Domů     Jsou blondýnky atraktivnější než brunety?
Jsou blondýnky atraktivnější než brunety?
18.10.2018

Blondýny budí u mužů pozornost, kamkoliv přijdou. A bylo tomu tak od nepaměti. V průběhu dějin je také někde milovali, jinde zase nenáviděli. Kdy a proč se blond vlasy objevily? A je pravda, že jsou jejich nositelky pro muže atraktivnější?

Psychologové z univerzity v Minnesotě podrobili 110 mužů testu, během nějž jim zobrazovali obličeje žen s blond, hnědými nebo černými vlasy. Blondýnky většina účastníků považovala za zdravější, mladší a atraktivnější než ženy s jinou barvou vlasů.

Brunety podle nich zase měly rodičovský potenciál. Výsledky by se tedy daly shrnout tak, že na randění by si muži raději vybrali blondýnu, ale oženili by se spíše s brunetou.

Co ovlivňuje barvu vlasů?

Na barvu vlasů má vliv pigment melanin, který také barví oči a může i za tmavnutí pokožky při opalování. Hnědočerný eumelanin má na svědomí hnědou barvu vlasů a očí. Naopak červenohnědý feomelanin je zodpovědný za vlasy a pihy zrzavé.

Jak se tedy přihodí, že má člověk světlou kštici? Může za to receptor MC1R, který řídí produkci eumelaninu. Pokud ho má tělo nedostatek, vlasy jsou zrzavé (má-li dost alespoň feomelaninu) nebo blond.

Barvu vlasů ovlivňuje pigment melanin, který je zodpovědný i za barvu očí a tmavnutí pokožky.
Barvu vlasů ovlivňuje pigment melanin, který je zodpovědný i za barvu očí a tmavnutí pokožky.

Kde se vzaly blondýny?

Když příslušníci druhu Homo sapiens před 70 až 45 tisíci lety opustili Afriku a vydali se do Eurasie a Austrálie, měli všichni tmavé vlasy, oči i pleť (chránily je totiž před ostrým africkým sluncem).

Když ale dorazili do Evropy, a zejména na její sever, do oblasti u Baltického moře, začali se najednou potýkat s nedostatkem slunečního záření, které je zdrojem vitaminu D. Následkem toho se začali objevovat lidé se světlými vlasy, očima i pletí (stačí jim menší množství slunečního svitu).

Změna je život

Jiná teorie, se kterou přišel kanadský antropolog Peter Frost, hovoří o tom, že život na sklonku doby ledové byl drsný. Muži při lovu velkých zvířat často umírali, a proto je ženy početně převyšovaly.

A aby tedy měly šanci najít si partnera, musely se od ostatních žen svým vzhledem odlišovat. Vzniklo tak 7 dominantních genů ovlivňujících barvu očí a vlasů a největší úspěch už tehdy slavily blondýny (objevily se na konci doby ledové, kolem roku 8000 př. n.

l.). Ostatně i otec evoluční teorie, britský přírodovědec Charles Darwin (1809–1882), řekl, že „zvířata obdivují vše nové, a to právě pro novost samu“.

Modré oči a blond vlasy

Ovšem pozor! Ačkoliv má velké množství blondýn a blonďáků v Pobaltí zároveň modré oči, k jejich barevné mutaci nedošlo současně. Modré oči se totiž poprvé objevily v oblasti kolem Černého moře, a to před 10 až 6 tisíci lety.

S touto teorií přišel dánský profesor z kodaňské univerzity Hans Eiberg. Ten navíc tvrdí, že všichni modroocí lidé mají společného předka, neboť mají část DNA odpovědnou za barvu očí zcela shodnou.

Tento prapředek měl ovšem s velkou pravděpodobností tmavou pleť i vlasy. Důvodem, proč měl modré oči, pak byla intolerance laktózy, a tedy nedostatek vitaminu D z potravy. Každopádně ženám se již tehdy tito muži líbili.

Díky, estrogene!

Pro muže jsou největším lákadlem blond vlasy. Evokují jim mládí a plodnost, stejně jako zlato a bohatství. Německý antropolog Karl Grammer navíc dodává, že blondýnky mají více estrogenu (tj. ženského pohlavního hormonu) než hnědovlásky.

Díky tomu disponují dětskými rysy v obličeji, jemnější kůží, užšími rameny a slabším ochlupením, a naopak plnějšími ženskými tvary. Navíc jsou opravdu plodnější.

Šalamounovi blonďáci

Zajímavostí pak je, že „gen pro blonďatost“ se v průběhu doby vyskytl vícekrát a na různých místech, nezávisle na sobě. Důkazem jsou třeba obyvatelé Šalamounových ostrovů v jižním Pacifiku.

Ti se totiž pyšní tmavou pletí a světlými vlasy (procentuální zastoupení blond obyvatel je stejné jako v Evropě, tedy 5–10 %).

Vědci, v čele s Carlosem Bustamantem ze Stanfordovy univerzity, si přitom nejprve mysleli, že jde o vzdálené potomky britského mořeplavce Jamese Cooka (1728–1779).

Později ale zjistili, že za jejich platinovým afrem stojí místní mutace genu TYRP1, která s evropskými přistěhovalci nemá nic společného.

Na Šalamounově ostrově došlo k anomálii, a místní zde mají také blonďaté vlasy.
Na Šalamounově ostrově došlo k anomálii, a místní zde mají také blonďaté vlasy.

Výhra, nebo prokletí?

Blond vlasy byly napříč epochami vnímány různě, někdy negativně, jindy pozitivně. V neolitické kultuře východní Evropy byly spojeny se smrtí (představovala ji bledá žena se světlými vlasy). Keltové je naopak uctívali.

Ve starověkém Řecku, kde měli všichni tmavé vlasy, oči i pleť, zase na blond vlasy nahlíželi jako na něco fascinujícího a byli s nimi zobrazováni třeba bohyně lásky Afrodita, hrdina Achilles či král Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.).

Obdivovala je i básnířka Sapfó (624–569 př. n. l.). Na druhou stranu byly výsadou otroků a později také prostitutek, které si vlasy barvily.

Všichni chtějí být blond

Toto nahlížení pak převzali i Římané, takže postupem času chtěly mít světlé kadeře snad všechny bohaté římské ženy. Jenže když se zkoušely barvit, většinou skončily plešaté. A tak se rozmohl trend blond paruky z vlasů germánských otrokyň.

Ve středověku se plavé vlasy staly symbolem spojovaným s anděly a panenstvím (malíři jako blonďaté na plátnech zobrazovali Pannu Marii i Evu). Ovšem například ve Španělsku se rozšířily až s nástupem renesance.

Symbol nadřazenosti

Na začátku 20. století se pak blond vlasy staly znakem příslušnosti k árijské rase.

Idea se přitom rozvinula v nacistickém Německu, kde ji navíc považovali za zásadní, takže vyzdvihovali „správné“ Němce, tedy ty blond, modrooké a se světlou pletí, nad ostatní, kterých se postupně zbavovali.

Dokonce zde vznikl i program Lebensborn, na vyšlechtění rasově čistých obyvatel pro poválečnou Evropu.

Marylin a další blond krásky

V 50. letech se pak blondýny, v čele s Marylin Monroe, staly sexuálním symbolem. V dalších desetiletích herečku následovaly další blond krásky, jako například Sharon Stone, Charlize Theron nebo Reese Witherspoon.

Plavovlasé herečky bývají navíc vnímány jako kladné hrdinky, vyzařuje z nich mládí a nevinnost. Také na předních stranách pánských časopisů jsou mnohem častěji k vidění blondýny než brunety, zrzky nebo černovlásky.

Marilyn Monroe se kvůli atraktivitě obarvila na blond.
Marilyn Monroe se kvůli atraktivitě obarvila na blond.

Blondýny nejsou hloupé

Ač jsou blondýny na jedné straně pokládány za sexuální dračice, na druhé straně jsou považovány za hloupé. Možná tak byla předobrazem naivních blond krásek dvorní kurtizána Rosalie Duthé (1748–1830), jejíž hlava byla opravu „dutá“.

Právě o ní vznikla divadelní hra Les Curiosités de la Foire, která se stala studnicí vtipů o hloupých blondýnkách. A že těch existuje nespočetně i dnes! Ženy se světlými vlasy ovšem hloupé nejsou.

Americký profesor ze Stanfordovy univerity David Kingsley to potvrzuje slovy: „Genetické mechanismy, které řídí blonďatou barvu vlasů, nijak nemění biologii jiných částí těla.“

Brazilské šílenství

Popularita blond vlasů aktuálně dostoupila vrcholu v Brazílii, kde doslova nastal proces „nordizace“.

Brazilky masově podstupují zesvětlování vlasů a pokožky, aby se přiblížily ideálu v podobě například modelky Gisele Bündchen, protože Brazilci si momentálně pro vážné vztahy vybírají právě blondýnky, zatímco ženy s tmavými vlasy a pletí mají jen pro nevázanou zábavu.

Kam mizí pravé blondýnky?

Pravdou ovšem je, že „pravých“ blondýn je málo, protože po třicítce většině žen začnou světlé vlasy přirozeně tmavnout. Jejich majitelky si tak ke světlejším odstínům kštice dopomáhají pomocí barev na vlasy.

Tu první zdravotně nezávadnou uvedl na trh Francouz Eugène Louis Schueller v roce 1907 a využívala účinků peroxidu, vodíku a amoniaku. Tyto látky naštěstí z moderních přípravků pozvolna mizí.

Vymřou blondýnky?

V roce 2002 se objevily zprávy německých vědců, které měly být založeny na studii WHO a uváděly, že zrzky vymřou do roku 2060 a blondýny do roku 2202. Dle nich měl být totiž gen pro zrzavé a blond vlasy recesivní a prohrávat souboj s dominantním genem pro tmavé vlasy.

Jednalo se však o falešnou zprávu, protože nejenže WHO žádnou takovou studii neprovedla, ale i jména vědců byla vymyšlená. Antopolog Jonathan Rees z univerzity v Edinburghu k tomu řekl: „Geny prostě jen tak nevymizí, ať už by měly značnou nevýhodu. Počet blonďatých může klesnout, ale nevyhynou.“ Muži tedy mohou zůstat v klidu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního