Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami.
Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, ze kterých pokrmy připravují. Nepotřebují požívat hromady ingrediencí a koření, které mají zamaskovat nedostatky v kvalitě surovin. Právě naopak.
Základem pokrmu mohou být klidně jenom tři čtyři suroviny, ale té nejvyšší úrovně. Jídlo může být úplně jednoduché, nijak překombinované. Stačí třeba kvalitní špagety, trocha olivového oleje, rajčata, česnek, sýr. A odkud že se ty špagety vlastně vzaly? Jsou doopravdy italské?
Italové nebo Řekové?
Je pravlastí špaget i dalších těstovin skutečně Itálie? Nástěnné malby ze 4. století př. n. l., nalezené v Toskánsku, zachycují jejich výrobu a jsou zřejmě prvním důkazem, že se zde připravovaly.
Už předtím ale výrobu pokrmů z těsta usušeného na slunci, natrhaného a vařeného ovládali staří Řekové. Otázka, kde se těstoviny zrodily, je tedy docela zapeklitá. Můžeme na ni dát opravdu jednoznačnou odpověď?
Záleží i na tom, jestli pátráme po těstovinách jako takových nebo konkrétně špagetách. Možná, že První písemná zmínka o těstovinách se pak objevuje v 1. století n. l. za vlády římského císaře Tiberia (42 př. n. l.–37 n. l.). Najdeme ji v knize receptů Marka Gavia Apicia.
Soudek s makarony
Další zprávy pocházejí ze 12. století. Francouzský poustevník Vilém z Malavalle (†1157) líčí pokrm zvaný macarrones sen logana, v překladu těstoviny s omáčkou. V tomto případě mají podobu dlouhých tenkých špaget.
Ve 13. století už se na Apeninském poloostrově jednalo o naprosto běžné jídlo, což dokládá závěť, kterou v roce 1279 sepisuje notář Ugolino Scarpa z Janova.
Jistý Ponzonio Bastone v ní svým pozůstalým odkazuje soudek s makarony. To je důkaz, že těstoviny byly opravdu cenné. A jak je to s Markem Polem (1254-1324)? S těstovinami se při své cestě do Číny samozřejmě setkal.
Číňané si nudle jako pokrm připravovali už ve starověku. Svědčí o tom například nález nudlí starých podle odborníků 4000 let. Ovšem do Itálie je nepřivezl, už je zde tehdy znali.
Za místo těstovin v širším slova smyslu tedy můžeme považovat Čínu, alespoň podle zatím nejstaršího archeologického nálezu.