Tolkienův Pán prstenů je dnes považován za stěžejní dílo v žánru středověké fantasy literatury a inspiroval mnohé jiné slavné ságy jako Letopisy Narnie nebo Píseň ledu a ohně. Odkud ale Tolkien pro své dílo čerpal inspiraci?
V trilogii Pán prstenů hraje klíčovou roli Jeden prsten vytvořený Temným pánem Sauronem, který se po událostech, na které už většina Středozemě dávno zapomněla, dostane k Frodu Pytlíkovi, adoptivnímu synovi Bilba Pytlíka z Tolkienova prvního románu Hobit.
Frodo je nakonec vyslán spolu s věrným průvodcem Samem s prstenem k Hoře osudu hluboko v Sauronově říši Mordor, kde jedině může být prsten zničen a Temný pán jednou provždy poražen.
MYTOLOGIE BYLA PRO TOLKIENA KLÍČOVOU INSPIRACÍ
Je známo, že Tolkien při psaní Pána prstenů a tvorbě fiktivního světa z velké části vycházel z mytologie. Skoro nikdo ovšem neví, že dávná legenda se údajně vztahuje i k samotnému Jednomu prstenu.
Předlohou mu má být Silviánův prsten, nalezený v Anglii v druhé polovině 18. století.
K tomuto prstenu, který odborníci datují do 4. století našeho letopočtu, se váže také jedna kletba. Na boku nedalekého římského chrámu zasvěceného keltskému bohu Nodensovi objevili v 19. století plaketu s nápisem:
„Bohu Nodensovi. Silvianus ztratil prsten, z něhož polovinu hodnoty daroval bohu Nodensovi. Ať muž jménem Senicianus se neuzdraví do doby, než bude prsten navrácen do Nodensova chrámu.“
INSPIROVALA TOLKIENA STAROVĚKÁ KLETBA NEBO WAGNEROVY OPERY?
Z této kletby se dá soudit, že prsten, který byl nakonec nalezen na poli, ukradl muž jménem Senicianus jeho právoplatnému majiteli, který ho předtím odevzdal bohu Nodensovi.
Právě Silviánův prsten bývá uváděn jako jedna z možných inspirací pro Tolkienův Jeden prsten, i když on sám nikdy před svou smrtí nepotvrdil, odkud v tomto případě čerpal.
Nicméně legenda o prokletém prstenu poměrně odpovídá roli Jednoho prstenu v jeho knihách. Další možnou inspirací pro Tolkiena mohla být také série oper Richarda Wagnera Prsten Nibelungův.