Domů     Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? Nejslavnější sebevraždy dějin!
28.2.2018

Věděli jste, že sebevraždy připraví o život víc lidí než války a katastrofy? Lidé volili dobrovolný odchod z tohoto světa už od počátku věků. Panovníky a umělce nevyjímaje. Kdo si vybral nejoriginálnější smrt? 

Kleopatra (+ 38 let) 69 př. n. l. – 30 př. n. l.

Kdo byla: Egyptská královna pocházející z dynastie Ptolemaiovců.

Co ji proslavilo: Ctižádostivá a půvabná panovnice do dějin vešla zejména vztahy se dvěma mocnými muži, římskými vůdci: Juliem Caesarem, s nímž zplodila syna Caesariona, a Markem Antoniem, za nějž se dokonce provdala. Měli spolu dvojčata a poté ještě syna.

Jak zemřela: Po námořní bitvě u Actia (2.9. 31 př. n. l.), v níž Antonius prohrál, Kleopatra uprchla, aby se ukryla. Antoniovi poslala zakódovaný dopis, ale on jej pochopil tak, že spáchala sebevraždu, a proto v zoufalství nalehl na meč.

Umírajícího jej donesli ke Kleopatře, skonal v jejím náručí. Poté, co se postarala o Antoniovo tělo, našli ji ležet na jejím zlatém loži v královském rouchu mrtvou. Podle pověstí měla na levém rameni dvě malé ranky – stopy po hadím kousnutí.

Vědci se ovšem domnívají, že daleko pravděpodobněji pozřela nějaký rostlinný jed, snad směs bolehlavu a opiátů.

Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.
Kleopatra zemřela společně s Markem Antoniem.

Vincent Van Gogh (+ 37 let) 1853 – 1890

Kdo byl: Nizozemský malíř, výtvarník a botanický ilustrátor, jeden ze zakladatelů expresionismu.

Co ho proslavilo: Jeden z nejvýznamnějších velikánů světového výtvarného umění vytvořil v relativně krátkém časovém intervalu 10 let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb.

Za jeho života šlo o dílo prakticky neznámé – prodala se jen jedna jediná malba (Červené vinice), a to necelý rok před malířovou smrtí.

Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí – zejména po výstavě v Paříži v roce 1901. V roce 1990 byl jeho jediný lept, Portrét doktora Gacheta, vydražen za rekordních 82 500 000 dolarů (v přepočtu 1 796 300 000 korun).

Jak zemřel: Trpěl silnou depresí a v roce 1889 byl na vlastní žádost přijat do psychiatrického centra v klášteře svatého Pavla v Saint Rémy de Provence. Měsíc po propuštění se ale postřelil do hrudníku.

A aniž by tušil, že je smrtelně raněn, vrátil se do hostince Ravoux, kde tehdy bydlel – zemřel dva dny nato.

Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.
Vincent van Gogh trpěl silnými depresemi.

Petr Iljič Čajkovskij (+ 53 let) 1840 – 1893

Kdo byl: Ruský hudební skladatel, dirigent a libretista.

Co ho proslavilo: Nejvíce vešla ve známost jeho baletní díla Labutí jezero a Šípková Růženka. Velmi populární, a to i mezi dospělými, je pohádka Louskáček.

Dále složil mimo jiné 10 oper, například Evžena Oněgina, Pikovou dámu nebo Pannu Orleánskou.

Jak zemřel: Byl celoživotním pesimistou. Když mu v jeho čtrnácti letech jeho milovaná matka zemřela na choleru, zhroutil se mu celý svět.

Začal trpět častými stavy melancholie a depresemi, které byly podle některých zdrojů možná způsobeny tím, že se nikdy nevyrovnal se svou, veřejně nepřiznanou, homosexualitou.

Po svatbě s jednou ze svých studentek se dokonce pokusil spáchat sebevraždu skokem do řeky. Coby třiapadesátiletý pak oficiálně zemřel na choleru stejně jako jeho matka, když se napil infikované vody. Dodnes se ovšem spekuluje, že šlo o sebevraždu za pomoci arsenu.

Virginia Woolfová (+ 59 let) 1882 – 1941

Kdo byla: Britská spisovatelka, vydavatelka a feministka.

Co ji proslavilo: Mezi její stěžejní díla patří romány Paní Dallowayová či K majáku, jež ji zařadily mezi nejvýraznější a nejuznávanější romanopisce její generace.

S manželem Leonardem roku 1917 založili nakladatelství Hogarth Press, jež vydalo nejen některé Virginiiny knihy, ale i jiná významná modernistická díla, včetně básní T. S. Elliota nebo překladu kompletního díla Sigmunda Freuda.

Jak zemřela: Již v mládí měla psychické problémy, částečně kvůli incestnímu obtěžování ze strany svého bratra Geralda. Když v roce 1906 zemřel bratr Toby, Virginia se poprvé pokusila o sebevraždu.

Během života byla několikrát hospitalizována v psychiatrické léčebně, ale ani přes snahu lékařů a trpělivost manžela se nepodařilo zvládnout její zhoršující se depresivní stavy.

V roce 1941 pak přišla neobyčejně silná krize, kdy Woolfová upadla do hlubokých depresí.

Kolem zuřila 2. světová válka a jelikož se s manželem, který byl Žid, účastnili protifašistického odboje, tušila, co by ji čekalo, kdyby Velká Británie prohrála válku a oni byli zatčeni.

Koncem března 1941 spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse blízko rodinného venkovského sídla v Rodmellu.

Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.
Virginia Woolfová se dobrovolně utopila.

Stefan Zweig (+ 60 let) 1881 – 1942

Kdo byl: Rakouský spisovatel, překladatel, dramatik a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za jednoho ze zakladatelů psychologické prózy. Jakožto rakouský Žid včas utekl před nacisty do Londýna, kde s vypuknutím 2. světové války přijal britské občanství.

Žil se svou manželkou v hrabství Sommerset a pracoval na životopisném románu Balzac. Poté, co se přestal i v Británii cítit bezpečně, protože Britové nedělali rozdíly mezi Rakušany a Němci, se přesunul do domu na brazilském pobřeží.

Jak zemřel: Dlouhá léta jej pronásledovaly deprese a poté, co se k němu až do brazilského Petropolisu dostaly zprávy o ničení kulturních hodnot nacisty, jedné únorové noci roku 1942 spolu se svou ženou Lotte spáchal sebevraždu za pomoci léku Veronal, což byl barbiturát používaný při poruchách spánku.

V dopise na rozloučenou uvedl, že se tak rozhodl ze svobodné vůle a s čistou myslí, unaven neustálým vandrováním a pobouřen ničením „Ducha Evropy“.

Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.
Stefan Zweig (vpravo) spolu se svou ženou zvolili sebevraždu pomocí léku Veronal.

Ernest Hemingway (+ 61 let) 1899 – 1961

Kdo byl: Americký spisovatel a novinář.

Co ho proslavilo: Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace.

Jeho dílo bylo velmi ovlivněno válečnými událostmi – během 1. světové války pobýval na italské frontě jako dobrovolník Červeného kříže a své zážitky později vydal v románu s autobiografickými prvky Sbohem, armádo.

Ve 2. světové válce byl zas jakožto válečný korespondent přítomen vylodění v Normandii. V roce 1954 získal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře, o rok dříve obdržel i Pulitzerovu cenu.

Jak zemřel: Poslední léta svého života strávil na Kubě. V roce 1961 ho stihla náhlá smrt – zastřelil se a nezanechal ani dopis na rozloučenou.

Je sice možné, že šlo o nehodu při čištění hlavně, ale protože byl zkušený lovec, u kterého je takováto nehoda nepravděpodobná, a měl problémy s depresemi, jeho přátelé se shodli na tom, že muselo jít o sebevraždu.

Marilyn Monroe (+ 36 let) 1926 – 1962

Kdo byla: Americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka.

Co ji proslavilo: Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, začínala ve filmových studiích jako modelka. Postupně ale začala být obsazována do filmů a stala se sexuálním symbolem.

Z této škatulky se ovšem snažila vymanit a zčásti se jí to podařilo – role Sugar v Někdo to rád horké (1959) jí vynesla Zlatý globus a posledním dokončeným filmem bylo drama Mustangové (1961), natočené podle scénáře jejího manžela Arthura Millera.

Jak zemřela: Marilyn na tom nikdy nebyla zdravotně příliš dobře. Trpěla chronickou nespavostí a také endometriózou – chorobou, kvůli které se jí nedařilo mít děti, a prodělala mnoho gynekologických zákroků.

Když byla 4. srpna 1962 nalezena mrtvá, měla už tak silnou závislost na lécích, že množství barbiturátů, které měla v organismu, nikoho nepřekvapilo. Smrt božské MM byla koronerem uzavřena jako sebevražda.

O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
O tom, jestli spáchala skutečně sebevraždu, se stále spekuluje.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív