Domů     Jsme to, co jíme: Což takhle hodit víru na talíř?
Jsme to, co jíme: Což takhle hodit víru na talíř?

Slavnostně nazdobená tabule provokuje oči a zároveň vábí chuťové pohárky. Tahle je však z úplně jiného těsta, speciální. Není na ní maso, pečivo, dokonce ani ovoce. Jejímu středu vévodí placky, kaše a polévka z kořínků. A proč? Je přeci doba postní.

Jedni odmítají maso, jiní čaj nebo sladkosti. Jak vypadají víra, když se „hodí“ na talíř?

Odkaz Kristův

Co: křesťanství

Zajímavost: Mormoni nesmí černý čaj nebo čokoládu

Co kout světa, to jiná podoba, víru v Ježíše však mají stejnou. Je to právě jeho život a tragický konec, který se odrazí na prostřeném stole. A který zároveň omlouvá kručící žaludek.

Zatímco zkraje je postních dnů jako šafránu, v běhu dějin se jejich počet vyšplhá až na 140!

Postní pátek

V rámci římskokatolické církve si věřící odpírají páteční masové hody. Je to úcta a vzpomínka na Kristovu smrt. Povolená je ryba i živočišné tuky. Podobná pravidla platí i během 40denního půstu před Velikonocemi, který začíná Popeleční středou.

Právě na ni a na Velký pátek je půst nejstriktnější. Věřící si dopřejí jedno hlavní bezmasé jídlo a z ostatních si notně uberou. Zákaz platí i pro alkohol. Doba postní by měla platit pro každého věřícího mezi 14. a 60. rokem života, pokud mu to zdraví dovolí.

Sedm týdnů bez zvířat

Jeden den, týden nebo klidně několik měsíců? Pro pravoslavné křesťany žádný problém. Rozhodně není radno zapomínat na postní středu a pátek.

Zatímco uprostřed týdne Ježíše zradí vypočítavý zrzek Jidáš, v pátek je přibit na kříž. Jako vyjádření duchovní úcty je podávána jen rostlinná strava.

K nejdůležitějším obdobím patří doba předvelikonoční, kdy klepe na dveře „Odpustná neděle“. Od té chvíle běží sedmitýdenní půst. Na mysl jim nesmí přijít maso, ryby, vejce a veškeré mléčné výrobky.

Ke stolu usedají 2krát denně, striktního dodržování jsou ušetřeny pouze děti a těhotné.

Pro pravoslavné je postní období úctou k Ježíši Kristu. Někteří proto půst drží i měsíce.
Pro pravoslavné je postní období úctou k Ježíši Kristu. Někteří proto půst drží i měsíce.

Ve jménu půstu

Co: islám

Zajímavost: Ramadán mohou vynechat děti i těhotné

Když se obchodník Mohamed (571–632) roku 610 svěří světu se svým viděním a návštěvou archanděla Gabriela, vydává se na cestu posledního proroka. Je tím, který vydláždí cestu islámu a zároveň významně vylepší už zajetý hinduistický jídelníček. I tak jsou si ale hodně podobné.

Posvátná pravidla

Hovězí nebo kuřecí k obědu? Žádný problém. Na žebříčku ceněných potravin se vyhřívají také fíky, olivy, datle, kdoule, med nebo mléko. Naprostým tabu jsou však vepřové hody.

Prase je v očích muslimů nečisté, jelikož jeho hlavním zdrojem obživy jsou odpadky a další zbytky. Na pováženou je také konzumace extra krvavých pokrmů, mršiny, oslů nebo masožravých ptáků.

Co se vodních živočichů týče, mohou žaludek zasytit jen ty ryby, které mají ploutve a šupiny. Potraviny je vždy nutné brát a dávat do úst pravou rukou, svá pravidla má i pojídání chleba, který se láme, nekrájí.

Co se týče pitného režimu, sklenice vody se musí vždy vypít celá. Případně ji dopije spolustolující. Porušení těchto pravidel je možné jen v krajní nouzi, kdy nejsou široko daleko povolené potraviny.

Očista těla i duše

Samostatnou kapitolou v muslimském stravování je Ramadán, jeden z pěti stavebních kamenů celého náboženství. Pohyblivé postní období, které nejčastěji vychází na první polovinu roku.

Během zhruba 40denního půstu, od úsvitu do setmění, musí ze své hlavy vymazat muslim chuť na jakékoliv jídlo a alkohol. Prvním pokrmem, který si na konci dne servírují, je iftár, složený z mléka a datlí.

Po večerní modlitbě může být servírováno například kuře s rýží, ovoce a sladkosti. Jediný, kdo má povoleno půst porušit, jsou malé děti, těhotné, kojící nebo menstruující ženy.

Vepřové, mršina a vše, co se „koupe“ v krvi, je v muslimském jídelníčku tabu.
Vepřové, mršina a vše, co se „koupe“ v krvi, je v muslimském jídelníčku tabu.

Jedině košer!

Co: judaismus

Zajímavost: maso a mléko nejde jíst zároveň

Složitější než Rubikova kostka, pestřejší než rozkvetlý záhon holandských tulipánů. To je jídelníček vycházející z nejrespektovanějších židovských textů, Talmudu, Tóry a souboru náboženských práv, Šulchan aruch. Každý ze strávníků má svoji funkci, každý z pokrmů vlastní příběh.

Maso? Jen košer

Když věřícího přepadne chuť na maso, může chuťové pohárky uspokojit jen flákem z povoleného druhu. Mezi ty patří ovčí, srnčí, kuřecí nebo husí. Z ryb jde o kapra, pstruha či lososa.

Zabití a zpracování musí vždy provést oprávněná osoba, nazývaná šochet (židovský řezník). Jeho úkolem je jedním tahem nože rozříznout hltan a průdušnici, následně zvíře odkrvit. Přebytečný karmín se odstraní naložením do soli.

Pestrosti „košer masa“ napomáhá jakákoliv zelenina, oříšky, obiloviny a ovoce. Co na talíři rozhodně nesmí přistát je vepřové, králičí, koňské, oslí nebo zaječí.

Když jídlo, tak jedině košer. A při stolování? Maso a mléko musí být odděleně!
Když jídlo, tak jedině košer. A při stolování? Maso a mléko musí být odděleně!

Čachry v kuchyni

Alfou a omegou je striktní oddělování, což znamená, že mléko ani jiné mléčné výrobky nesmí přijít do styku s masem. „Nebudeš vařiti kozelce ve mléku mateře jeho,“ praví Tóra.

Obě potraviny jsou si natolik cizí, že nemohou sdílet lednici, natož plochu na kuchyňské lince. Oddělené bývají i sady příborů. Pokud si rodina nemůže takový luxus dovolit, pečlivě vyvařuje použité nádobí v horké vodě.

Nejkratší doba, po kterou si příznivci judaismu nemohou dopřát mléko po masitém jídle je 6 hodin. Možností, jak pravidla „obejít“, je pořadí jídel prohodit. Po vydatné sklenici mléka je nutné si vypláchnout ústa a sníst krajíček chleba. Jedině tak je možné následně pozřít maso.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz