Skip to content

Jsou kameny egyptských pyramid umělé?

Jedním z největších tajemstvím pyramid zůstává, jak byly postaveny. Jak staří Egypťané manipulovali s mnohatunovými kvádry, zaměstnává mozky odborníků dodnes.

Francouzský chemik Joseph Davidovits (*1935) je přesvědčen, že žádné lámání kamene, ani náročná přeprava tun materiálu se nekonalo. Podle jeho teorie si stavitelé pyramid odlévali bloky na místě, a žádné rampy tak nebyly potřeba.

Odkrývání slavné Sfingy koncem 19. století.

Místo obrovských kamenných kvádrů, tak mohli dělníci nosit v koších na zádech jen směs, kterou následně nasypali do patřičných forem. Hmota po určité době ztuhla a umělý kámen byl na světě.

Francouzský chemik Joseph Davidovits.

Davidovitse na tuto myšlenku přivedly vlasy nalezené v kamenech z pyramid.

Pyramidy nad Káhirou.

Mohli znát staří Egypťané recepturu na přípravu betonu, který by dokázal nejen odolat několikatisíciletému zubu času, ale i obrovské mase mohutných staveb?

Večerní osvětlení pyramid.

Klasičtí egyptologové s Davidovitsovo teorií nesouhlasí. Argumentů mají celou řadu. Pyramidové bloky nejsou jednotné, ani rovnoměrně vrstvené. Nikde také nejsou patrné známky použití forem, pouze stopy nástrojů, například otesání pomocí dlát.

Proč by měly být na míru odlité bloky ještě dále opracovávány? Z toho vyplývá, že Davidovits se s vysokou pravděpodobností mýlí.

Foto: Vimeo, Public Radio International, Wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články