat sebevraždu skokem do řeky. Coby třiapadesátiletý pak oficiálně zemřel na choleru stejně jako jeho matka, když se napil infikované vody. Dodnes se ovšem spekuluje, že šlo o sebevraždu za pomoci arsenu.

Virginia Woolfová (+ 59 let) 1882 – 1941

Kdo byla: Britská spisovatelka, vydavatelka a feministka.

Co ji proslavilo: Mezi její stěžejní díla patří romány Paní Dallowayová či K majáku, jež ji zařadily mezi nejvýraznější a nejuznávanější romanopisce její generace.

S manželem Leonardem roku 1917 založili nakladatelství Hogarth Press, jež vydalo nejen některé Virginiiny knihy, ale i jiná významná modernistická díla, včetně básní T. S. Elliota nebo překladu kompletního díla Sigmunda Freuda.

Jak zemřela: Již v mládí měla psychické problémy, částečně kvůli incestnímu obtěžování ze strany svého bratra Geralda. Když v roce 1906 zemřel bratr Toby, Virginia se poprvé pokusila o sebevraždu.

Během života byla několikrát hospitalizována v psychiatrické léčebně, ale ani přes snahu lékařů a trpělivost manžela se nepodařilo zvládnout její zhoršující se depresivní stavy.

V roce 1941 pak přišla neobyčejně silná krize, kdy Woolfová upadla do hlubokých depresí.

Kolem zuřila 2. světová válka a jelikož se s manželem, který byl Žid, účastnili protifašistického odboje, tušila, co by ji čekalo, kdyby Velká Británie prohrála válku a oni byli zatčeni.

Koncem března 1941 spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse blízko rodinného venkovského sídla v Rodmellu.

Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.
Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.

Stefan Zweig (+ 60 let) 1881 – 1942

Kdo byl: Rakouský spisovatel, překladatel, dramatik a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za jednoho ze zakladatelů psychologické prózy. Jakožto rakouský Žid včas utekl před nacisty do Londýna, kde s vypuknutím 2. světové války přijal britské občanství.

Žil se svou manželkou v hrabství Sommerset a pracoval na životopisném románu Balzac. Poté, co se přestal i v Británii cítit bezpečně, protože Britové nedělali rozdíly mezi Rakušany a Němci, se přesunul do domu na brazilském pobřeží.

Jak zemřel: Dlouhá léta jej pronásledovaly deprese a poté, co se k němu až do brazilského Petropolisu dostaly zprávy o ničení kulturních hodnot nacisty, jedné únorové noci roku 1942 spolu se svou ženou Lotte spáchal sebevraždu za pomoci léku Veronal, což byl barbiturát používaný při poruchách spánku.

V dopise na rozloučenou uvedl, že se tak rozhodl ze svobodné vůle a s čistou myslí, unaven neustálým vandrováním a pobouřen ničením „Ducha Evropy“.

Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.
Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.

Ernest Hemingway (+ 61 let) 1899 – 1961

Kdo byl: Americký spisovatel a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace.

Jeho dílo bylo velmi ovlivněno válečnými událostmi – během 1. světové války pobýval na italské frontě jako dobrovolník Červeného kříže a své zážitky později vydal v románu s autobiografickými prvky Sbohem, armádo.

Ve 2. světové válce byl zas jakožto válečný korespondent přítomen vylodění v Normandii. V roce 1954 získal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře, o rok dříve obdržel i Pulitzerovu cenu.

Jak zemřel: Poslední léta svého života strávil na Kubě. V roce 1961 ho stihla náhlá smrt – zastřelil se a nezanechal ani dopis na rozloučenou.

Je sice možné, že šlo o nehodu při čištění hlavně, ale protože byl zkušený lovec, u kterého je takováto nehoda nepravděpodobná, a měl problémy s depresemi, jeho přátelé se shodli na tom, že muselo jít o sebevraždu.

Marilyn Monroe (+ 36 let) 1926 – 1962

Kdo byla: Americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka.

Co ji proslavilo: Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, začínala ve filmových studiích jako modelka. Postupně ale začala být obsazována do filmů a stala se sexuálním symbolem.

Z této škatulky se ovšem snažila vymanit a zčásti se jí to podařilo – role Sugar v Někdo to rád horké (1959) jí vynesla Zlatý globus a posledním dokončeným filmem bylo drama Mustangové (1961), natočené podle scénáře jejího manžela Arthura Millera.

Jak zemřela: Marilyn na tom nikdy nebyla zdravotně příliš dobře. Trpěla chronickou nespavostí a také endometriózou – chorobou, kvůli které se jí nedařilo mít děti, a prodělala mnoho gynekologických zákroků.

Když byla 4. srpna 1962 nalezena mrtvá, měla už tak silnou závislost na lécích, že množství barbiturátů, které měla v organismu, nikoho nepřekvapilo. Smrt božské MM byla koronerem uzavřena jako sebevražda.

O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Zajímavosti
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Zajímavosti
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
Zajímavosti
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
Otec si významně přitiskne ukazovák na ústa: „Pšt!“ zavelí. Nedaleko skáče hnědé zvíře, v kohoutku má sotva 70 centimetrů. „Jelen,“ užasne děvčátko. „Kdepak, to je srnec,“ kontruje starší bratr. Pozdvižené obočí otce ho varuje, že to bude jinak. „Srnka. Srnec by měl parůžky,“ dodává vítězoslavně. Muž s úsměvem přikývne. Jenže… vedle jak ta jedle. Srnčí […]
reklama
věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
reklama
věda a technika
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz