Skip to content

Kde je ztracené bohatství drogového „Robina Hooda“?

Nechvalně proslulý drogový král a kdysi nejhledanější člověk na světě Pablo Escobar pohřbil své neuvěřitelné bohatství, jehož výše se odhaduje na 50 miliard dolarů, v různých částech celé Kolumbie. Většina těchto peněz se doposud nenašla…

Pablo Escobar byl ve druhé polovině minulého století největším kolumbijským drogovým baronem. Díky obchodu s drogami nashromáždil takové jmění, že ho v roce 1989 časopis Forbes zařadil na sedmé místo žebříčku nejbohatších lidí planety.

Prodával náhrobní kameny?

Escobar, který se narodil v roce 1949, přitom svou „kariéru“ začal jako zloděj aut. Později kradl a prodával náhrobní kameny (to s odstupem času vehementně popíral) a až poté přešel k aktivitě daleko lukrativnější – začal obchodovat s kokainem.

A tehdy se mu začalo pořádně dařit. V průběhu sedmdesátých let vytvořil obrovské drogové impérium a vydělával až 60 000 000 amerických dolarů denně! Jenže kam s penězi?

Escobar vlastnil mnoho aut, ale nejproslulejším z nich byla šestidveřová limuzína Mercedes 600.

Do banky ne!

Banky je totiž od Escobara nechtěly brát a on je zase nestíhal dost rychle utratit. A přitom pořád přicházely další a další… Musel je tedy začít zakopávat. Najít pro ně vhodná místa nebyl zas až takový problém, protože díky svému jmění vlastnil už v té době nespočet domů a rekreačních sídel.

Aby se nikdo nedozvěděl, kde jsou peníze ukryté, zakopával Escobar společně s nimi i své pomocníky. Prostě je zabil a zakopal pod zem i s majetkem.

Ber, nebo zemři

Drogový baron uplácel státní úředníky, soudce i politiky. Nepohodlné společníky často vlastnoručně odstranil. Pro Kolumbii byla v těch letech příznačná korupce, zastrašování, únosy a vydírání. Pablo používal velmi efektivní strategii, řídil se španělským příslovím „Plata o plomo!“ (česky „Stříbro, nebo olovo!“). Výklad je jednoduchý: Buď si vezmeš úplatek, nebo tě zlikvidujeme.

blank
Z Pablova jmění bylo nalezeno přibližně 100 000 000 dolarů.

Zabití soudci

Rozhodně nešlo o řeči do větru. Escobar třeba během volební kampaně na kolumbijského prezidenta nechal zabít tři kandidáty na tuto funkci. Byl rovněž zodpovědný za bombu umístěnou v roce 1989 do budovy bezpečnostních složek v Bogotě.

Některé analýzy naznačují, že v roce 1985 stál i za útokem na Kolumbijský nejvyšší soud, během něhož byla zabita polovina soudců.

Pevnost Barrio Escobar

Přestože byl Escobar kvůli ohromnému množství drog, které se úspěšně dařilo pašovat přes hranice, mezinárodním zločincem, na domácí půdě byl relativně za hrdinu. Dalo by se říci, že se určitým způsobem pasoval do role Robina Hooda.

Udržoval totiž velice dobré vztahy s chudými lidmi. Nejenže jim rozdával peníze, ale také pro ně třeba na skládce ve velkoměstě Medellín nechal vystavět tisíce domů. Tím i ze čtvrti vznikla jakási „pevnost“ Barrio Escobar, v níž tisícovky lidí Pabla chránili a pomáhali mu.

Třeba pro něj na různých místech (pod podlahami nebo ve zdech prázdných domů) schovávali peníze. Byli pro něj ochotní udělat snad cokoliv.

V luxusním vězení

V roce 1991 ovšem Escobarovi začalo reálně hrozit, že bude vydán Spojeným státům americkým. Rozhodl se proto s kolumbijskou vládou udělat dohodu: když se vzdá, vláda ho Američanům nevydá. Na základě toho se pak Escobar nechal na pět let dobrovolně uvěznit v luxusní La Catedral – věznici, kterou si sám postavil.

blank
Věznici La Catedral si nechal vystavět sám.

Upadl v nemilost

Jenže poté, co byly v novinách zveřejněny fotografie honosného vězení a vyšlo najevo, že Escobar nechal zabít několik obchodníků, kteří k němu přijeli na schůzku, se veřejnost vůči drogovému králi obrátila zády.

Vláda se ho pak v červenci roku 1992 pokusila přemístit do skutečné věznice, jenže jemu se při té příležitosti podařilo uprchnout. Do honby za ním se vzápětí pustily americké jednotky Delta Force a Navy SEALs.

Rána za ucho

Bylo jasné, že tito cvičení ohaři dříve nebo později svou kořist dostanou. Pronásledování skončilo 2. prosince 1993, kdy se technikům podařilo Escobara zaměřit v Medellínu. Následovala přestřelka, během níž byl Escobar zahnán na střechu a zasažen do zad a nohy.

Smrtící ránu ovšem dostal za ucho. (To rozpoutalo spekulace, že ho nezabil odstřelovač, ale že šlo o sebevraždu. Escobar se totiž údajně jednou svým přátelům svěřil, že než aby padl do rukou spravedlnosti, raději se, ránou za ucho, zabije sám).

blank
Pablo byl zabit při přestřelce poté, co uprchl při převozu do vězení.

Nepřestal rozdávat chudým

Po Pablu Escobarovi zůstaly po celé Kolumbii ukryté miliardy dolarů. Armáda a policie dosud našly asi „jen“ 100 000 000 dolarů. (Například už v roce 1990 narazily na 30 000 000 dolarů v hotovosti a více než 150 kilogramů zlatých cihel a šperků, které byly zakopané pod zemí).

V loňském roce se pustili do pátrání po pokladu dva bývalí agenti CIA – Douglas Laux a Ben Smith. Ačkoli díky svým schopnostem nalezli na mnoha místech důkazy, že tam Pablo ukryl spousty peněz, skrýše už byly prázdné.

Někdo je předběhl… Zdá se, že Escobar nepřestal rozdávat peníze lidem ani po své smrti.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Pacienti s osteoporózou by se neměli bát pravidelně cvičit
21stoleti.cz

Pacienti s osteoporózou by se...

Miliony lidí s osteoporózou by se neměly bát pravidelně...
Záhada smrti dobyvatele Everestu: Chtěl ho zdolat v dámských botách?
enigmaplus.cz

Záhada smrti dobyvatele...

Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho...
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance prozrazuje potenciál Mission R
iluxus.cz

Porsche 718 Cayman GT4...

Od studie na závodní trať....
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Lékařka Vlasta Kálalová: Štěstí nalezla až v Orientu
epochalnisvet.cz

Lékařka Vlasta Kálalová:...

Zapsat se na studium medicíny za první republiky...
Sen o kočáru se zopakoval hned třikrát
skutecnepribehy.cz

Sen o kočáru se zopakoval...

Probudila jsem se hrůzou. Kočár...
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...