Domů     Jsou zvířata praváci, nebo leváci?
Jsou zvířata praváci, nebo leváci?
4.12.2020

Dej pac!“ Kterou tlapku vám váš mazlíček asi podá? A záleží na tom? Rozhodně ano! Většina druhů zvířat se totiž dělí na praváky a na leváky podobně jako my. A jejich pozorování nám může pomoci i s pochopením této preference u lidí.

Proč vůbec existují praváci a leváci? Odpověď je třeba jít hledat daleko do minulosti – odlišná lateralita je jasná už ze statice let starých archeologických nálezů.

Již tehdy se projevuje dominance praváků, a jak je dobře známo, většinu úkonů pravé části těla řídí levá mozková hemisféra. Je to náhoda, že zrovna v ní je uloženo centrum řeči?

Pokud praváctví a leváctví souvisí s lidskou řečí, což by ostatně bylo logické, protože na jejím počátku nejspíš stojí živá gestikulace rukou, můžeme tedy zvířata rovnou vyškrtnout! Anebo raději ne?

Všechno se trochu zamotá v 70. letech minulého století, kdy britská profesorka Leslie Rogersová provádí pokus s kuřaty. Zkouší, jestli poznají zrní mezi kamínky, zatímco jim vždy stříknutím jisté látky do mozku zablokuje kognitivní funkce.

Kuřata jsou v naprosté většině zmatená jen ve chvíli, když jim onu blokovací látku píchne do levé poloviny. V případě zasažení pravé vesele zobou dál!

Mnoho papoušků prý má raději levý pařátek.
Mnoho papoušků prý má raději levý pařátek.

Sázka na jednu kartu

Jednu oblíbenější stranu si prý vybírají hlavně zvířata žijící v hejnech. Když je nutné před něčím uprchnout, všichni jedinci zahnou jedním směrem, jak je krásně vidět třeba u ryb.

Učebnicovým příkladem rybí laterality je až třímetrový plachetník, který svou čelistí do tvaru meče útočí do skupin sardinek. Někteří tak však činí výhradně zleva, zatímco jiní zprava, což je jasně poznat na tom, kterou stranu „meče“ mají opotřebovanější.

Převážně praváci jsou velryby keporkaci, kteří rádi buší pravou ploutví o hladinu. V drtivé většině pravou packou si želvy kožatky zahrabávají vajíčka do písku nebo také rouchy odstraňují překážky z cesty.

Oproti tomu velké množství leváků najdeme mezi papoušky – potravu si mnohdy přidržují právě levým pařátkem. Když se pak snaží dostat se k nějakému těžko přístupnému předmětu, většina si pomáhá pokaždé toutéž nohou, ať už je to kterákoliv. Ti, kteří nohy střídají, jsou v dosažení svého cíle většinou méně úspěšní.

Nevyhraněné veverky mají lepší nápady.
Nevyhraněné veverky mají lepší nápady.

Nestranné veverky vedou

Lateralita dělá mozek výkonnějším, protože každá hemisféra se soustředí na určité činnosti,“ tvrdí doktorka Lisa Leaverová z anglického Exeteru, která si bere do hledáčku chování veverek.

Určitým druhům prý preference jedné strany přináší výhody a třeba i pomáhá přežít, ovšem vždycky to tak jednoznačné rozhodně není!

Důkazem je rok starý experiment provedený právě na veverkách šedých. Třicet roztomilých tvorů nechá výzkumnice lovit oříšek z průsvitné trubičky. Většinou si veverky berou potravu ústy, ovšem trubička je na to moc úzká – kterou packou si asi pomohou?

Veverky jsou skutečně často výhradně levoruké nebo pravoruké, ovšem přesto jsou mezi nimi takové, které žádnou preferenci nemají. A právě ty si při vyprošťování oříšku počínají jaksi nápaditěji!

Není to podobné jako u lidí? Že ti nevyhranění, ani leváci, ani praváci, bývají někdy pouvažováni za kreativnější?

Mezi šimpanzi je asi 70 % praváků, tedy méně, než mezi lidmi.
Mezi šimpanzi je asi 70 % praváků, tedy méně, než mezi lidmi.

Leváci samci, pravačky samice

Vědce zajímají samozřejmě i naši příbuzní lidoopi. Praváci převažují například u šimpanzů a náhoda to není. Moderní zobrazovací metody u nich skutečně ukazují větší aktivitu v levé mozkové hemisféře, podobně jako u lidí.

Praváci jsou prý zpravidla koně, podle dominantního směru otáčení, a také polární medvědi podle způsobu zabíjení potravy.

Zajímavá situace však nastává u koček. Když šikovnost jejich tlapek před časem zkoumají vědci z Královské Univerzity v Belfastu, zjistí, že pokud mají kočky z úzkého otvoru vyšťourat potravu, používají mnohem častěji pravou packu. Ovšem kocouři levou!

Když poté podobný pokus proběhne i u psů, dopadne to naprosto stejně. I když výjimky jsou jako všude samozřejmě pravidlem…

Otestujte svého psa

Nevíte, jestli je váš pes levákem, nebo pravákem? Hoďte mu jeho oblíbenou hračkou k okusování Nepřidržuje si ji náhodou tlapkou? A kterou více?

Na vrtění ocasem moc nehleďte, to s tím údajně nesouvisí. Na pravou stranu vrtí psi veselí, na levou naopak ti ustrašení a ve stresu.

Dejte svému čtyřnohému příteli vedle sebe dvě misky s jídlem. Ze které začne žrát? Když zkouší podobný experiment vědci z České zemědělské univerzity v Praze a z Duisbursko-Essenské v Německu, dopadne to vcelku nečekaně.

Některé plemena totiž umístění misky napravo nebo nalevo příliš nezajímá – vyberou si však pokaždé tu, která směřuje na sever!

Jedna teorie tvrdí, že psi jsou leváci, zatímco fenky praváci. Vždy to ale platit nemusí.
Jedna teorie tvrdí, že psi jsou leváci, zatímco fenky praváci. Vždy to ale platit nemusí.
Foto: Wikipedia, Pinterest
Související články
Věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
reklama
historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz