Skip to content

Využívali nacisté ke své propagandě i 3D filmy?

Klobásy se opékají na grilu, syčí, prskají a stéká z nich šťáva. Divákům se při pohledu na ně začnou sbíhat sliny. Není divu, párky na ně díky 3D efektu div nevyskakují z filmového plátna. Na tom by nebylo nic divného, ovšem kdyby trojrozměrný film nevznikl pod rukama nacistů už v roce 1936…

Australský režisér Philippe Mora (*1949) pátrá v roce 2011 po nacistických snímcích pro svůj připravovaný filmový dokument. V něm chce přinést informace o tom, jak nacisté využívali kinematografii pro propagandu svých idejí a k manipulaci s realitou.

To, co nalezne, ale vyrazí dech nejen jemu, ale celému světu. Objeví totiž dva třicetiminutové černobílé 3D snímky, které spatřily světlo světa ještě před vypuknutím druhé světové války.

Odhalili nacisté kouzlo 3D efektu ještě před Hollywoodem?
Odhalili nacisté kouzlo 3D efektu ještě před Hollywoodem?

Můžete si sáhnout

Film ukazující klobásy během pikniku nese název Tak pravdivé, že si můžete sáhnout, druhý se jmenuje Šest žen o víkendu a producíruje se v něm šestice rozesmátý dívek. Oba filmy se vyznačují na svou dobu překvapivou kvalitou – jsou natočeny na 35 milimetrových filmech a vznikly zřejmě pomocí hranolu umístěného mezi dvěma čočkami.

Bundesarchiv_Bild_102-17049,_Joseph_Goebbels_spricht
Popisek k obrázku doplníte kliknutím na obrázek a následně na symbol úprav.

Posedlí natáčením

„Kvalita těch filmů je úplně fantastická. Nacisté byli posedlí natáčením úplně všeho a každý záběr byl režimem kontrolován. To vše bylo součást toho, jak získali kontrolu nad zemí a jejími obyvateli,“ uvádí Mora nadšeně v jednom z rozhovorů.

3D filmy se dodnes těší velké oblibě.
3D filmy se dodnes těší velké oblibě.

Kromě těchto snímků je známý i německý 3D dokument z roku 1943, objevený také v roce 2011, který zobrazuje jednotku protiletecké obrany. „3D je často chápáno jako moderní inovace, ale tento neuvěřitelný film připomíná, že tu bylo už desítky let,“ hovoří o dokumentu dnes již bývalý ředitel britského televizního kanálu Sky 3D John Cassy.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články