Vědci z University of Plymouth přišli s výzkumem kmenových buněk. Podle všeho je dokážou přeprogramovat na jiné specializované buňky v těle. Objev tak má šanci na využití v zubní medicíně a celkové regeneraci lidského chrupu.
Studie popisuje podíl mezenchymálních kmenových buněk na opravě hmoty, jež tvoří zub. Veškeré pokusy zatím proběhly pouze na myších, ale je známo, že jejich zubní tkáň je velice podobná té lidské.
Skutečně efektivní léčba
Jedná se podle výzkumníků o skutečný objev, poprvé se ukázala kontrola genu Dlk1. Ten slouží právě k urychlení regenerace zubu a jejímu zefektivnění. To vše by mohlo jednak zjednodušit lékařskou praxi a jednak výrazně snížit cenu léčby.
Testy vypadají nadějně
Pokud vše půjde tak, jak si vědci přejí, mohly by se zuby částečně opravovat samy, bez zákroků spojených s různou bolestí. Je třeba ale vzít v potaz, že je nutné provést ještě mnoho klinických studií, aby se veškerá funkčnost potvrdila. Už teď ale vypadají testy na zvířatech velmi nadějně.
„Kmenové buňky jsou nesmírně důležité, v budoucnosti by se daly využít, aby v laboratořích regenerovaly tkáně poškozené nebo zničené. Proto je zásadní chápat, jak fungují,“ říká hlavní autorka prof. Bing Huová.