Američtí vojáci v Afghánistánu už několik let masivně používají malé „kamikaze drony“ Switchblade. Je to levná přesně naváděná letecká munice, kterou v rozloženém stavu pohodlně unese jeden člověk.
Jakou palebnou silou disponují?
Jak vyhledá a zničí cíl
Princip Switchblade je jednoduchý. Operátor vytáhne z batohu malé odpalovací zařízení s letounem uvnitř. Po odpálení roztáhne Switchblade křídla a nastartuje svůj tichý elektrický motor. Operátor pak v reálném čase sleduje obraz okolí pomocí palubních senzorů.
Senzory dodávají pilotovi barevné a infračervené video. Ve chvíli, kdy je cíl potvrzen, operátor cíl „zamkne“ a stroj provede střemhlavý útok. Při srážce Switchblade exploduje a s ním i jeho cíl. Tento dron je možné vypouštět také z aut, lodí nebo letadel.
Smrt o váze 2,5 kg
Jediným omezením u současné generace kamikaze dronů Switchblade je skutečnost, že až do okamžiku zadání povelu k útoku musí operátor udržovat s dronem přímou viditelnost pro udržení obousměrného datového spojení.
Dron Switchblade vyrábí společnost AeroVironment. Jde o ruční řízenou střelu s křídly o rozpětí 60 cm a s celkovou hmotností 2,5 kg. Elektromotor dokáže Switchblade udělit rychlost až 150 km/h. Maximální dolet je 10 km, výdrž ve vzduchu 10 minut.
Nahradí drony stíhačky?
Americká armáda už nasadila v Afghánistánu zhruba 4000 těchto zbraní. Podle dostupných informací armáda za blíže nespecifikovaný počet těchto strojů zaplatila 4 900 000 dolarů.
To je naprosto směšná částka ve srovnání s tím, kolik peněz se vydává na nadzvukové letouny. Například typ F-22 Raptor stojí až 400 milionů dolarů za 1 letoun. Proto můžeme do budoucna očekávat, že tradičních letounů bude zapotřebí čím dál méně. Zato význam dronů poroste.