Domů     Kdo nahnal francouzského krále Ludvíka XIII. do manželčiny ložnice?
Kdo nahnal francouzského krále Ludvíka XIII. do manželčiny ložnice?

Za králem Ludvíkem XIII. zaklapnou dveře ložnice jeho manželky. Jeho favorit ho sem dovlekl násilím. Žádné pomoci zvenčí se nedočká, a tak mu nezbývá nic jiného, než konečně navštívit Annino lože. Povzdychne si a zamíří tam.

Francouzská královna Marie Medicejská (1575–1642) po zavraždění svého manžela Jindřicha IV. Navarského (1553–1610) vládne jako regentka za svého nezletilého syna Ludvíka XIII. (1601 – 1643).

Je to právě ona, kdo rozhodne o budoucí nevěstě pro svého chlapce a radikálně tím mění zahraniční politiku země. Katolické Španělsko, dosud považované za nepřítele Francouzů, se nyní mění v jejich spojence.

Potvrdit to má sňatek jejího syna Ludvíka XIII. s Annou Rakouskou (1601–1666), dcerou španělského krále Filipa III. (1578–1621).

A aby nová aliance byla opravdu pevná, bere si Filipův syn a následník španělského trůnu Filip IV. (1605–1665) Ludvíkovu sestru Isabelu (1602–1644).

Ludví XIII. jeví víc zájmu o pány než o svoji zákonitou choť.
Ludví XIII. jeví víc zájmu o pány než o svoji zákonitou choť.

Nenaplněná svatební noc

Plány na sňatky svých dětí kuje Marie Medicejská sotva ovdoví. Musí ale čekat, než bude její syn Ludvík plnoletý. Dočká se v roce 1615. Přesně 9. listopadu téhož roku dorážejí na francouzsko-španělské hranice dva průvodu s kočáry.

Půda Bažantího ostrova uprostřed řeky Bidassoa se stane svědkem unikátní výměny. Francouzský průvod předa princeznu Isabelu Španělům a ti jim na oplátku vydají Annu, nevěstu pro francouzského krále.

Mladičká dívka vzbudí na francouzském dvoře zasloužený obdiv. „Je krásná,,“ šeptají si o ní dvořané. Ovšem Ludvíka XIII. její krása nechává úplně chladným, a to už během svatební noci. K jejímu naplnění bohužel nedojde.

„Jsem sama a svého manžela téměř nevídám,“ stěžuje si později Anna, která může hledat útěchu z nenaplněného vztahu jedině u svých dvorních dam. Ludvík údajně dává přednost mladým mužům. Anně nepomohou jí ani stížnosti otci, španělskému králi.

„Snaž se otěhotnět a porodit manželovi konečně syna a následníka,“ vzkazuje jí Filip III., který na dceřiny stesky nemá čas.

Sice je krasavice, ale Anně Rakouské je to málo platné. Manžel do její ložnice netrefí.
Sice je krasavice, ale Anně Rakouské je to málo platné. Manžel do její ložnice netrefí.

Milenec ho odvleče k manželce

„Otěhotnět. Jenže kdyby to tak šlo,“ zoufá si Anna. Ráda by manželovi rodila jedno dítě za druhým, jenže to by musel vkročit do její ložnice… Na celou situaci už se nemůže dívat králova sestra Kristina Marie (1606–1663).

Rozhodne se situaci vyřešit. Vdává se a svého bratra vyzve, aby se přišel podívat na její svatební noc. Doufá, že díky nevšední podívané Ludvík konečně zatouží po vlastní ženě. Jenže to se mýlí. Ludvík stále odmítá.

Jeho chování už má plné zuby i jeho favorit De Luynes. Poměr s králem trpí jen ze zištných důvodů. Proto jednou vezme Ludvíka a do královniny ložnice ho prostě odvleče. Panovníkovi nezbude, než se s tím smířit a o sex se alespoň pokusit.

De Luynesův krok se ukáže jako správný. Od této chvíle je možné krále občas vidět v Annině ložnici. Královna dokonce otěhotní! Dvůr se ale raduje předčasně. Královna nešťastně upadne na podlahu a očekávaného potomka následně potratí.

Čekají ji ještě tři další potraty. Král je rozčilený z toho, co se děje. „Ať se mi neodváží přijít na oči,“ vzkáže jí. Vztah mezi oběma manželi ochladne, protože královně se nedaří donosit potomka.

Anna Rakouská se svými dvěma syny Ludvíkem a Filipem. První se narodil až po 23 leetch manželství.
Anna Rakouská se svými dvěma syny Ludvíkem a Filipem. První se narodil až po 23 leetch manželství.

Jeden syn je málo

Téměř 23 let proto nakonec uplyne od svatby, než se manželům Ludvíkovi a Anně konečně narodí první potomek. Je jím budoucí král Ludvík XIV. (1638–1715). Syn se má neobyčejně

k světu a kojné se u něj střídají jako na běžícím pásu. Novopečený otec se sice o chlapce v prvních chvílích zajímá, ale brzy ho to přestane bavit.

Svoji pozornost věnuje markýzi Henrimu Cinq-Marsovi (1620–1642), který o ni ovšem vůbec nestojí. Aby se otravného krále zbavil, nabádá ho, že jeden syn je málo. Co kdyby potomek v raném věku zemřel? Následnictví trůnu by bylo ohroženo.

Ať už to Ludvík udělá na Cinq-Marsovu pobídku nebo ne, jisté je, že opět navštěvuje královninu ložnici. Výsledkem jeho snažení se stává další syn Filip (1640–1701).

Spekulace o tom, že Jules Mazarin se stal milencem a poté dokonce manželem ovdovělé královny historikové vyvracejí.
Spekulace o tom, že Jules Mazarin se stal milencem a poté dokonce manželem ovdovělé královny historikové vyvracejí.

Cítí k sobě náklonnost?

O dva roky později umírá kardinál Richelieu a na jeho místo prvního ministra nastupuje Jules Mazarin (1602–1661), který už má na královském dvoře své zázemí a sympatie, a to přímo u krále i samotné královny.

V jejich službách se totiž pohybuje už předtím.

„Není nejmenšího sporu o tom, že Mazarin a Anna cítili vzájemně silnou náklonnost již od poloviny třicátých let a na počátku čtyřicátých let se z nich stali milenci,“ tvrdí dokonce francouzský historik Anthony Levi (1929 – 2004).

Jak v době královnina života, tak i dnes se objevují spekulace na téma, že otcem Ludvíka XIV. je ve skutečnosti není Ludvík XIII., ale sám Mazarin. Proč?

Podle Leviho došlo v době pravděpodobného Ludvíkova početí ke konfliktu mezi Ludvíkem a Annou kvůli dopisům, které posílala svému bratrovi španělskému králi Filipovi IV. Francie totiž tehdy se Španělskem válčí a Ludvík má strach, že by sestra bratrovi mohla vyzradit nějaká vojenská tajemství.

Francouzského krále v této době také sužuje tuberkulóza. Levi si proto myslí, že stěží mohl navštěvovat královninu ložnici.

Kardinál Mazarin umírá roku 1661. Jeho milá královna ho o pět let přežije.
Kardinál Mazarin umírá roku 1661. Jeho milá královna ho o pět let přežije.

Přítelkyně popírá pochybnosti

„Směšnost této teze ovšem dokazuje skutečnost, že Anna byla v době početí dítěte nejlépe střeženou zajatkyní ve Francii a že Mazarin se v roce 1637 nacházel v Itálii,“ uvádí ale všechno na pravou míru současná rakouská autorka Thea Leitnerová. Je to pravda, protože Mazarin skutečně v letech 1636–1639 tráví svůj čas převážně v Římě.

„Šlo o přátelství, nic než přátelství,“ tvrdí také královnina přítelkyně madame de Motteville (asi 1621–1689) a popírá všechny pochybnosti o tom, že by se mezi Annou a Julesem mohlo odehrát cokoli intimního.

Ovšem Alžběta Karla Falcká (1652 – 1722), druhá žena Ludvíkova bratra Filipa, si myslí něco úplně jiného. Je ovšem alespoň natolik taktní, že počká, až všichni aktéři aféry zemřou.

Teprve pak tvrdí, že „nebožka královna učinila něco horšího, než že jen milovala kardinála Mazarina, ona se za něho provdala.“ Ovšem nepodá žádný důkaz a historikové dodnes neobjevili nic, co by její názor podporovalo.

Jisté je ale, že si královna s kardinálem dopisuje a bližší vztah dokládá například pečeť, kterou Anna používá. Nejsou na ní jenom její, ale i kardinálovy iniciál

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h