Skip to content
reklama

Jedna z největších hrůz 20. století: Holocaust

Dvacáté století vyvražďování národů bohužel přálo. Symbolem veškerého utrpení je holocaust, strašidelně strojově přesné vyhlazování Židů.

Jakmile se nacisté v Německu dostali k moci, nikoho nenechali na pochybách, že s likvidací židovského etnika to myslí smrtelně vážně.

Bojkoty a ničení židovských obchodů, pálení knih židovských spisovatelů a vědců, norimberské zákony, Křišťálová noc… To vše byly schůdky do plynových komor v Osvětimi, Treblince nebo v Majdanku. Všechny tyto názvy se staly symbolem nelidského utrpení, které dokáže způsobit člověk člověku.

1
Jeden z architektů holocaustu, oblíbenec Adolfa Hitlera, Reinhard Heydrich.

Zprvu hodlali nacisté Židy z Evropy „jen“ vyhnat. Mluvilo se o tom, že by se mohli umístit na Madaskaru či jinde. Válečná situace však podobné projekty odkazovala do říše snů.

31. července 1941, v době, kdy válka proti SSSR byla v Německu považována za vyhranou, poslal Herman Göring (1893 – 1946) po poradě s Adolfem Hitlerem (1889 – 1945) šéfovi Hlavního říšského bezpečnostního úřadu, Reinhardu Heydrichovi (1904 – 1942), zmocnění k tzv.

konečnému řešení židovské otázky.

Heydrich byl schopný organizátor. Nacisté poté, co jej českoslovenští parašutisté odeslali do pekel, už nikdy podobně energického muže nenašli. Hitler krátce po atentátu prohlásil: „Heydrich je nenahraditelný.“

Kat nejen českého národa Heydrich na 20. ledna 1942 svolal do jedné vily v berlínské čtvrti Wannsee schůzi, které se zúčastnili zástupci všech důležitých vládních úřadů. Program byl jasný: Jak se zbavit Židů.

Einsatzgruppe_shooting
Příslušníci Einsatzgruppen a Ordnungspolizei vraždí židovské ženy při likvidaci ghetta v Mizoči v roce 1942.

Heydrich si ve Wannsee nebral servítky. Stroze oznámil, že 11 000 000 Židů od Irska po Ural bude zlikvidováno. Nyní je třeba vyřešit, jakým způsobem. Ministerští úředníci se předháněli v nápadech a konference byla z nacistického hlediska úspěšná.

Z vyvražďování získá Německo i ekonomický prospěch…

Mašinerie se rozjela. Vězni ve vyhlazovacích táborech se stali levnou pracovní silou, mnozí byli upracováni k smrti, většina však končila v plynových komorách. Mnozí se stávali oběťmi šílených „lékařských“ pokusů. Jeden nizozemský vězeň z Osvětimi po válce vypověděl: „V ženském bloku jsem se seznámil s asi čtyřicetiletou židovskou ženou, původem chemičkou s Amsterdamu. Než zemřela, řekla mi, že asistovala u stovek operací, při kterých byly ženám vyňaty vaječníky a implantována varlata.“

16 Apr 1945, Buchenwald Concentration Camp, Buchenwald, Germany --- Survivors at Buchenwald Concentration Camp remain in their barracks after liberation by Allies on April 16, 1945. Elie Wiesel, the Nobel Prize winning author of , is on the second bunk from the bottom, seventh from the left. --- Image by © CORBIS
Holokaust byl praktickou aplikací „konečného řešení židovské otázky“ (Endlösung der Judenfrage), kterým mělo být úplné vyvraždění židovské populace. Na snímku vězdni z Buchenwaldu.

Německé letectvo si zase objednalo testy, které měly simulovat podmínky, kde je nízký tlak. Začátkem roku 1942 se v koncentračním táboře Dachau objevil zvláštní přístroj – podtlaková komora. V ní se dalo navodit prostředí, které by působilo na letce, nucené vyskočit ze svého stroje za letu.

„Podmínky byly stejné jako ve výšce 15 kilometrů. Pak byla testovanému člověku odňata kyslíková maska, takže byl napodoben pomalý sestup padákem. U oběti se vyskytly křeče, paže vztyčila ztuhle vpřed, nohy měla roztažené, hlasitě křičela, kroutila končetinami, kousala se do jazyka a po přistání působila dojmem osoby duševně nepříčetné,“ vypověděl jeden z přihlížejících.

Z 200 lidí přinucených tuto hrůzu podstoupit jich přežila sotva polovina. Příšerné experimenty měly různý charakter a řada tehdejších lékařů, kteří se na nich podíleli, věřila, že svým výzkumem lidstvu prospívají.

4
Jeden z vykonavatelů holocaustu Adolf Eichmann. Spravedlnost jej dohnala patnáct let po skončení války, když jej dopadla tajná izraelská služba Mosad.

Transporty Židů do vyhlazovacích táborů se naplno rozjely v roce 1942. V té době již Židé v Němci ovládané Evropě museli nosit žlutou šesticípou hvězdu. Poté jim bylo doručeno povolání do transportu. Na určeném místě byli nuceni odevzdat své osobní věci, například klíče od bytu a koupit si jízdenku do pekla.

Pak je příslušníci SS doslova narvali do dobytčích vagonů. Voda žádná, jídlo žádné, hygienické podmínky otřesné. Řada lidí zahynula ještě během transportu. SS občas stříleli do vagonů, buď z nudy, nebo aby „zjednali pořádek“.

Po příjezdu následovala selekce. „Doleva, doprava, k tomu muzika vyhrává,“ trefně popsal dění na osvětimském nástupišti písničkář Jaromír Nohavica.

Konečný účet: 6 000 000 zavražděných lidí židovského původu…

Foto: wikipedia, Quotesgram, history
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vnoučata už ke mně nesmí
skutecnepribehy.cz

Vnoučata už ke mně nesmí

Nikdy jsem neměla peněz na rozhazování, ale...
Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené vraždy, únosy a zmizení v USA z časů velké krize
enigmaplus.cz

Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené...

Je prosinec 1938 a zasněženou krajinou Wyomingu...
Vanda Hybnerová: Koním rozumím víc než chlapům
nasehvezdy.cz

Vanda Hybnerová: Koním rozumím...

Vanda Hybnerová (54) má v...
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz

Voda, metan, prachové bouře....

Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si...
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz

3 dorty, které si podmanily...

Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem,...
„Panenky“ na padácích: Jak to, že dokázaly oklamat nepřítele?
enigmaplus.cz

„Panenky“ na padácích: Jak to,...

Byly to vlastně jen takové přerostlé „panenky“....
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Montblanc rozšiřuje kolekci kožených doplňků Extreme 3.0
iluxus.cz

Montblanc rozšiřuje kolekci...

Aktualizovaná kolekce Montblanc Extreme 3.0, která...
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz

Pardubický kraj Vůně perníku,...

Ačkoli patří k těm menšímv...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz

Léčitelky s hebkým kožíškem

Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím...
Tají Nesvačilová, že je těhotná?
nasehvezdy.cz

Tají Nesvačilová, že je...

Na první pohled by se mohlo...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha