Domů     Johanka z Arku svou popularitou zastínila krále
Johanka z Arku svou popularitou zastínila krále

„Váš lid v Orléansu stihla, zřejmě z vůle Boží, těžká porážka, kterou podle mne zavinily pověry a strach, který našim lidem využitím kouzel vnukla stoupenkyně ďábla, zvaná Panna…,“ píše anglický vévoda Jan z Bedfordu (1389–1435), regent spravující dobytá území ve Francii, anglickému králi Jindřichovi VI. (1421–1471).

Ve stoleté válce dochází k rozhodujícímu zlomu ve prospěch země galského kohouta. Johanka z Arku (1412–1431), která se o něj zasloužila, ale neusíná na vavřínech. Dobře ví, že boje ještě ani zdaleka nejsou u konce.

V červnu 1429 už vyráží do dalších měst na Loiře. Postupně v rychlém sledu osvobozuje 15. června 1429 Meung, dva dny poté Jargeau a Beaugency. K bitvě dojde také 18. června 1429 u Patay severně od Orléansu.

Angličané v ní ztrácejí asi 2000 vojáků a jejich velitel John Talbot (asi 1387–1453) padne do zajetí. Francouzi přicházejí jen o pár desítek bojovníků a mají další důvod k radosti. Vítězství vnímají jako odvetu za prohranou bitvu u Azincourtu v roce 1415.

Johanka z Arku v bitvě. O průlom ve stoleté válce se zasloužila právě ona. FOTO: Hermann Stilke/Creative Commons/Public domain
Johanka z Arku v bitvě. O průlom ve stoleté válce se zasloužila právě ona. FOTO: Hermann Stilke/Creative Commons/Public domain

Arcibiskup jí nevěří

I v Troyes – místě dřívější francouzské potupy – chce Johanka vstoupit do města, ale jeho obránci vzdorují. Když Panna, zvaná po slavném vítězství Orleánská, dá výzvu k boji, raději otevřou brány. Všichni k dívce obdivně vzhlížejí.

V Châlons se k ní lidé vrhají s nataženýma rukama a žádají od ní boží požehnání. 16. července 1429 se její armádě otevře i Remeš, kam o den později přijíždí princ Karel (1403–1461).

Zdejší arcibiskup Reginald ze Chartres (asi 1380–1444) mu na hlavu vloží korunu francouzských králů. Z přítomnosti Johanky během obřadu ale významný církvení hodnostář nejásá. „Nevěřím, že si Bůh vyvolil zrovna ji. Zavání to čarodějnictvím,“ prohlašuje arcibiskup nespokojeně.

Spící Johanka na cestě do Remeše. FOTO: George W. Joy/Creative Commons/Public domain
Spící Johanka na cestě do Remeše. FOTO: George W. Joy/Creative Commons/Public domain

Podruhé zraněná

Konec léta zastihne Johanku u Paříže. Dobytí metropole se stává jejím dalším cílem. Bojovnice si ale odtud odnese nepříjemné zranění. Nepřátelský šíp zasviští vzduchem a trefí ji do stehna. Dívka vykřikne bolestí a vzápětí se sveze z koně.

Tentokrát je to horší než u Orléansu. Jeden z jejích velitelů ji odnese do bezpečí. 8. září 1429 se soumrakem končí obléhání Paříže poté, co vojsko dostalo od krále rozkaz se stáhnout. Bilance není příznivá, zemřely stovky francouzských bojovníků.

Statečná Panna poprvé okusila neúspěch, přesto pokračuje na jih k Saint-Pierre-le-Moûtier a poté i k městu La Charité na Loiře, které vysvobodí z anglické nadvlády. Realita je však krutá. Zbývá jí jen hrstka věrných mužů, na další boje došly peníze.

Karel VII. už nechce její další výpravy podporovat. Má čím dál větší strach z její popularity. Prostí lidé ji vnímají jako spasitelku a ona svojí slávou zastiňuje samotného krále. Její povýšení do šlechtického stavu 29. prosince 1429 už je jenom labutí písní.

Na chvílí je s Anglií uzavřeno příměří. Brzy se znovu rozhoří boje…

Je populárnější, než princ Karel, právě korunovaný na francouzského krále Karla VII. FOTO: Eugène Lenepveu/Creative Commons/Licence Ouverte
Je populárnější, než princ Karel, právě korunovaný na francouzského krále Karla VII. FOTO: Eugène Lenepveu/Creative Commons/Licence Ouverte

Snaží se o útěk

Severofrancouzskému Compiègne hrozí anglicko-burgundské obléhání. U toho Panna orleánská nemůže chybět. 23. května 1430 napadá burgundský tábor severně od města. Při vynuceném ústupu se nachází v zadním voji francouzského vojska.

Padne do léčky, nepřátelé ji strhnou z koně. Neohrožená bojovnice skončí v zajetí Burgunďanů, anglických spojenců. Zavřou ji nejdříve do pevnosti Beaurevoir. „Jediná šance je utéct odtud,“ pozoruje dívka z okna hluboký příkop. V září 1430 vyskočí z věže.

Její pád z více než 20 metrů ztlumí koruny stromů, přežije. Zkusí to podruhé, kdy po skoku zřejmě upadne do bezvědomí.

Johanka ve vězení. FOTO: Grégory Lejeune/Creative Commons/CC0
Johanka ve vězení. FOTO: Grégory Lejeune/Creative Commons/CC0

Ďáblovy výmysly

„Dostanete za ni 10 000 livrů a plácneme si,“ nabídnou Angličané v prosinci 1430 Burgunďanům a ti souhlasí. Svoji zajatkyni si noví páni odvádějí do severofrancouzského Rouenu, kde ji chtějí soudit. „Tvrdíte, že chcete posuzovat moje skutky. Dejte ale pozor.

Poslal mne Bůh, a jestliže zkřížíte cesty mému poslání, sami se vystavujete velkému nebezpečí,“ varuje Johanka soudce 21. února 1431 během prvního výslechu. O měsíc později začíná proces a situace dívky nevyhlíží dobře.

„Její zjevení prý pocházejí od samotného Boha. Soudci se ale domnívají, že jsou vymyšlené nebo pocházejí od Satana pekelného,“ prohlašují 26. března 1431 žalobci.

Nástrahy v žaláři

Johanka začíná zvracet. Její věznitelé se vyděsí. Pokud zemře na nějakou nemoc, a ne na základě soudního verdiktu, znamenalo by to pro ně vlastně porážku – povolal by si ji k sobě Bůh. Pozvou k ní proto lékaře.

Jakmile se uzdraví, hrozí jí mučením, přesto obžalovaná trvá na svém. Podepíše jen prohlášení, že se vzdává možnosti nosit mužský šat.

Jednou jí ale strážní schválně schovají ženskou suknici a hodí po ní pánský oděv, ačkoli Johanka protestuje, že si ho obléci nesmí. Nakonec jí nezbude, než se do něj zahalit. Její soudci potom mají důvod tvrdit, že se nezbavila svých satanských bludů.

Ve chvíli, kdy zazní rozsudek smrti upálením, zmocní se dívky zoufalství. „Ne, oheň, ne,“ šeptá si. Tisíckrát raději by zemřela mečem jako urozený bojovník, navzdory tomu ale hrdě kráčí vstříc popravišti.

30. května 1431 ji přivážou ke kůlu, a jakmile vzplane hranice, hlasitě volá Boha, dokud její tělo nepohltí plameny.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Adolf Alexander Dillens/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi