Domů     Judias Anna Buenoanová: Černá vdova odklízí své nejbližší
Judias Anna Buenoanová: Černá vdova odklízí své nejbližší
25.10.2023

V porovnání s mužskými protějšky jich není mnoho. O to víc jsou ale osudy ženských vražednic zajímavé. Nevěříte? Seznamte se s „černou vdovou“ Judy Buenoano!

Činy této ženy pochopí jen málokdo. FOTO: Florida Department of Corrections/Creative Commons/Public Domain
Činy této ženy pochopí jen málokdo. FOTO: Florida Department of Corrections/Creative Commons/Public Domain

Na první pohled křehká postava ve vězeňské uniformě kráčí vstříc svému konci. Poslední jídlo ji tíží v žaludku. Hodiny, které míjí na chodbě, jí vyměřují poslední minuty života. I příslušnice „něžného“ pohlaví si umí své ruce řádně zamazat krví.

Přesto se na „moderním“ americkém seznamu vražedkyň, které dostaly nejvyšší trest, nenachází příliš jmen. Jak je to možné? Řada obžalovaných unikla popravě díky prostému faktu, že jsou to ženy.

To ale není případ Judias Anny Buenoanové, přezdívané také Černá vdova.

Rodinný krb už pro ni nehoří

Narodí se jako Judias Weltyová 4. dubna 1943 ve městě Quanah v Texasu jako dcera místního zemědělce. Svou matku prakticky vůbec nepozná. Zemře totiž na tuberkulózu, když jsou Judias sotva dva roky. Kruh nejbližších se začíná rozpadat.

S mladším bratrem Robertem zamíří do péče prarodičů, zatímco oba její starší sourozenci skončí u pěstounů. Když se později shledá s otcem, utvrdí ji to v přesvědčení, že tenhle rodinný krb už pro ni nehoří.

Kolik vydělá posel smrti?

Ani další osud se s ní příliš nemazlí. Možná i z toho důvodu z ní vyroste cílevědomá žena, jejíž život je výrazně ovlivněn cynismem a touhou po penězích.

„Jejím zájmem bylo vždy vyinkasovat pojistné plnění za tragický skon svých blízkých,“ budou později tvrdit vyšetřovatelé i prokurátoři. Coby posel smrti doslova dýchá nic netušícím obětem na záda. Co může být horšího, než zahynout rukou někoho, komu věříte nejvíc?

Lačnila po penězích a nic jí nebylo svaté. Judy Buenoano před soudem. FOTO: Getty Images
Lačnila po penězích a nic jí nebylo svaté. Judy Buenoano před soudem. FOTO: Getty Images

Válku přežije, podivnou nemoc ne

V šedesátých letech se Buenoanová vdá za armádního seržanta Jamese Goodyeara. Ten se jako veterán vrátí v roce 1971 z války ve Vietnamu. Brzy si začne stěžovat na nevysvětlitelné bolesti.

Dlouhé tři měsíce si lékaři se symptomy jeho nemoci nevědí rady. Nakonec podivná choroba dokáže to, o co se dlouhou dobu neúspěšně pokoušeli nepřátelé během bojové vřavy v jihovýchodní Asii – James umírá.

Těžký kov ho stáhne ke dnu

Následně se Buenoanová seznámí s Joem Morrisem. Nový partner dopadne stejně neslavně jako jeho předchůdce. Podle oficiální verze podlehne dne 22. ledna 1978 srdeční zástavě. O dva roky později dojde k další tragédii.

Michael (19), syn Judias a Jamese Goodyeara, trpí vážnými zdravotními problémy. Pohybuje se s velkými obtížemi a za pomoci protetických pomůcek na končetinách.

„Co kdybychom se šli projet v kánoi?“ nadhodí jeho matka 13. května 1980. Když nikdo neodporuje, vezme ho i jeho mladšího bratra Jamese na výlet na řeku East River. Plavidlo se však nečekaně převrátí. Žena se s jedním svým potomkem zachrání. Nemocného mladíka stáhne těžký kov na jeho těle nemilosrdně ke dnu.

Výbuch je příliš „okatý“

Buenoaová za každé úmrtí získá peníze ze životní pojistky. Stále má málo. V roce 1983 je zasnoubená s Johnem Gentrym. Na svatbu už ale nedojde.

Ještě předtím, než si pár může říct své „ano“, exploduje Johnovo auto právě ve chvíli, kdy otočí klíčkem v zapalování. Jako zázrakem přežije. Něco takového už ale pozornosti patřičných úřadů neunikne. Kolotoč vyšetřování se pomalu roztáčí.

Starostlivá Judy dávala své rodině vitamíny. Jaké bylo překvapení, když v nich později specialisté objevili toxický arsen! FOTO: Aram Dulyan/Creative Commons/Volné dílo
Starostlivá Judy dávala své rodině vitamíny. Jaké bylo překvapení, když v nich později specialisté objevili toxický arsen! FOTO: Aram Dulyan/Creative Commons/Volné dílo

Dávala mi nějaké vitaminy

Kriminalisté zjistí, že už o rok dříve říkala Buenoanová svým přátelům, že její partner trpí nevyléčitelnou nemocí. „Dávala mi nějaké vitaminy,“ připustí při výslechu John. Některé z nich dokonce mužům zákona předá.

Když je forenzní technici podrobí důkladné analýze, čeká je velké překvapení. Mimo jiné totiž obsahují arzen. Dalším krokem jsou exhumace těl Joea Morrise, Jamese Goodyeara i jeho syna Michaela. Všichni mají v těle stopy stejného jedu.

V případě nemocného mladíka způsobil arzen podle prokurátora Russella Edgara pohybová omezení. Buenoanová za něj dokončila práci, když úmyslně převrátila kánoi. „Nebyla to náhoda,“ je si jistý žalobce, který dá ženě její „pavoučí“ přezdívku.

Poslední nádech na elektrickém křesle

V roce 1984 vyfasuje nelítostná sériová vražedkyně 12letý pobyt v kriminále za bombový útok na Gentryho a doživotí za smrt Michaela. V listopadu 1985 jí ortel zástupců justice vyměří nejvyšší trest za to, že úmyslně sprovodila ze světa Jamese Goodyeara.

V případě, že by ji z nějakého důvodu floridské úřady propustily, coloradští vyšetřovatelé se na ni vrhnou v souvislosti se skonem Joea Morrise. K tomu ale nedojde. Elektrické křeslo utne tlukot jejího srdce v roce 1998.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hovoří také jasně: v posledních letech roste kriminalita ve virtuálním prostředí o skoro 100 procent ročně. A zastavení tohoto trendu nikdo nečeká.   Začíná to […]
Ku-Klux Klan: Masové vraždění černochů rasisty v bílých kápích
Jih prohrál americkou občanskou válku. To vedlo mimo jiné ke zrušení otroctví. Někteří Afroameričané si ale s nově nabytou svobodou nevěděli rady, a tak se začali mstít svým bývalým otrokářům. Obnovení pořádku v jižní části USA si za svůj cíl zvolil Ku-Klux-Klan. K jakým zvěrstvům ve jménu „nadvlády bílých“ docházelo? Spor o otroctví se často uvádí jako […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.