Skip to content

Kam zmizel mocichtivý odborář Jimmy Hoffa?

30. července 1975 se slehne zem po šéfovi amerického Odborového svazu řidičů nákladní dopravy. Byl zavražděn? Možná. Pak by šlo o dokonalý zločin. Anebo se prostě někam „uklidil“?

James Riddle Hoffa (1913 – asi 1975) je rodák z Brazilu, městečka ve státě Indiana. Školu ukončí ve 14 letech. Chvíli po 19. narozeninách si vydobude respekt ve stávce proti nelidským podmínkám řidičů.

Brzy je ve vedení Odborového svazu řidičů nákladní dopravy. V dubnu 1937 vstoupí v Detroitu a Minnesotě do stávky dopravní dělníci. Na Hoffu se tlačí, ať své lidi srovná. Ten místo toho přesvědčí mafii, aby se pro jednou postavila na jejich stranu.

Jimmyho moc roste. Peníze z odborů ulévá do realit a je mistrem úplatků. Ve spojení s mafií zřejmě zlikviduje několik konkurentů.

Jimmy
Jimmy je skvělý vyjednavač. Ale zpronevěřuje peníze, likviduje konkurenci a miluje moc.

Má ale silného protivníka. Symbolicky řečeno, po krku mu jde Robert Kennedy (1925–1968)! Hoffa na to jde po svém – zkusí uplatit šéfa Kennedyho výboru. Jenže když mu předává 18 000 dolarů, zjistí, že je to past.

Zatýká ho FBI. Ani to ho nezlomí. Podplatí na první pohled věrohodné svědky a je venku. Ale jen na čas. Kennedyho lidé jej usvědčí z podplácení a zneužívání peněz z odborářské pokladny. Dostane však od prezidenta Richarda Nixona (1913–1944) milost výměnou za to, že se vzdá působení v odborech.

„Čistý“ Hoffa chce zpět moc. Ale marně. Všichni se od něj odvrací. Jemných varování si nevšímá.

mafian anthony
Mafián na schůzku nedorazí. Hoffa asi stále netuší, že brzy zemře. Zřejmě.

V červenci 1975 ho vyzve mafián Anthony Giacalone (1919–2001) ke schůzce v restauraci Red Fox. Anthony ale nepřijde. Hoffa volá manželce. Co se děje dál? Těžko říct. Do podniku prý přijde muž, kterému bývalý odborář důvěřuje, jde o syna jeho bývalé přítelkyně.

Ten ho má ale zradit a vlákat do pasti mafie, která ho popraví. Je to ale jen hypotéza. Skončil Hoffa zastřelený a nacpaný do sudu, který mafiáni hodili do bažin na Floridě? Nebo, jak říká jedna z tezí, je pohřben pod sportovním stadionem v New Jersey?

„Pořád věřím, že se to zmizení po objasní. Že se alespoň najde tělo,“ říká Jimmyho syn James Hoffa (*1941), který vede stejné odbory.

box
James Hoffa má stejnou funkci, jako jeho několikrát odsouzený otec.
Foto: wikipedie, youtube, mexicotrucker.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články