Skip to content

K vynálezu kontaktních čoček stačila dětská stavebnice!

Vlak jedoucí z Olomouce do Prahy příjemně duní a uspává. Muž v kupé ale najednou zbystří. Všimne si, že jeho spolucestující louská vědecký časopis a nenápadně mu pohlédne přes rameno. Nad článkem o tantalových očních náhradách zakroutí odmítavě hlavou.

„Plast by byl přece mnohem lepší než kov!“ pronese. A myšlenka na první kontaktní čočky je na světě.

Nápad na zhotovení měkkých kontaktních čoček nedá Wichterlemu spát dlouhé roky. Štědrý den roku 1961 tráví doma, dumá a kreslí náčrtky. Do večera je na světě první čočkostroj! Je sestavený pouze z dětské stavebnice Merkur a dynama jízdního kola, jež později nahradí motorek z gramofonu.

Právě z něj vzejdou první měkké kontaktní čočky, které dnes používá více jak sto milionů lidí po celém světě.

Prof._Ing._RTDr._Otto_Wichterle
Wichterlemu nakonec k přelomovému vynálezu stačí pouhá dětská stavebnice.

Američané šílí

Zvěsti o průlomovém vynálezu se rychle šíří i za hranice země. Už v roce 1963 je vynález patentován a o dva roky později podepisuje Československá akademie věd licenční smlouvu s americkou firmou National Patent Development Corporation.

V Americe se o jeho vynález perou, doma se však ocenění nedočká.
V Americe se o jeho vynález perou, doma se však ocenění nedočká.

Stát ho zradí

Po roce 1968 upadá Wichterle pro svou politickou angažovanost v nemilost komunistů. Ti nakonec jeho patenty prodávají do USA za cenu zhruba odpovídající jednoročnímu výnosu z licencí. Sám Wichterle tak za průlomový vynález nedostane nikdy více než zlomek původního honoráře zaplaceného československé vládě.

Kontaktní čočky dnes užívá na sto milionů lidí napříč celým světem.
Kontaktní čočky dnes užívá na sto milionů lidí napříč celým světem.

Vynálezce ale celou záležitost bere s nadhledem. „Býval bych měl problémy co dělat s takovým množstvím peněz,“ vzpomíná později. Dnes je již jisté, že jeho jméno nezmizí nikdy. Minimálně proto, že od roku 1993 je po něm pojmenován asteroid.

Foto: wikipedia.org,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články