Domů     Kde je ztracené bohatství drogového „Robina Hooda“?
Kde je ztracené bohatství drogového „Robina Hooda“?
23.4.2018

Nechvalně proslulý drogový král a kdysi nejhledanější člověk na světě Pablo Escobar pohřbil své neuvěřitelné bohatství, jehož výše se odhaduje na 50 miliard dolarů, v různých částech celé Kolumbie. Většina těchto peněz se doposud nenašla…

Pablo Escobar byl ve druhé polovině minulého století největším kolumbijským drogovým baronem. Díky obchodu s drogami nashromáždil takové jmění, že ho v roce 1989 časopis Forbes zařadil na sedmé místo žebříčku nejbohatších lidí planety.

Prodával náhrobní kameny?

Escobar, který se narodil v roce 1949, přitom svou „kariéru“ začal jako zloděj aut. Později kradl a prodával náhrobní kameny (to s odstupem času vehementně popíral) a až poté přešel k aktivitě daleko lukrativnější – začal obchodovat s kokainem.

A tehdy se mu začalo pořádně dařit. V průběhu sedmdesátých let vytvořil obrovské drogové impérium a vydělával až 60 000 000 amerických dolarů denně! Jenže kam s penězi?

Escobar vlastnil mnoho aut, ale nejproslulejším z nich byla šestidveřová limuzína Mercedes 600.
Escobar vlastnil mnoho aut, ale nejproslulejším z nich byla šestidveřová limuzína Mercedes 600.

Do banky ne!

Banky je totiž od Escobara nechtěly brát a on je zase nestíhal dost rychle utratit. A přitom pořád přicházely další a další… Musel je tedy začít zakopávat.

Najít pro ně vhodná místa nebyl zas až takový problém, protože díky svému jmění vlastnil už v té době nespočet domů a rekreačních sídel. Aby se nikdo nedozvěděl, kde jsou peníze ukryté, zakopával Escobar společně s nimi i své pomocníky. Prostě je zabil a zakopal pod zem i s majetkem.

Ber, nebo zemři

Drogový baron uplácel státní úředníky, soudce i politiky. Nepohodlné společníky často vlastnoručně odstranil. Pro Kolumbii byla v těch letech příznačná korupce, zastrašování, únosy a vydírání.

Pablo používal velmi efektivní strategii, řídil se španělským příslovím „Plata o plomo!“ (česky „Stříbro, nebo olovo!“). Výklad je jednoduchý: Buď si vezmeš úplatek, nebo tě zlikvidujeme.

Z Pablova jmění bylo nalezeno přibližně 100 000 000 dolarů.
Z Pablova jmění bylo nalezeno přibližně 100 000 000 dolarů.

Zabití soudci

Rozhodně nešlo o řeči do větru. Escobar třeba během volební kampaně na kolumbijského prezidenta nechal zabít tři kandidáty na tuto funkci. Byl rovněž zodpovědný za bombu umístěnou v roce 1989 do budovy bezpečnostních složek v Bogotě.

Některé analýzy naznačují, že v roce 1985 stál i za útokem na Kolumbijský nejvyšší soud, během něhož byla zabita polovina soudců.

Pevnost Barrio Escobar

Přestože byl Escobar kvůli ohromnému množství drog, které se úspěšně dařilo pašovat přes hranice, mezinárodním zločincem, na domácí půdě byl relativně za hrdinu. Dalo by se říci, že se určitým způsobem pasoval do role Robina Hooda.

Udržoval totiž velice dobré vztahy s chudými lidmi. Nejenže jim rozdával peníze, ale také pro ně třeba na skládce ve velkoměstě Medellín nechal vystavět tisíce domů.

Tím i ze čtvrti vznikla jakási „pevnost“ Barrio Escobar, v níž tisícovky lidí Pabla chránili a pomáhali mu. Třeba pro něj na různých místech (pod podlahami nebo ve zdech prázdných domů) schovávali peníze. Byli pro něj ochotní udělat snad cokoliv.

V luxusním vězení

V roce 1991 ovšem Escobarovi začalo reálně hrozit, že bude vydán Spojeným státům americkým. Rozhodl se proto s kolumbijskou vládou udělat dohodu: když se vzdá, vláda ho Američanům nevydá.

Na základě toho se pak Escobar nechal na pět let dobrovolně uvěznit v luxusní La Catedral – věznici, kterou si sám postavil.

Věznici La Catedral si nechal vystavět sám.
Věznici La Catedral si nechal vystavět sám.

Upadl v nemilost

Jenže poté, co byly v novinách zveřejněny fotografie honosného vězení a vyšlo najevo, že Escobar nechal zabít několik obchodníků, kteří k němu přijeli na schůzku, se veřejnost vůči drogovému králi obrátila zády.

Vláda se ho pak v červenci roku 1992 pokusila přemístit do skutečné věznice, jenže jemu se při té příležitosti podařilo uprchnout. Do honby za ním se vzápětí pustily americké jednotky Delta Force a Navy SEALs.

Rána za ucho

Bylo jasné, že tito cvičení ohaři dříve nebo později svou kořist dostanou. Pronásledování skončilo 2. prosince 1993, kdy se technikům podařilo Escobara zaměřit v Medellínu.

Následovala přestřelka, během níž byl Escobar zahnán na střechu a zasažen do zad a nohy. Smrtící ránu ovšem dostal za ucho. (To rozpoutalo spekulace, že ho nezabil odstřelovač, ale že šlo o sebevraždu.

Escobar se totiž údajně jednou svým přátelům svěřil, že než aby padl do rukou spravedlnosti, raději se, ránou za ucho, zabije sám).

Pablo byl zabit při přestřelce poté, co uprchl při převozu do vězení.
Pablo byl zabit při přestřelce poté, co uprchl při převozu do vězení.

Nepřestal rozdávat chudým

Po Pablu Escobarovi zůstaly po celé Kolumbii ukryté miliardy dolarů. Armáda a policie dosud našly asi „jen“ 100 000 000 dolarů.

(Například už v roce 1990 narazily na 30 000 000 dolarů v hotovosti a více než 150 kilogramů zlatých cihel a šperků, které byly zakopané pod zemí). V loňském roce se pustili do pátrání po pokladu dva bývalí agenti CIA – Douglas Laux a Ben Smith.

Ačkoli díky svým schopnostem nalezli na mnoha místech důkazy, že tam Pablo ukryl spousty peněz, skrýše už byly prázdné. Někdo je předběhl… Zdá se, že Escobar nepřestal rozdávat peníze lidem ani po své smrti.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
Svět zločinu
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Svět zločinu
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Svět zločinu
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
věda a technika
Zoo v tekutém dusíku
Říká se jim zamrzlé zoo, protože místo chovu zvířat schraňují v tekutém dusíku jejich buňky. Ty jsou mnohdy jedinou nadějí pro záchranu kriticky ohrožených a vyhynulých druhů.   Tříletý hřebec Kurt je pořádný divoch. Pobíhá, kope kolem sebe, jedné klisně odkousnul kus ocasu a od člověka se rozhodně pohladit nenechá. A jeho ošetřovatelům ze safari parku […]
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet