Kam vyjet na skutečně zimní dovolenou, pokud u nás je sněhu zrovna málo? Existuje destinace, kde je bílá pokrývka zaručená po celý rok!
Z geografické hlediska je Antarktida světadíl jako každý jiný. Se svou rozlohou 14 milionů km2 je dokonce větší než Evropa (10,5 milionu km2). Pokud se však zastavíme u kolonky počet obyvatel, bude tam nula!
Ovšem i když se tu nikdo natrvalo neusadil, prázdno na Antarktidě rozhodně není. V létě (leden, únor), kdy tu jsou podmínky nejméně kruté, potkáte na ledových pláních klidně i 5000 lidí.
Hlavně tu pobývají výzkumníci pracující na polárních stanicích. S nimi ale stále více turistů!
Vzhůru k tučňákům!
„Na Antarktidu se dá jezdit klidně i na výlety,“ prohlašuje v 50. letech 20. století vláda Argentiny, odkud je to na nejjižnější kontinent coby kamenem dohodil.
A v lednu 1958 poprvé vyplouvají z přístavu Ushuaia na lodi Les Eclaireurs dvě výpravy o téměř stovce pasažérů.
Navzdory obavám nikdo z výletníků nezmrzne! Když po zakotvení u ostrovů Deception Island a Half Moon lidé na videu vesele mávají, popíjejí nápoje na zahřátí, sáňkují na bílých svazích a zdraví se s tučňáky, navnadí i další.
Příští rok v lednu se již vydává 262 turistů a další loď vplouvá i z chilského ostrova Navarino. Antarktida se dostává na seznam oblíbených cílů všech nadšených cestovatelů…
Zima? Nevadí!
V 70. a 80. letech vznikají první cestovní kanceláře, zajišťující pouze výlety na bílý kontinent. Lidem přestávají stačit jen krajní oblasti – cílem je i o dost tajemnější vnitrozemí, kam už se dostanou jen helikoptéry či ledoborce.
Na Antarktidu už se také nemusí jen lodí, od 70. let sem míří z Austrálie a Nového Zélandu první letecké linky.
Dnes sem každý rok zavítá zhruba 30 000 turistů, přestože i v letních měsících se teploty pohybují mezi – 10 a – 40 °C! A v takových podmínkách se rozhodně nedá spát jen tak pod stanem. Otázka tedy zní – kde na Antarktidě složit hlavu?
Ubytovny pro vědce
Úplná pustina Antarktida není. Najdeme tu i kousky civilizace, přičemž největším z nich je americká polární stanice McMurdo na ostrově Ross Island. Vlastně jde o takovou malou vesnici, kde se ubytuje i více než tisíc lidí!
Stejně jako v argentinské stanici Esperanza nebo australské Davis Station jde však v hlavně o vědce – co tedy ta spousta turistů? Ti mohou (a nejčastěji to tak dělají) krásu nekonečných ledových plání pozorovat z lodi. Anebo jít do hotelu!
Luxus pro turisty
První skutečný hotel otevírá na Antarktidě v roce 2007 dobrodruh Patrick Woodhead. Pět let po své účasti v první expedici, která přejde Antarktidu od východu na západ.
Celý projekt se jmenuje White Desert (Bílá Poušť) a rovnou jde o pořádný luxus! Po příletu soukromým letadlem z jihoafrického Kapského města čeká na návštěvníky pokoj v nenápadných kopulích, uvnitř ovšem vybavených přepychovým nábytkem a nejdražšími materiály.
Do komplexu se vejde asi 100 lidí, a neboť už to pomalu nestačí, v loňském roce se otevírá ještě luxusnější kemp Echo Base. V kapslích ze speciálního skleněného vlákna je naprosté ticho i tehdy, když kolem vás sviští vítr rychlostí 150 km/ h.
A jaké jsou tu ceny? Týdenní dovolená v hotelu s letenkou z Jižní Afriky vyjde v přepočtu asi na 1,5 milionu korun.