Je chytrý, talentovaný a charismatický. Floridský rodák Jim Morrison (1943–1971) se zapíše do hudební historie jako leader rockové skupiny The Doors…
Vystudovanou má losangeleskou filmovou fakultu a po složení bakalářských zkoušek potká na jedné z pláží spolužáka Raye Manzareka (1939–2013). K založení kapely zbývá jen krůček.
Roku 1967 se narodí Kurt Cobain (1967–1994), Antonín Novotný (1904–1975) se vzdává funkce prvního tajemníka ÚV KSČ a v Kalifornii Doors si vychutnávají pohár úspěchu.
Morris si do něj míchá navíc nadměrné množství alkoholu, ale i meskalin, LSD, kokain a nakonec i heroin.
Zatčen za pohoršování
Morrison není zrovna andílek. Mnohokrát je zatčen za veřejné pohoršování a v rejstříku má i krádež. S několika ženami se soudí o otcovství dětí. Milenky střídá jako na běžícím páse, ale neustále se vrací k té osudové – své múze Pamele Coursonové (1946–1974).
Pořád se hádají, s věrností si hlavu nedělají, ale jejich pouto je zásadní. Stane se jeho dědickou. Když Pam pár let po Morrisonovi zemře, na jejím náhrobku bude stát: Pamela Susan Morrison.
Pamelini rodiče totiž soud požádají o posmrtné uznání Jima a Pam za manžele – a soud dá svazku zelenou.
Zubaté za zády
Jim je unavený. Roku 1971 se opět dává dohromady s Pamelou. Chce psát poezii a odpočinout si. Na pařížské Rue Beautreillis má byt, kam se páreček uchýlí. Je sobota 3. července 1971. Pam ospale zajde do koupelny, Jim zase usnul ve vaně.
Jenže to, co zpočátku vypadá jako tvrdý spánek, je příliš brzký konec velkého talentu. Pitva určí jako příčinu smrti zástavu srdce. Dlouho se spekuluje o předávkování.
Své k případu říká i anglická zpěvačka Marianne Faithfullová (*1946), která tou dobou chodí s francouzským playboyem a dealerem drog Jeanem De Beiteuilem (1949–1972): „Jima zabil on. Tedy – byla to nehoda. Prostě byl ten heroin moc silný,“ vysvětluje.