Spousta z nás nimi každý den jezdí, ale rychlost vlaků v naší zemi nelze s nejrychlejšími vlaky na světě srovnávat. Kde najdeme TOP rychlovlaky světa, a jak rychle jezdí?
Ty nejrychlejší vlaky světa obsluhují pasažéry v Asii. Samozřejmě zde najdeme světoznámé japonské shinkanseny, které spojují Tokio s Ósakou, Kjótem, a dalšími velkými městy, ale ani shinkanseny, které jezdí až 320 km/h, nejsou těmi nejrychlejšími.
Rychleji se totiž jezdí v Číně. Vlaky Fuxing, které dosahují rychlosti až 350 km/h se můžete svést například mezi Šanghají a Pekingem. Stejné rychlosti pak dosahují vlaky Harmony, které jezdí například mezi Nankingem a Šanghají.
V tuto chvíli nejrychlejším vlakem v běžném provozu je šanghajský maglev, který jezdí neuvěřitelných 460 km/h. Svezete se ním mezi šanghajským Letištěm Pchu-tung a šanghajským předměstím.
V budoucnu se počítá s rozšířením technologie jak po Číně, tak po Japonsku, a případně i jiných státech.
V Asii také stojí za zmínku korejský KTX-Sancheon, který dosahuje rychlosti až 305 km/h, a svést se s ním můžeme například mezi Soulem a Tedžonem.
Zajímavostí je, že nákup vlaků tohoto typu zvažují Spojené státy na svojí právě budovanou vysokorychlostní dráhu z Los Angeles do San Franciska. Její dokončení je však stále oddalováno, a tak není jisté, zda se jí dočkáme.
Pokud však ano, tak hravě překoná současně nejrychlejší vlak v USA, Amtrak Acela, který jezdí v trase Washington, D. C. – New York – Boston, a dosahuje rychlosti 250 km/h.
Nejrychlejší vlaky v Evropě
Evropa však oproti Asii není tolik pozadu. V Itálii jezdí vlaky Frecciarossa až 300 km/h, tudíž rychlostí, kterou jen o jednotky kilometrů překonává španělský vlak Renfe AVE (310 km/h).
Ačkoliv ani ve Španělsku nejezdí ty nejrychlejší vlaky na světě, 310 km/h je rychlost, o které si spousta Čechů například při cestě na Jadran může nechat jen zdát.
Jak dlouho trvá cesta z ČR do Chorvatska najdete na této stránce.
O dalších 10 km/h více jak ve Španělsku se jezdí v sousední Francii, a to konkrétně vlaky TGV (320 km/h). Svezete se jimi jak na pro TGV nejznámější trase Brusel – Paříž – Marseille, tak i mezi Paříží a Štrasburkem, Bordeaux, či Rennes.
Nejrychlejším vlakem v Evropě je pak německý vlak ICE, který je provozován společností Deutsche Bahn, a nejrychleji vozí pasažéry na trase Berlín – Lipsko, kde dosahuje rychlosti až 350 km/h.
Pokud byste jízdu vlakem ICE v trase Berlín – Lipsko zvažovali, je dobré počítat s tím, že jízdenka pro jednoho dospělého stojí 27,90 €, v přepočtu 683 Kč (v době vydání). V Česku sice jezdíme pomaleji, ale také levněji.
Nejlevněji se pak nejspíše svezete vlakem po Praze, kde platí jízdné PID (stejné lístky jako platí třeba v tramvaji či metru).
Nejrychlejší vlaky na světě
Kromě výše zmiňovaných vlaků, které jezdí v Asii a Evropě, se rychle jezdí také v Maroku. Sice to mnohé překvapí, ale velmi rychle jezdí vlaky Al Boraq, které obsluhují trasu mezi Casablankou a 323 km vzdálenou Tandžou.
Po cestě zastavují i v hlavním městě – Rabatu. Marocké vlaky na této trase dosahují rychlosti až 320 km/h, a jsou tak nejrychlejšími vlaky mimo Eurasii.