Mezi chrámovými sloupy se vznáší omamná vůně jasmínu a kadidla. Průvod jde pomalu a důstojně. Taková událost se koneckonců vidí jednou za život. Pohřeb královny Kleopatry a jejího milence Marca Antonia je obzvláště výjimečný. K věčnému spánku totiž uloží poslední svobodnou královnu země na Nilu…
Legendární Kleopatra (69 př. n. l. – 30 př. n. l.) dodnes inspiruje spisovatele, umělce, filmaře i módní návrháře.
Přestože o jejím životě toho víme díky antickým kronikářům poměrně dost, co se týče jejího skonu a místa posledního odpočinku, informací je výrazně méně. Její hrobka, ve které má spočívat společně s Marcem Antoniem (83 př. n. l. –30 př. n.
l.), nebyla totiž dodnes nalezena a zprávy o tom, kde by se měla nacházet, se dost různí. Kromě toho si historici nejsou stoprocentně jistí, ani co se způsobu jejich smrti týče.
Nejtragičtější romance v historii
Po smrti Kleopatřina slavného partnera Julia Caesara (100 př. n. l. – 44 př. n. l.) se egyptská královna zamiluje do jeho blízkého přítele Marca Antonia. Společně mají několik dětí a plánují, jak velkou a mocnou říši spolu vybudují.
Prasynovec Julia Caesara Octavianus (63 př. n. l. – 14), který Kleopatru nemá nijak v lásce, však má jinou představu. A proto přiměje římský senát, aby Egyptu vyhlásil válku.
Ta nakonec dopadne pro mocný pár neslavně, Antoniovo loďstvo je poraženo v bitvě u Actia v roce 31 př. n. l. Zklamanému vojevůdci je jasné, že jej nečeká nikterak slavný osud, a kromě toho se cítí ponížený.
Navíc obdrží chybně šifrovanou depeši, z níž vyplývá, že je Kleopatra mrtvá. Z toho důvodu se rozhodne spáchat sebevraždu. Zdrcená Kleopatra se uchýlí do své nedokončené hrobky v Alexandrii nedaleko svého paláce, který okupuje vítěz bitvy Octavianus.
Nakonec se královna rozhodne následovat svého druha na onen svět, než aby se vydala do rukou nepřátel. Podle pověsti se nechá uštknout jedovatým hadem. Alespoň tak se domníváme, že vše proběhlo. Ale bylo to tak skutečně? A co se dělo potom?
Hrob poslední královny
Když Kleopatra zemře, obdrží Octavianus její dopis na rozloučenou. V opojení ze svého vítězství dovolí, aby byla mrtvá královna pohřbena spolu se svým partnerem Marcem Antoniem. Kam ale jejich těla uloží, to je předmětem spekulací.
Jako nejpravděpodobnější místo se momentálně jeví chrám bohyně Isis, který leží na místě zvaném Abúsír, zhruba 50 kilometrů od dnešní Alexandrie.
Pochopitelně že z chrámu toho mnoho nezbylo, ale archeologové přišli na to, že pod chrámem se nachází hluboká šachta, ve které radary (zhruba dvacet metrů pod zemí) objevily tři komory.
Dostat se do nich se zatím nikomu nepodařilo, a tak bohužel nelze ověřit, zda tam náhodou těla Kleopatry a Marca Antonia neleží. Existuje však celá řada indicií, které napovídají, že by tomu tak mohlo být.
Nedaleko místa byla například nalezena Kleopatřina porcelánová busta a dvacet mincí s její podobiznou. Výzkumný tým objevil také dvě pozlacené mumie, což podle nich dokládá, že poblíž je pochován někdo slavný.
Dokud se však někomu nepodaří podívat se do šachty, zůstane pouze u zbožného přání, aby byla teorie pravdivá.
Věděli jste, že…
Podle některých teorií Kleopatra sebevraždu nespáchala, ale byla zavražděna na Octavianův příkaz rukou jeho služebníků. V takovém případě by pravděpodobně mohla být pohřbena prakticky kdekoli.