Skip to content

Kamikadze: Poznejte život sebevrahů v letadle a ponorkách!

Při vyslovení jména kamikadze leckoho přeběhne mráz po zádech. Příslušníkům těchto jednotek se také říkalo „božský vítr“, podle tajfunu, který ve 13. století dvakrát zachránil Japonsko před mongolskou invazí.

Porážce své země ve druhé světové válce však jednotky kamikadze, o jejichž vzniku bylo rozhodnuto, 19. října 1944, zabránit nedokázaly. Zoufalý pokus admirála Takidžiró Ónišiho zvrátit vývoj války sebevražednými nálety na spojenecké lodě, který šokoval znalce vojenských taktik, stál život téměř 4000 Japonců a 4900 spojeneckých vojáků.

In this photo provided by former Kamikaze pilot Toshio Yoshitake, shows Yoshitake, right, and his fellow pilots, from left, Tetsuya Ueno, Koshiro Hayashi, Naoki Okagami and Takao Oi, pose together in front of a zero fighter plane before taking off from the Imperial Army airstrip in Choshi, just east of Tokyo, Nov. 8, 1944. None of the 17 other pilots and flight instructors who flew with Yoshitake on that day survived. Yoshitake, now 82, is alive today and able to see the 60th anniversary of the end of World War II in August only because an American warplane shot him out of the air. He crash landed and was rescued by Japanese soldiers. (AP Photo)
Příslušníci japonských leteckých jednotek.

Údaje o počtu zničených spojeneckých lodí se různí – podle amerických zdrojů jich bylo 34, japonské anály uvádějí 57. Totiž jen zhruba každý pátý pilot kamikadze, jimž se v japonštině říká též tokkótai (zkrácený název pro speciální útočnou jednotku), pronikl protivzdušnou obranou Spojenců a dosáhl cíle.

USS BUNKER HILL hit by two Kamikazes in 30 seconds on 11 May 1945 off Kyushu. Dead - 372. Wounded - 264. (Navy) NARA FILE #: 080-G-323712 WAR & CONFLICT BOOK #: 980
Zásah americké lodi USS Bunker Hill dvěma letouny kamikadze 11. května 1945.

Jednotky kamikadze většinou tvořili mladí muži mezi 17 a 22 lety, svobodní, ale prý ne jedináčci. Před sebevražednou misí podstupovali speciální rituál, při němž mimo jiné vypili šálek saké a za zvuku bubnů pak nastupovali do letounu, oblečeni v bílém, barvě symbolizující v tamním regionu smutek.

Před misí si údajně pilot musel ostříhat nehty a v krabičce je odevzdat veliteli, aby bylo při obřadu hodném národního hrdiny co pohřbít.

4
Japonská válečná vlajka.

Jako kamikadze nebyli cvičeni jen piloti, sebevražedné útoky s množstvím výbušnin byly prováděny i útočnými čluny, torpédy či speciálními miniponorkami. Objevili se i kamikadze – parašutisté ověšení výbušninou.

S dosud neznámou a pro západní svět jen těžko přijatelnou taktikou jak zvrátit průběh války v Tichomoří, v níž začínalo mít výrazně navrch americké námořnictvo, přišel už v červnu 1944 kapitán Motoharu Okamura. „V současné situaci jsou jedinou cestou střemhlavé útoky. Dejte mi 300 letadel a otočím válku v náš prospěch,“ nabídl Okamura, který později přirovnal množství zájemců o tento způsob boje k roji včel a dodal: „Včely také zemřou, když dají žihadlo.“

5
Malebné prostředí ostrova Okinawa bylo svědkem jedné z nejkrvavějších bitev 2. světové války.

Podle některých zdrojů se už v září 1944 uskutečnilo několik akcí považovaných za první lety kamikadze. Za „otce“ jednotek kamikadze bývá ale označován až japonský admirál Takidžiró Óniši, který 19. října 1944 oslovil důstojníky 201.

letky: „Podle mě není jiná možnost jak efektivně využít náš skromný arsenál, než naložit do letounu 250 kg výbušniny a narazit s ním do nepřátelského křižníku… Co si o tom myslíte?“ První organizované nasazení kamikadze se odehrálo 25.

října 1944 během bitvy v Leytském zálivu u Filipín, kde sebevražední piloti sice zničili několik lodí, ale největší námořní bitvu druhé světové války v Tichomoří vyhráli Američané. Vrcholnou akcí kamikadze byla účast v bitvě o Okinawu, jedné z nejtěžších bitev v Pacifiku, do níž bylo od dubna do června 1945 nasazeno téměř 1500 sebevražedných pilotů.

Foto: wikimedia, steamcommunity, azamaraclubcruises, factsempire,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co vydržíme aneb Jak dlouho může lidské tělo fungovat v extrémních podmínkách?
epochalnisvet.cz

Co vydržíme aneb Jak dlouho může...

Lidské tělo se dokáže přizpůsobit takřka...
Světla ve Phoenixu: našli nás konečně návštěvníci z kosmu?
enigmaplus.cz

Světla ve Phoenixu: našli nás...

Z mnoha případů pozorování neidentifikovatelných...
Málem jsme skončili na ulici
skutecnepribehy.cz

Málem jsme skončili na ulici

Nežili jsme si nijak zle,...
Oblíbená velikost XXL
rezidenceonline.cz

Oblíbená velikost XXL

Minimum spár, dojem jednolité plochy,...
Nízkokalorické hotovky Slim Pasta na váš stůl
iluxus.cz

Nízkokalorické hotovky Slim...

Rychlá, opravdu chutná a naservírovaná za 90...
Japonsko, Sicílie i Korea: 3x podivuhodné sochy, které pláčou
enigmaplus.cz

Japonsko, Sicílie i Korea: 3x...

Řádové sestry z kláštera Yuzawadai ležícího...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Švestkové kynuté knedlíky
tisicereceptu.cz

Švestkové kynuté knedlíky

Knedlíky také můžete vařit na plátně nebo...
Venezuela: K objevení nejvyššího vodopádu světa přispěla náhoda!
epochanacestach.cz

Venezuela: K objevení nejvyššího...

Představte si, že...
Řítí se zpěvačka z bláta do louže?
nasehvezdy.cz

Řítí se zpěvačka z bláta...

Jsou spolu teprve chvilku,...
Nábytek v koupelně nemusí být nuda
panidomu.cz

Nábytek v koupelně nemusí...

Ale přesto bychom si jeho výběr měli...
Odkládá mateřství kvůli kariéře?
nasehvezdy.cz

Odkládá mateřství kvůli...

Přišel čas, kdy začínají...