Domů     Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
komerční sdělení

Elektromobily jsou typický plod dnešní doby, který spouští extrémní polarizaci názorů – jedni v nich vidí budoucnost, druzí je odmítají.

Jejich vstup na trh každopádně vypadal jako typický technologický převrat. Základní vlastností takového převratu je totiž nástup luxusního a velmi drahého výrobku, a to přesně elektromobily splňovaly.

Automobilka Tesla vstoupila na trh s velmi luxusním modelem a vše se zdálo jako z učebnic. Elektromobily zažily podobný spád jako třeba iPhone, kdy luxus a omezená dostupnost spustili šílenství. Bohatí lidé, a i ti co si na ně hrají, ho museli mít. Takto učebnicově vypadá technologický převrat, který změní celý trh.

Tak rychle, jak se pomyslný stroj začal rozjíždět, tak rychle ale začal i skřípat. Trh se extrémně rychle nasytil.

Díky absenci rodinných kombíků, automobilů s tažným zařízením na které lze umístit třeba nosič na kola, začal koloběh kulhat.

Toto skřípání bylo nicméně namazáno velkým množstvím PR a dotací, a k žádnému výraznějšímu zaseknutí tak nedošlo. Každopádně jsme už dávno za prvotním vstupem, a dnes měly elektromobily nakupovat masy a převrat proměnit v realitu. To se však nestalo.

Technologie nedospěla do takového standardu, který by si masy dokázaly dovolit. Respektive budí tolik otázek, že si jej masy dovolit nechtějí.

Ztrátu zákaznické chuti zalepují dotace 

Organizace, které vytušily změnu trhu, jež směřuje za nižšími globálními emisemi, chtěly svůj díl úspěchu, a tak přispěchaly s dotacemi, protože dotace přeci pomáhají… Dotace, jak všichni víme, ale vytvářejí ovladatelné a závislé trhy, nikoliv pokrok.

Dotaci, jak to nyní vídáme třeba v zemědělství, potřebuje skoro každý, aby se vůbec uživil, v žádném případě tedy není znamením pokroku, ale naopak prodloužením přežívání.

Do této pasti spadla i Tesla, která svoje účetnictví kompenzuje emisními povolenkami a cenu vozidel vylepšuje dotacemi.

Každý zdatný podnikatel je schopný si poradit a vymyslet způsob odbytu svých produktů. Ale ve chvíli, kdy vaše továrny stojí pouze na dotacích, tak mizí veškerá kreativita, protože celý řetězec navázaných firem je poháněn turbem ve formě dotací. A to se přesně stalo trhu s elektromobily.

Jaký je výsledek dotací? 

Výsledkem je prostředí, které bez dotací zkolabuje. Nemáme levné elektromobily. Nemáme dostupné elektromobily. Jediné, co nám dotace přinesly, je trh závislý na dotacích, který generuje drahé a masami nechtěné vozy, jež nemají dostatečný odbyt.

A to i přes to, že si to zarytí příznivci elektromobilů nechtějí vůbec připouštět.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si nový elektromobil? 

Ekonomicky smýšlející zákazník si nekoupí nový elektromobil z důvodu nepředvídatelnosti trhu. Jednoduše pokud nevíte za kolik automobil prodáte, tak jej optikou racionálního uvažování koupit nemůžete.

Samozřejmě stále je mezi bohatými spousta lidí bez ekonomického vzdělání, nebo tak bohatých, že jim je to jedno, ale většinová populace o takovýchto věcech přemýšlí.

Kupní cena sražená různorodou dotací navíc znamená nejistotu na bazarovém trhu a hrozí tak skutečně extrémní pokles prodejní ceny elektrovozu.

Všichni o dotacích na elektromobily vědí a nikdo nebude mít ochotu automobil vykoupit za cenu vyšší než kupní. Zakoupit elektromobil bez dotace? To je holý nesmysl, protože jej za pár let prodáte za cenu sníženou o dotaci.

Ale co když u vás elektromobily nedotují, ale v Norsku ano? Vliv na cenu se propíše do celého světa, trpí tím tedy celý globální trh.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si starý elektromobil? 

Elektromobil, na nějž byla kupujícímu dána dotace, musí být kvůli dotačním podmínkám při prodeji minimálně 5 let starý, přičemž jeho cena je jednou provždy zkřivena dotací. Co to v praxi znamená?

Při pohledu na zemědělství jsou produkty z dotačního zemědělství prodávány za nižší než výrobní ceny, lze tedy předpokládat, že se takto stane i u elektromobilů. I současný trend tomu napovídá.

„Hurá“ tedy do takto levného elektromobilu, musí to být přece jednoznačně „výhodné“… Ale co když někdo udělá ještě větší dotaci a tím srazí cenu těchto aut ještě níže?

A jak to dopadne s elektromobily se zničením akumulátorem, když garantovaná životnost je 8 let – půjdou vůbec prodat? Zkrátka koupit si vozidlo za 600 000 Kč na pár let s předpokládanou nulovou prodejní cenou je poměrně odvážný kousek.

Dezinformace ohledně absence servisu také není příliš férová k zákazníkům. Elektromobil obsahuje spoustu součástek, které konvenční vozidlo neobsahuje.

Prakticky však mimo pohonu se jedná o totožná vozidla, které má podvozek, brzdy, tlumiče, destičky, pružiny atd. Takže například geometrie náprav a nebo protržená prachovka Vás prostě nemine.

Elektromobil je zatím velmi drahý a rizikový špás, a dokud do něj budou státy hrnout dotace, tak budou bránit jeho hromadnému prosazení. Nejistota na trhu vyvolaná dotacemi znamená bariéru pro mnoho kupců s ekonomickým smýšlením.

Tedy pro ty, které by měly elektromobily přitáhnout. Trh v rámci celkového pohledu s elektromobily počítá.

Výrobci doplňků, ať už jde o tažná zařízení nebo sportovní pružiny, se přetahují kdo první vyrobí vhodné produkty.

Foto: PX FUEL
Související články
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz