Hledání zlatého pokladu legendárního mořského loupežníka zasvětili mnozí dobrodruzi celý život. K nalezení pohádkového jmění se však žádný z nich stále nepřiblížil.
Sílu legend o slavném pirátovi, kapitánu Williamu Kiddovi (asi 1645–1701), podpoří svým dílem nejeden spisovatel. Například průkopník hororu Edgar Allan Poe (1809–1849) věnuje Kiddovu pokladu povídku Zlatý skarabeus.
Podle některých se zlato nachází kdesi na pobřeží státu New York. Podle jiných v daleké cizině. Může na nich být stín pravdy?
Na palubě veze zlato a diamanty
Honosná plachetnice „Kedašský kupec“ se blíží k americkým břehům. Loď naloženou drahými látkami, zlatem a diamanty se podaří Kiddovi ukořistit v roce 1698. Tím si ovšem přidělá jen potíže.
Plachetnice sice pluje pod francouzskou vlajkou, jejím kapitánem je však Angličan. Kidd je proto hnán k zodpovědnosti. Rozhodne se proto poklad z lodi vyložit a na několika různých místech zakopat.
Jednu z truhlic s 30 000 dolary ukryje na Gardinerově ostrově nedaleko New Yorku, kde je však objevena a odeslána k soudu.
V roce 1934 se ale bratrům Guy a Hubertu Palmerovým podaří v nábytku z Kiddovy pozůstalosti objevit 4 mapy. Je na nich nakreslen ostrov a souřadnice, kde by se zbytek pokladu měl nacházet.
Zpochybní pravost map
Po smrti Palmerových přechází jejich majetek včetně map na Hubertovu bytnou. Ta je však roku 1957 komusi prodá. Záhy se navíc objeví informace zpochybňující pravost map.
„Po dlouholeté práci s jinými originálními mapami pokladů ze 17. století jsem došel k závěru, že mapy k pokladu kapitána Kidda byly pravděpodobně padělky,“ míní knihovník Britského muzea Peter Barber.
Nové poznatky vnese do případu až v roce 2007 objev archeologů z univerzity v americké Indianě. Těm se totiž u Kateřinina ostrova nedaleko Dominikánské republiky podaří objevit vrak Kedašského kupce. Že by se legendární poklad nacházel někde poblíž?