Domů     Karel Čapek: Vymyslel roboty, vlastní drama o nich se mu ale moc nelíbilo!
Karel Čapek: Vymyslel roboty, vlastní drama o nich se mu ale moc nelíbilo!
23.9.2020

Je to téměř sto let, kdy jeden z našich nejslavnějších spisovatelů dopisuje poslední stránky své nové hry, jež má být uvedena v Národním divadle.

Tehdy jen těžko tuší, jaký úspěch a ohlas jeho hra vyvolá takřka po celém světě, a hlavně jak moc ovlivní odvětví robotiky!

Během několika měsíců jeho jméno budou skloňovat literární kritici téměř po celém světě.

Nyní Karel Čapek (1890–1938), jehož literární hvězda zanedlouho vystoupá mezi nejváženější kolegy, dokončuje v ovzduší nedávno vzniknuvší první republiky hru pro jeviště Národního divadla.

Hra není jen tak ledajaká a na svou dobu se jedná o skutečně přelomové dílo. Jejími hlavními hrdiny totiž nejsou lidé, ale „umělí dělníci“ či „živé a inteligentní pracovní stroje“.

Levicová kulturní avantgarda Karlu Čapkovi vyčítala, že se autor jen chopil chytlavého tématu a nic nového nepřinesl.
Levicová kulturní avantgarda Karlu Čapkovi vyčítala, že se autor jen chopil chytlavého tématu a nic nového nepřinesl.

Problém s názvem

Hlavní hrdinové byli jasní od začátku. Jak je ale nazvat? Karel Čapek nejprve koketuje s myšlenkou pojmenovat je jednoduše „laboři“, ovšem takový název pro ústřední postavy jeho hry se mu nezdá dost trefný a úderný.

„Tak jim říkej roboti,“ navrhne Karlovi starší bratr Josef (1887–1945), s nímž už na několika literárních dílech před tím Čapek spolupracoval a jehož úsudku velmi věří.

Tak vznikne označení robot – ze slovanského slova robota, znamenající nucenou práci.

Roboti jsou ve hře lidmi využíváni na těžkou práci, postupem času se z nich ale stanou bytosti, které si osvojí lidské city.
Roboti jsou ve hře lidmi využíváni na těžkou práci, postupem času se z nich ale stanou bytosti, které si osvojí lidské city.

Premiéra trochu jinak

Karel Čapek začal psát hru s názvem R.U.R. (zkratka Rossumovi universální roboti) začátkem roku 1920 s tím, že ještě do konce roku bude mít světovou premiéru v Národním divadle.

O apokalyptický příběh, v nějž se v průběhu děje hra přelije, však projeví zájem i jinde a uvést ji chce i Jednota divadelních ochotníků Klicpera z Hradce Králové.

Hradečtí ochotníci slíbí agentuře Universum, jež zastupuje Karla Čapka, že s uvedením počkají až po premiéře ve Zlaté kapličce.

Premiéra hry se však odehraje úplně jinak – místo na prknech Národního divadla okouzlí publikum v podání ochotnického souboru v regionálním divadle!

Pražská premiéra je na poslední chvíli odložena až na 25. leden 1921! Ochotníkům do Hradce Králové je sice včas odeslán dopis se žádostí o odložení i jejich představení, bohužel ale obyčejnou poštou, nikoli doporučeně, a údajně se k nim tedy nedostane.

„Ochotníci jej stopili a tvrdili, že nedošel,“ míní divadelní historik František Černý (1926–2010).

Wells dokonce prosazoval Čapkovu nominaci na Nobelovu cenu míru.
Wells dokonce prosazoval Čapkovu nominaci na Nobelovu cenu míru.

Okamžitý hit

Ať už se celá situace odehrála z jakékoli příčiny, Čapkovo R.U.R. vzbudí nečekanou senzaci nejen u nás, ale zájem je o něj okamžitě i v jiných koutech světa.

Americká premiéra R.U.R. uvede divadelní společnost The Theatre Guild v broadwayském Garrick Theatre už 9. října 1922. Ve Zlaté kapličce pak hru budou hrát následujících šest let a lístky na představení budou lidé horko těžko shánět i na černém trhu!

A proč se z Čapkova apokalyptického příběhu stane takový trhák? Spisovatel skvěle vystihne téma, jenž je stále palčivější pro jeho dobu – potenciálně ničivý vliv technologické civilizace na společnost.

Navíc se mu podaří vytvořit velmi působivou varovnou metaforu pro modernitu ovládanou sebevědomým a bezohledně praktickým rozumem, který získá převahu nad lidským duchem. Interpretací divadelní hry bylo víc.

Každý tábor si tam našel v podstatě cokoli, co tam vidět chtěl. Dle jednoho Čapek předložil tvrdou kritiku kapitalismu, dle druhých zase pravý opak – hrozbu vzpoury a revoluce.

Tak jako tak se z R.U.R. stane nadčasové dílo, jehož jinotaje se dají aplikovat i na dnešní chod společnosti.

Roboti nakonec v Čapkově hře nad lidmi zvítězí.
Roboti nakonec v Čapkově hře nad lidmi zvítězí.

Z kultury do vědy

Tvrdit, že Karel Čapek pojem robot vymyslel, by nebylo správné. Podle Oxfordského slovníku je robot stroj, který dokáže automaticky provádět sérii složitých úkonů. Český literát mu však vdechne nový rozměr a rozsah.

Čapek se dočká velkého uznání od Herberta George Wellse (1866–1946), autora věhlasné Války světů (1898) a jednoho z nejvlivnějších veřejných intelektuálů své doby. Wells dokonce později prosazuje i Čapkovu nominaci na Nobelovu cenu míru.

17 let po premiéře R.U.R. se hra dočká televizní inscenace, když je podle hry natočen krátký 35minutový film, produkovaný stanicí BBC. Razantní nástup hry se koná nejen na poli kultury, brzy začne Čapkův „robot“ obsazovat i vědecký prostor.

Z robota se tak stane doslova globální fenomén a jeden ze symbolů technologické civilizace a pokroku.

R.U.R. se dočkalo zpracování po celém světě.
R.U.R. se dočkalo zpracování po celém světě.

Čapkův paradox

Přestože hra R.U.R. Karla Čapka katapultuje mezi nejlepší v literárním oboru, nepatří k jeho oblíbeným dílům.

„Hru měl rád nejméně ze všech svých dramatických děl,“ cituje amerického slavistu Williama E. Harkinse (*1921) Jana Horáková (*1971) v závěru zmiňované studie Robot jako robot.

Ne příliš vřelý vztah k úspěšnému počinu podle Harkinse dokládá i Čapkovo strohé zhodnocení, že:

„Tu hru mohl napsat kdokoli.“ Sice ji mohl skutečně napsat kdokoli, ovšem autorství R.U.R. Čapkovi nikdo neodpáře a s ním i před sto lety zrození robota jako neslavnějšího Čecha všech dob.

Význam slova robot a robotiky pak prohloubí o 30 let mladší autor science fiction Isaac Asimov (1920–1992), který definuje tři zákony robotiky, jenž jsou citovány dodnes.

Budou rozšiřovány a dočkají se mnohem podrobnější specifikace, která bude odpovídat skutečnému světu, do něhož roboti nezadržitelně pronikají.

Ve 40. letech tak nejen humanoidní roboti, ale hlavně průmysloví roboti v továrnách začínají hrát ve výrobě naprosto nezanedbatelnou roli jako pracovní síla.

V roce 1948 finišuje vývoj robotů Elsie a Elmera.
V roce 1948 finišuje vývoj robotů Elsie a Elmera.

Nezastavitelný pokrok

Od průmyslových pomocníků už je jen krůček k víceúčelovému počítači. Ten spatří světlo světa v roce 1946. O dva roky později je svět techniky obohacen o humanoidní roboty Elsie a Elmer s jednoduchými náznaky lidského chování.

Přelom padesátých a šedesátých let se nese v duchu zdokonalování industriálních pomocníků. K výraznému posunu dojde v roce 1973, kdy vznikne vůbec první robot, vybavený šestiosým otáčivým ramenem. Z továren a výrobních hal se roboti dostávají k širšímu využití.

Jsou vidět v armádě i v zemědělství. Své důležité uplatnění najdou i v medicíně. S poměrnou razancí se dostávají i do domácností v podobě robotických vysavačů či kuchyňských pomocníků.

Samostatnou kapitolou jsou pak drony, jenž získávají na popularitě a jejich využití je všestranné.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
reklama
věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz