Skip to content
reklama
reklama

Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!

Věděli jste, že sebevraždy připraví o život víc lidí než války a katastrofy? Lidé volili dobrovolný odchod z tohoto světa už od počátku věků. Panovníky a umělce nevyjímaje. Kdo si vybral nejoriginálnější smrt?

Kleopatra (+ 38 let) 69 př. n. l. – 30 př. n. l.

Kdo byla: Egyptská královna pocházející z dynastie Ptolemaiovců.

Co ji proslavilo: Ctižádostivá a půvabná panovnice do dějin vešla zejména vztahy se dvěma mocnými muži, římskými vůdci: Juliem Caesarem, s nímž zplodila syna Caesariona, a Markem Antoniem, za nějž se dokonce provdala.

Měli spolu dvojčata a poté ještě syna.

Jak zemřela: Po námořní bitvě u Actia (2.9. 31 př. n. l.), v níž Antonius prohrál, Kleopatra uprchla, aby se ukryla. Antoniovi poslala zakódovaný dopis, ale on jej pochopil tak, že spáchala sebevraždu, a proto v zoufalství nalehl na meč.

Umírajícího jej donesli ke Kleopatře, skonal v jejím náručí. Poté, co se postarala o Antoniovo tělo, našli ji ležet na jejím zlatém loži v královském rouchu mrtvou. Podle pověstí měla na levém rameni dvě malé ranky – stopy po hadím kousnutí.

Vědci se ovšem domnívají, že daleko pravděpodobněji pozřela nějaký rostlinný jed, snad směs bolehlavu a opiátů.

blank
Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.

Vincent Van Gogh (+ 37 let) 1853 – 1890

Kdo byl: Nizozemský malíř, výtvarník a botanický ilustrátor, jeden ze zakladatelů expresionismu.

Co ho proslavilo: Jeden z nejvýznamnějších velikánů světového výtvarného umění vytvořil v relativně krátkém časovém intervalu 10 let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. Za jeho života šlo o dílo prakticky neznámé – prodala se jen jedna jediná malba (Červené vinice), a to necelý rok před malířovou smrtí.

Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí – zejména po výstavě v Paříži v roce 1901. V roce 1990 byl jeho jediný lept, Portrét doktora Gacheta, vydražen za rekordních 82 500 000 dolarů (v přepočtu 1 796 300 000 korun).

Jak zemřel: Trpěl silnou depresí a v roce 1889 byl na vlastní žádost přijat do psychiatrického centra v klášteře svatého Pavla v Saint Rémy de Provence. Měsíc po propuštění se ale postřelil do hrudníku.

A aniž by tušil, že je smrtelně raněn, vrátil se do hostince Ravoux, kde tehdy bydlel – zemřel dva dny nato.

blank
Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.

Petr Iljič Čajkovskij (+ 53 let) 1840 – 1893

Kdo byl: Ruský hudební skladatel, dirigent a libretista.

Co ho proslavilo: Nejvíce vešla ve známost jeho baletní díla Labutí jezero a Šípková Růženka. Velmi populární, a to i mezi dospělými, je pohádka Louskáček. Dále složil mimo jiné 10 oper, například Evžena Oněgina, Pikovou dámu nebo Pannu Orleánskou.

Jak zemřel: Byl celoživotním pesimistou. Když mu v jeho čtrnácti letech jeho milovaná matka zemřela na choleru, zhroutil se mu celý svět. Začal trpět častými stavy melancholie a depresemi, které byly podle některých zdrojů možná způsobeny tím, že se nikdy nevyrovnal se svou, veřejně nepřiznanou, homosexualitou.

Po svatbě s jednou ze svých studentek se dokonce pokusil spáchat sebevraždu skokem do řeky. Coby třiapadesátiletý pak oficiálně zemřel na choleru stejně jako jeho matka, když se napil infikované vody.

Dodnes se ovšem spekuluje, že šlo o sebevraždu za pomoci arsenu.

Virginia Woolfová (+ 59 let) 1882 – 1941

Kdo byla: Britská spisovatelka, vydavatelka a feministka.

Co ji proslavilo: Mezi její stěžejní díla patří romány Paní Dallowayová či K majáku, jež ji zařadily mezi nejvýraznější a nejuznávanější romanopisce její generace. S manželem Leonardem roku 1917 založili nakladatelství Hogarth Press, jež vydalo nejen některé Virginiiny knihy, ale i jiná významná modernistická díla, včetně básní T. S. Elliota nebo překladu kompletního díla Sigmunda Freuda.

Jak zemřela: Již v mládí měla psychické problémy, částečně kvůli incestnímu obtěžování ze strany svého bratra Geralda. Když v roce 1906 zemřel bratr Toby, Virginia se poprvé pokusila o sebevraždu. Během života byla několikrát hospitalizována v psychiatrické léčebně, ale ani přes snahu lékařů a trpělivost manžela se nepodařilo zvládnout její zhoršující se depresivní stavy.

V roce 1941 pak přišla neobyčejně silná krize, kdy Woolfová upadla do hlubokých depresí. Kolem zuřila 2. světová válka a jelikož se s manželem, který byl Žid, účastnili protifašistického odboje, tušila, co by ji čekalo, kdyby Velká Británie prohrála válku a oni byli zatčeni.

Koncem března 1941 spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse blízko rodinného venkovského sídla v Rodmellu.

blank
Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.

Stefan Zweig (+ 60 let) 1881 – 1942

Kdo byl: Rakouský spisovatel, překladatel, dramatik a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za jednoho ze zakladatelů psychologické prózy. Jakožto rakouský Žid včas utekl před nacisty do Londýna, kde s vypuknutím 2. světové války přijal britské občanství. Žil se svou manželkou v hrabství Sommerset a pracoval na životopisném románu Balzac.

Poté, co se přestal i v Británii cítit bezpečně, protože Britové nedělali rozdíly mezi Rakušany a Němci, se přesunul do domu na brazilském pobřeží.

Jak zemřel: Dlouhá léta jej pronásledovaly deprese a poté, co se k němu až do brazilského Petropolisu dostaly zprávy o ničení kulturních hodnot nacisty, jedné únorové noci roku 1942 spolu se svou ženou Lotte spáchal sebevraždu za pomoci léku Veronal, což byl barbiturát používaný při poruchách spánku.

V dopise na rozloučenou uvedl, že se tak rozhodl ze svobodné vůle a s čistou myslí, unaven neustálým vandrováním a pobouřen ničením „Ducha Evropy“.

blank
Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.

Ernest Hemingway (+ 61 let) 1899 – 1961

Kdo byl: Americký spisovatel a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace. Jeho dílo bylo velmi ovlivněno válečnými událostmi – během 1. světové války pobýval na italské frontě jako dobrovolník Červeného kříže a své zážitky později vydal v románu s autobiografickými prvky Sbohem, armádo.

Ve 2. světové válce byl zas jakožto válečný korespondent přítomen vylodění v Normandii. V roce 1954 získal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře, o rok dříve obdržel i Pulitzerovu cenu.

Jak zemřel: Poslední léta svého života strávil na Kubě. V roce 1961 ho stihla náhlá smrt – zastřelil se a nezanechal ani dopis na rozloučenou. Je sice možné, že šlo o nehodu při čištění hlavně, ale protože byl zkušený lovec, u kterého je takováto nehoda nepravděpodobná, a měl problémy s depresemi, jeho přátelé se shodli na tom, že muselo jít o sebevraždu.

Marilyn Monroe (+ 36 let) 1926 – 1962

Kdo byla: Americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka.

Co ji proslavilo: Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, začínala ve filmových studiích jako modelka. Postupně ale začala být obsazována do filmů a stala se sexuálním symbolem. Z této škatulky se ovšem snažila vymanit a zčásti se jí to podařilo – role Sugar v Někdo to rád horké (1959) jí vynesla Zlatý globus a posledním dokončeným filmem bylo drama Mustangové (1961), natočené podle scénáře jejího manžela Arthura Millera.

Jak zemřela: Marilyn na tom nikdy nebyla zdravotně příliš dobře. Trpěla chronickou nespavostí a také endometriózou – chorobou, kvůli které se jí nedařilo mít děti, a prodělala mnoho gynekologických zákroků.

Když byla 4. srpna 1962 nalezena mrtvá, měla už tak silnou závislost na lécích, že množství barbiturátů, které měla v organismu, nikoho nepřekvapilo. Smrt božské MM byla koronerem uzavřena jako sebevražda.

blank
O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Pozor na to, čím se líčíte
21stoleti.cz

Pozor na to, čím se líčíte

Nejrůznější způsoby zkrášlování jsou vymýšleny již...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...