Půsty či vynechávání určitého jídla na různě dlouhou dobu nejsou v historii lidstva ničím neznámým. Často byly motivovány náboženstvím, tradicemi nebo ročním obdobím, a kromě rituálních základů měly i své léčebné důvody.
Nechat své tělo občas trochu „odpočinout“ od škodlivin, které s jídlem přijímáme, není od věci. Mnohem důležitější je ale udělat vše pro to, aby byl v dobré kondici náš hlavní detoxikační orgán – játra.
Spásné orgány
Detoxikační funkci plní v našem těle několik orgánů. Jsou to ledviny, kůže, plíce, lymfatický systém nebo tlusté střevo a především játra. „Játra vykonávají určitý dozor nad nezávadností živin a jejich distribucí do celého těla.
Jsou jakýmsi filtrem, přes nějž procházejí veškeré látky, které přijímáme. Pracují nonstop a záleží na našem životním stylu, jak náročná tato jejich práce je,“ říká MUDr. Emilie Niedobová.
Pokud je tedy pravidelně „krmíme“ smaženými či konzervovanými a průmyslově zpracovanými jídly, sycenými nápoji, rafinovanými cukry, špatnými tuky či alkoholem, a ještě například kouříme, mají opravdu hodně napilno.
Když si k tomu připočteme hektický životní styl bez dostatku pohybu a špatné ovzduší kolem nás, může toho být na tento 1,5 kg vážící orgán toho může být někdy až příliš.
Bez nich to nejde
Játra přitom zajišťují více než 500 životních funkcí, mimo jiné se starají o metabolismus cukrů, tuků, bílkovin, hormonů či vitamínů. Pomáhají produkovat žluč, odbourávat tuky v tenkém střevě nebo právě čistit krev od škodlivin.
A mají ještě jednu zvláštnost – ohromnou schopnost regenerace. Co to znamená? Jako jediný orgán v těle jsou schopny nahradit poškozenou tkáň zcela novými buňkami. Jednoduše řečeno, i po odstranění poloviny tkáně vám játra během několika měsíců zase dorostou.
Potřebují oddech
„Není vůbec špatné játrům čas od času trochu ulevit. Rozhodně to ale neznamená držet nějaké módní detoxikační hladovky či diety postrádající dostatek živin, vitamínů a minerálů.
To našemu tělu ani játrům skutečně nijak neprospěje,“ upozorňuje MUDr. Emilie Niedobová, a dodává:
„Ideální je vyhýbat se výše zmiňovaným toxinům celoročně, nejenom nárazově v rámci například jarního detoxu.“ Oddych od zbytečných toxinů navíc prospěje nejenom játrům, ale v konečném důsledku i celému tělu.