Skip to content
reklama

Kdo je dokonalým hlubinným predátorem?

Již přes 385 milionů let obývají planetu Zemi, konkrétně její moře a oceány – řeč je o žralocích. Jen těžko by se hledali dokonalejší predátoři, než jsou tyto hlubinné paryby.

Rozporů mezi dřívějšími teoriemi a novými objevy je více, tělo Gladbachuse například nepokrýval tělní pancíř, tím by se mohl řadit k některým dřívějším evolučním liniím. Foto: Pixabay

Žraloci jsou evolučně uzpůsobeni pro život ve vodě, mají proudnicově tvarované tělo, skvělý čich, schopnost vnímání elektrických signálů a to nejdůležitější pro dravce – ostré a neustále dorůstající zuby.

Jak se tito dnešní vládci moří vyvinuli z rybovitých obratlovců? Odpověď by mohla přinést nová studie amerických a britských paleobiologů. Zároveň však žraloků ubývá, na vině je lidská touha po jejich mase.

Je ještě možné zachovat všechny dosud známé druhy, nebo budou oceány zase o něco chudší?

Kde se vzali, tu se vzali

Známí „králové moří“ se během let stali asi nejobávanějšími dravci na planetě. Velice tomu přispěly filmy, které byly o těchto parybách natočeny, přitom se míjí se skutečností. Naprostá většina žraloků neloví kořist velikosti člověka a těm ostatním ani lidské maso nechutná.

Co se původu týče, tito živočichové nejsou v pozemském ekosystému žádní nováčkové. Mnoho paleontologických nálezů dokazuje jejich přítomnost jak v třetihorních, druhohorních, ale i v prvohorních vodách.

Je důležité vzít v potaz, že plejáda žraloků byla stejně jako dnes rozmanitá, rozhodně se nejednalo pouze o předchůdce dnešního žraloka bílého (Carcharodon carcharias).

blank
Vzít se v potaz ale musí také absence pravidelně stavěných šupin paryb nebo jiných skupin rybovitých obratlovců, šupiny na částech těla sice k vidění byly, ale nevykazovaly odpovídající tvar. Foto: Pixabay

Evoluci nejde zastavit

V průběhu milionů let se fauna v oceánech světa rozmanitě vyvíjela, nejinak tomu bylo i u žraloků, ti zažili mnoho vrcholů a pádů, co se objemu populace týká, nikdy ale z vod zcela nezmizeli. Evoluční vývoj těchto velkých paryb však dosud nebyl tak úplně odkryt, tedy až do nedávna.

Otázka, která vědcům ležela v hlavě, byla, jaký vztah mají dnešní žraloci k těm vymřelým prvohorním skupinám. Byla to právě paleontologická studie britsko-amerických výzkumníků ze začátku roku, jež pomohla některá fakta odkrýt.

Předmětem zkoumání byla jedna jediná zkamenělina, jedná se o záhadný druh Gladbachus adentatus starý přibližně 385 milionů let, vyskytující se na území dnešního Německa.

Prozkoumat se musí opravdu detailně

Fragmenty zkamenělého těla, na svůj věk, vykazují opravdu překvapivý stupeň zachování. Ačkoli se zdá, že by se tím mohl výzkum usnadnit, není tomu tak. Pozůstatek ryby totiž nevykazuje pouze známky dnešních paryb, ale patrné jsou i znaky starších rybovitých čelistnatců.

Vědci se tak museli spolehnout hlavně na několik metod počítačové tomografie a přenést pomocí moderního skeneru zkamenělinu do počítačového programu. Poté již mohli provést několik opravdu tenkých řezů, aby se pustili do prozkoumání tkáně v co možná nejmenším měřítku.

Údaje, jež nakonec získali, porovnali se všemi možnými skupinami a pokusili se o rekonstrukci pravděpodobných příbuzenských vztahů.

blank
Stavbu celého těla není možné odhadnout z důvodu zachování jen některých částí, ale i z nich je jasné, že se tento živočich nachází někde mezi staršími rybovitými a moderními parybami. Foto: Pixabay

Podle detailní analýzy se Gladbachus blížil spíše vymřelé prvohorní skupině trnoploutvých (Acanthodii) obratlovců, kteří se neřadí mezi paryby, ale na rozdíl od nich neměl ploutevní trny ani další znaky jednoznačně ukazující na zařazení do této skupiny.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Matčina prokletá prosba
skutecnepribehy.cz

Matčina prokletá prosba

Než mi zemřela matka, řekla mi zvláštní věc:...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Koupele pro krásné vlasy
panidomu.cz

Koupele pro krásné vlasy

Ve skutečnosti to nejsou koupele, ale oplachy, jenže to...
Miliontý dobrovolník pro akci Ukliďme Česko. Třeba jste to vy…
21stoleti.cz

Miliontý dobrovolník pro akci...

Těsně před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme...
Gliese 581: Výprava do krajů potenciálního života
enigmaplus.cz

Gliese 581: Výprava do krajů...

V rámci postupujících možností dálkového...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Moderátorka vrací úder. Soukalová míří do filmu!
nasehvezdy.cz

Moderátorka vrací úder....

Bývalá hvězda biatlonu...
Probíhají na krkonošské sjezdovce tajné obřady na počest bohyně Kybelé?
enigmaplus.cz

Probíhají na krkonošské...

Sníh v nejvyšších polohách českých hor stále ještě...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Klášterec nad Ohří, město pramenů a porcelánu
epochanacestach.cz

Klášterec nad Ohří, město...

Klášterec nad Ohří leží...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha