Skip to content

Pandy nejsou samotáři!

Dlouhou dobu byli vědci přesvědčeni, že pandy velké jsou samotářská a nespolečenská zvířata. Ovšem zdá se, že skutečnost je trochu jiná. Zjistili to američtí vědci z Michiganské státní univerzity (MSU), kteří po dva roky sledovali skupinu těchto vzácných zvířat v jedné přírodní rezervaci v jihozápadní Číně.

02
Panda velká se denně věnuje šestnáct i více hodin přijímání potravy, ale za celou tuto dobu stráví jen tolik, co sežere za jedinou hodinu.

Skupina pěti pand, tvořená třemi dospělými samicemi Pchan Pchan, Mej Mej a Čung Čung, mladou samicí Lung Lung a mladým samcem Čchuan Čchuanem, žila pod drobnohledem vědců od roku 2010 do roku 2012. Výsledky sledování byly překvapivé.

Tři pandy – Čchuan Čchuan, Mej Mej a Lung Lung – trávily spoustu času blízko sebe ve stejné části džungle.

03
Panda velká zimu nepřespává, ale za velmi chladného počasí hledá úkryt v dutých stromech nebo jeskyních.

Pandy Čchuan Čchuan, Mej Mej a Lung Lung se scházely na jaře, mimo podzimní sezonu páření. Vědci proto soudí, že nešlo o součást námluv. „Pandy někdy byly od sebe deset, maximálně 20 metrů, což naznačuje, že o sobě vzájemně věděly,“ uvedla Vanessa Hullová z MSU.

04
Panda velká má výborný sluch, který ji včas varuje před blížícími se nepřáteli.

Panda velká patří k nejohroženějším živočišným druhům na světě. Černobílý medvěd žije v přirozeném prostředí pouze v Číně. Panda je sice chráněna, přesto hrozba jejího vyhynutí není zažehnána. Celkový počet pand činí podle čínských úřadů 1846 jedinců.

Foto: wikipedia, wikimotive
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …