Domů     Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
26.6.2024

Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin.

Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout v neprobádané měsíční oblasti Fra Mauro. Místo toho absolvují boj o holý život. Od nerváku kolem Apolla 13 letos uběhne 54 let.

Střídání pilotů

Po sovětském ukradení titulu prvního člověka ve vesmíru si Spojené státy americké vykasají rukávy a pumpují obří finance do kosmonautiky.

Program Apollo brzy nese ovoce, let s pořadovým číslem jedenáct usedá na Měsíci a dvojice kosmonautů po jeho povrchu udělá pár kroků.

To je teprve začátek zní od inženýrů z NASA, přistávat už umí, a tak je na čase zaměřit se na to, kde kosmonauti budou zkoumat. Volba padá na kráter Fra Mauro, což se zdá jako riskantní volba.

Kosmická loď totiž bude muset opustit bezpečnou návratnou dráhu, díky níž se může vrátit zpět na Zemi. Apollo 13 se má od ní vychýlit a nashromáždit geologické vzorky.

Velitelem posádky se stává Lovell, zkušený harcovník, jenž sedí v lodi, která jako první obkrouží naši planetu. Mimochodem má na kontě 572 hodin mezi hvězdami.

Sekunduje mu Haise a zprvu také William Anders (*1933), ten ale dává vale práci v NASA. Dalším adeptem se stává Ken Mattingly (1936-2023). Jenže krátce před startem u něj údajně propukají spalničky, a tak své místo přenechá Swigertovi.

Posádce Apollo 13 šéfuje zkušený Jim Lovell (vlevo). (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Posádce Apollo 13 šéfuje zkušený Jim Lovell (vlevo). (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Předzvěst chaosu

Absolvují téměř tisícihodinový výcvik. Zkouší sbírat horniny a neustále jim opakují cíle cesty. Mají totiž zjistit, jak člověk dokáže pracovat v měsíčním prostředí. Rovněž musí pořídit několik desítek fotografií. Ani jeden úkon posádka nesplní. Nestihne to.

Přitom všechno vypadá růžově, raketa nesoucí Apollo 13 se od Země odlepí 11. dubna 1970. Lidé mají po přistání na Měsíci vesmírnou kocovinu, a tak média o startu příliš neinformují.

Také v houstonském řídícím středisku vládne klidná atmosféra, někteří inženýři se dokonce nudí. Dlouhé chvíle ale brzy skončí. Po 56 hodinách, kdy jsou kosmonauti zhruba 330 tisíc kilometrů od domovské planety, mávají do televizní kamery.

Poté se situace zdramatizuje. Kontrolky ukazují nízký tlak ve vodíkové nádrži, a tak Swigert má promíchat kapalný vodík s kyslíkem. Triviální úkol, který dělal už několikrát. Tentokrát je něco jinak.

Přístroje hlásí divná čísla, posádka dokonce zaznamená menší vibrace a Lovell eviduje výbuch.

Inženýři v řídícím centru mají zprvu klidnou službu, čekají je však krušné chvíle. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Inženýři v řídícím centru mají zprvu klidnou službu, čekají je však krušné chvíle. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Úkol č. 1: Bezpečný návrat

Houstone, věřím, že jsme měli problém,“ zarachotí do vysílačky. Ve snímku Apollo 13 filmaři větu upraví na pouhé „Houstone, máme problém.“ Neví ještě, že hláška zlidoví.

Mezitím inženýři na Zemi netuší, co se vysoko nad jejich hlavami děje – na dvě sekundy vypadnou měření. Část si myslí, že jde o chyby přístrojů. „Pánové, mám pocit, že z nás něco uniká,“ rozčísne domněnky v další komunikaci Lovell.

Od výbuchu v tu dobu uplyne 15 minut. Až mnohem později zjistí, že během promíchávání dochází ke zkratu, od něhož shoří část izolace, a tak jedna z nádrží exploduje. Trosky poškodí i druhou nádrž, a tak nastává panika.

Nádrže zajišťují přežití astronautů, zároveň poskytují energii přístrojům! Vytyčené úkoly jsou pasé, nyní má NASA jen jediný – dostat své muže domů.

Kosa mezi hvězdami

Musí šetřit energií, a tak někoho napadne, aby kosmonauti přelezli do lunárního modulu. Ten má sloužit k přistání na Měsíci a je konstruovaný pouze pro dva lidi. Kyslíková kapacita se odhaduje pouze na dva dny.

„Šance jsme tipovali na deset procent,“ uvedou vědci po úspěšné záchraně. Tehdy si vzpomenou na podobnou situaci, kterou trénuje posádka Apolla 10, z níž později čerpají.

Trojice mužů se usadí v lunárním modulu, nastává však další problém, jak ho dostat zpět na návratnou dráhu? Stroj je totiž stavěn pouze na cestu k povrchu Měsíce, a tak nikdo nepočítá s tím, že bude muset absolvovat delší trasu.

Okamžitě se rozjíždí bádání a v Houstonu všichni počítají o sto šest. „Na tři hodiny zažehněte motory,“ dostává posádka pokyn. V tu dobu utlumí funkce všech zbytečných přístrojů, mezi ně patří i topení. Teplota na palubě se pohybuje pod deseti stupni.

Kosmonauti si navlékají měsíční boty, Swigert žádné nemá, a tak na sebe hází různé oblečení. Šetří také s vodou a denní příděl se pohybuje kolem 2 decilitrů.

Všem spadne kámen ze srdce, když modul dopadne na mořskou hladinu. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Všem spadne kámen ze srdce, když modul dopadne na mořskou hladinu. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Kosmický happy-end

Když se Apollo 13 dostává na translunární (návratnou) dráhu, vyvrbí se další problém. Modul musí nasměrovat správným úhlem, a tak na dalších 20 sekund zapnou motory. Dále se Lovell a spol. potýká s vysokou hladinou oxidu uhličitého.

Filtry, které ho mají měnit na vzduch, nestačí. Někoho napadne, že by mohli použít ty z velitelského modulu, jenže jsou od jiného výrobce a nepasují. I na to NASA přijde a pomocí lepicí pásky svízel vyřeší.

Kosmonauti se blíží k Zemi, a tak si přelezou právě do velitelského modulu. V tu chvíli zahlednou rozsah katastrofy. Vyrazí jim dech. Posledním krůčkem je odhodit lunární modul. Po vstupu do atmosféry ztrácí s řídicím centrem spojení.

Inženýři trnou hrůzou, zda není tepelný štít narušen. Otázkou je i stav padáku.

„Nejdelších pět minut mého života,“ shodne se jeden z účastněných onoho osudného 17. dubna 1970. Apollo 13 přistává v Tichém oceánu – jen 6 kilometrů od záchranné lodi Iwodžima. „Jsem unavený,“ vyhrkne ze sebe Lovell.

Posádka odletí na Havaj, kde jim prezident Richard Nixon (1913-1994) udělí vyznamenání, následně trojice míří do Houstonu za svými zachránci.

Foto: wikimedia.commons Titulka (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Věda a technika
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
reklama
věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz