Domů     Kam až porostou naše mozky? Odpověď vás překvapí
Kam až porostou naše mozky? Odpověď vás překvapí
3.2.2016

Mozek, sídlo mysli, skladiště naší paměti, projektor naší osobnosti, je beze sporu nejdůležitějším orgánem našeho těla. Na rozvoji našich mentálních kapacit závisí od pradávna naše přežití. Máme se ale ještě kam vyvinout?

Bude růst našich biologických počítačů pokračovat dokud nebudeme připomínat Rooseveltovské mimozemšťany s obří hlavou?

Mapování lidské inteligence a její souvislost s tělesnými proporcemi fascinuje přírodovědce už od konce 19. století. Jedním z nich je i nizozemský antropolog a geolog Eugene Dubois (1858-1940).

V roce 1891 na ostrově Jáva nachází pozůstatky „opo-člověka“, který je podle něj chybějícím článkem lidské evoluce. Jde o první kosterní nález druhu později nazvaného Homo erectus, Člověk vzpřímený. Oproti současnému člověku je jeho lebka podstatně menší.

„Heuréka!“ pomyslí si Dubois. „Větší lebka rovná se vyšší inteligence! Vše vysvětleno!“ To se ale plete.

Jeho následníci sice odhalují příčinný vztah mezi velikostí těla organismu a mozku (není to přímá úměra, ale zhruba poměr 3:4), ale ten samotný nic neznamená.

Důležité jsou až anomálie v tomto poměru, z nichž největší je nepřekvapivě právě člověk, jehož mozek je 7,5krát větší, než pravidlo předpokládá.

V závěsu za námi stojí delfíni, jejichž řídící orgán je 5,8krát větší a primáti s 4,8krát větším mozkem, než by měli vůči svým tělesným proporcím mít.

Energožrout

Fyzicky se náš mozek blíží hranici biologického užitku. Jak energeticky, tak i svými rozměry. Připadají na něj sice „pouhá“ 2% naší hmotnosti, ale krade si pro sebe 20% celého energetického příjmu u dospělého a až neuvěřitelných 65% u novorozence.

Jeho velikosti je také hlavním důvodem, proč je pro ženy porod bolestivou záležitostí. Hlavička dítěte je do jisté míry elastická, takže projde pánevním otvorem, ale jakékoliv další zvětšení by už znamenalo vážné problémy.

Jednak mnohem větší mortalitu při porodech a jednak i změny v konstrukci pánve, které by byly překážkou vzpřímenému držení těla. Větší mozkovna je zkrátka pro náš druh už biologicky neefektivní.

A i kdyby si matka příroda usmyslela, že tyto úpravy provede, naši inteligenci by to pravděpodobně zvýšilo jen málo anebo vůbec. V evoluci totiž víc než kde jinde platí směnný kurz něco za něco.

Kde sídlí intelekt

Náš mozek tvoří zhruba 100 miliard mozkových buněk neboli neuronů, propojených mezi sebou navzájem sítí nervových vláken, axonů, z nichž vybíhají propojující synapse.

Vědci se domnívají že právě v synapsích se skrývá jak tajemství obrovského úložného prostoru, který má mozek k dispozici (odhadem cca 2,5 petabytu, což je zhruba 5000 let hudby ve formátu mp3), tak i inteligence samotné.

Jak živočich roste, rostou i neurony, což jim sice umožňuje vytvářet více vazeb mezi blízkými sousedy, ale celková hustota propojení mezi všemi zónami mozku však klesá. A právě s hustotou neuronové sítě souvisí naše výjimečná výpočetní kapacita.

Illustration of a network of nerve cells in the

brain.

Published: –

Copyrighted work available under Creative Commons by-nc-nd 2.0 UK, see https://images.wellcome.ac.uk/indexplus/page/Prices.html“ src=“//epochaplus.cz/wp-content/uploads/obr-34-468×214.jpg“ alt=“B0004164 Neurons in the brain – illustration Credit:

Benedict Campbell. Wellcome Images images@wellcome.ac.uk https://images.wellcome.ac.uk Illustration of a network of nerve cells in the brain. Published:

– Copyrighted work available under Creative Commons by-nc-nd 2.0 UK, see https://images.wellcome.ac.uk/indexplus/page/Prices.html“ width=“468″ height=“214″ /> Mozkové buňky mají paměťovou kapacitu zhruba 2,5 petabytu.[/caption]

Lidská výjimka

Pravidlo zvětšování neuronů s růstem těla však u člověka a primátů neplatí. Roste jejich počet, nikoliv velikost. Mozek opic z čeledi mirikinovitých je dvakrát hmotnější než u kosmanů, a stejně tak je dvojnásobný i počet jeho neuronů.

Proč nám příroda udělila výjimku? Těžko říct. Například u hlodavců tak štědrá nebyla. Při dvojnásobné hmotnosti se jim mozek zvětší jen o 60%, což je obrovský rozdíl.

Pokud by třeba myš měla disponovat stejným počtem neuronů jako člověk, musel by její mozek vážit asi 45 kg. Což, jak uznáte, by jí působilo značné obtíže.

Na hraně možností

Simon Laughlin, teoretický neurovědec z Univerzity v Cambridgi, vážné překážky nevidí: „Pochybuji, že je tu nějaký pevný vnější limit, ekvivalent rychlosti světla. Je to spíš problém zmenšujícího se užitku.

Investice v podobě energie se vyplácí stále méně a méně, takže to za to přírodě nestojí.“ Skutečně tedy stojíme na hraně biologického vývoje našich psychických schopností.

Naštěstí pro nás ale nejsme odkázáni pouze na tělesné dispozice a dokážeme přírodu obelstít. Ať díky nástrojům, které myslí za nás, nebo prostě jen tím, že svou výjimečnou inteligenci dokážeme s ostatními sdílet.

Foto: wikipedia.org, lifenews.com, asknature.com
Související články
Věda a technika
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Věda a technika
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Věda a technika
Holubi: Mistři navigace a symboly. Od prehistorie po moderní vědu
Od starověkých civilizací až po moderní vědu fascinují holubi lidstvo svými mimořádnými schopnostmi. Jejich dokonalý orientační smysl, neuvěřitelná rychlost a schopnost přežití v nejrůznějších podmínkách je činí jedinečnými. Zatímco v městském prostředí je často vnímáme jako obtížné, jejich historie je plná příběhů o tom, jak zachraňovali životy, pomáhali budovat impéria a inspirovali umělce po tisíciletí. […]
Věda a technika
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
reklama
zajímavosti
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
reklama
záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz