Vyšetření je neinvazivní a nemusíte se na něj důkladně připravovat. Díky němu může lékař přijít i na skryté srdeční problémy.
Cítíte občas nepravidelný tlukot vašeho srdce nebo vás přepadají nevysvětlitelné mdloby? Je možné, že máte nějaký problém se srdcem.
I když máte třeba pocit, že jste ještě na srdeční onemocnění příliš mladí, raději navštivte specialistu, kardiologa nebo internistu. Kardiovaskulární problémy stále patří mezi nejčastější zdravotní problémy, na které se u nás umírá.
Je pravda, že každý specialista vám hned pro jistotu udělá – natočí – EKG. Klasický elektrokardiogram však nemusí s odhalením problému pomoci. Proč? Doktor ho dělá v ambulanci, kde jste většinou v klidu.
Skryté nebo jen občasné problémy, tak nemusí být na záznamu vidět. Pokud tedy na nic nepřijde, je možné, že vám naordinuje vyšetření prostřednictvím holteru.
Co jsou hotlery?
Holter funguje na podobném principu jako EKG, jenom je menší a pacient ho nosí na těle dlouhodobě. Většinou jeden, někdy i dva až tři dny. Existují i dlouhodobější monitory, které zaznamenávají jen jednotlivé události.
Přístroj se skládá z malé krabičky, kterou budete mít připevněnou na hrudi, a z několika (5-7) sond, které jsou precizně umístěné na vašem hrudníku.
Jak se připravit?
Pokud se vyšetření bojíte, není proč. Vyšetření holterem je zcela neinvazivní. Může být možná jen trochu nepříjemné v místech, kde máte holter a sondy připojené. Omezení vás také čeká v podobě osobní hygieny. Nemůžete se koupat, sprchovat, plavat v bazénu.
Přístroj by se tak mohl zničit. Existují však už i holtery, které můžete na chvíli odpojit a zase zapojit.
Ty se většinou používají při dlouhodobějším sledování, které trvá třeba i týden či čtrnáct dní.
Co udělat před vyšetřením?
• Pořádně se před nasazením přístroje umyjte. Potom už budou vaše možnosti koupání omezené.
• Nedávejte si na tělo žádné krémy nebo pudry. Bude pak těžší přístroj přichytit.
• Pokud máte na hrudi silné ochlupení, možná si raději část oholte, aby bylo možné přístroj lépe zachytit. Chlupy mohou někdy vadit.
• Vezměte si volnější oblečení, které se vám dobře svléká a zas ebléká.
Jak se chovat s holterem?
Po té, co vám lékař holter nasadí, začne zařízení monitorovat vaše srdce.
Kromě toho ještě dostanete deníček, do kterého budete muset psát vše, co děláte a také všechny problémy se srdcem, které zaznamenáte, například arytmii nebo silné bušení.
Nesmíte také vždy zapomenout zapsat přesný čas, aby mohl lékař porovnat vaše poznámky se záznamem, který z holteru získá.
Po odchodu od specialisty dělejte přesně to, co byste dělali i bez holteru. Nemusíte se nijak omezovat. Pod volnějším oblečením není přístroj téměř vidět, takže se nemusíte bát zvědavých pohledů vašich kolegů a známých. Nikdy holter nesundávejte, ani před spaním.
Čemu byste se měli vyhnout?
• Sprchování, koupání, plavání.
• Zkuste se vyhýbat všem detektorům kovů.
• Vyhněte se používání mikrovlnky, elektrického holicího strojku, magnetu, elektrického kartáčku. I když se to většinou nestává, všechny tyto přístroje mohou přerušit záznam.
• Mobil nebo třeba iPod si radši dejte do tašky než do kapes.
Co následuje po vyšetření?
Lékař vám při nandávání holteru řekne, kdy se máte do ordinace vrátit. Většinou to bývá hned na druhý den. Nezapomeňte si deníček! Přístroj vám sundá, získá z něj záznam a porovná jej s deníčkem, který jste si pečlivě psali. Pokud zjistí, co způsobuje vaše problémy, určí vaší další léčbu nebo operaci.
Stává se ale, že ani z holteru lékař nevyčte žádné problémy. V tomto případě zvolí ve vašem případě další vyšetření, například prostřednictvím dlouhodobějšího holteru nebo záznamníku jednotlivých událostí.
Ten je podobný jako holter, ale záznam se zapne, nebo vy ho zapnete, jenom ve chvíli, kdy pociťujete problémy.