Skip to content
reklama

New Harmony: Pokus o ráj na zemi se stane líhní intelektuálů

Život v ideálním světě je snem většiny lidí. Pro každého to ale může znamenat něco jiného. Na březích řeky Wabash v americkém státě Indiana se o to pokusí hned dvě komunity. Ani jedna nemá dlouhého trvání, ale ta druhá po sobě zanechá neobyčejné dědictví.

V roce 1804 dorazí do Spojených států amerických skupina německých luteránů, kteří se oddělili od oficiální církve. Při hledání náboženské svobody založí komunitu v Pensylvánii. Stráví zde v klidu deset let, než jejich sen o izolovaném životě ohrozí příliv nových sousedů.

Svůj další domov najdou na území dnešního státu Indiana, kde na 80 km2 postaví více než 180 domů a dalších budov a místo nazvou Harmony.

Soběstačná komunita

Jako společnost i jako jednotlivci usilují o křesťanskou dokonalost v každém aspektu svého každodenního života. Jejich komunita je uspořádaná a soběstačná, návštěvníci navíc tvrdí, že je město neobyčejně krásné.

Harmonisté si vydělávají hlavně produkcí textilu, řemeslných výrobků, masa, alkoholu a koženého zboží ve vysoké kvalitě, takže vše jde dobře na odbyt. Přesto se nakonec rozhodnou vrátit se zpět do Pensylvánie, kde je v té době více obyvatel německého původu a založí novou komunitu s názvem Economy, což je dnešní město Ambridge.

Takto si město představoval Robert Owen, nakonec však dostane jinou podobu.(Autor: neznámý / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Slibné začátky

Když poslední kolonisté opouštějí Indianu v roce 1825, je už jejím novým vlastníkem bohatý průmyslník velšského původu Robert Owen (1771-1858), který doufá, že v jeho městě bude vzkvétat vzdělání a sociální rovnost.

Jeho obchodní partner William Maclure (1763-1840), movitý podnikatel a uznávaný geolog, přiláká do New Harmony mnoho známých učenců počátku 19. století, včetně přírodovědce Thomase Saye (1787-1834), jeho kolegy Charlese Alexandra Lesueura (1778-1846), geologa Gerarda Troosta (1776-1850) anebo ranou feministku a spisovatelku Frances Wrightovou (1795-1852). Ty následuje řada dalších intelektuálů. Město dokonce přijme svou vlastní ústavu, která je založena na spolupráci, společném vlastnictví, svobodě projevu i ohleduplném a laskavém jednání.

blank
Historická část města je dnes národní památkou.(Autor: Chris Light / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Dědictví ztraceného snu

Ale už v roce 1827 se plány Roberta Owena zhroutí, když tento experiment zničí osobní konflikty a nedostatek disciplíny členů komunity zejména v pracovní oblasti. Navzdory tomu tento utopický sen významně přispěje americkému vzdělávacímu programu i vědě.

Feministické aktivity pak zvýší národní zájem o volební právo žen. Po rozpadu komunity zůstane mnoho jejích členů v New Harmony a činnost města pokračuje. Je založena řada různých škol, vychází několik novin, vědci pokračují ve své činnosti a vzdělávají své nástupce.

Například jeden ze zakladatelových synů David Dale Owen (1807-1860) zde provádí státní a federální geologické průzkumy a používá New Harmony jako své ústředí i neoficiální geologickou školu.

blank
Socha, připomínající Roberta Owena.(Autor: Mike Peel / commons.wikimedia.org /CC BY-SA 4.0)

Rušné město

Zkrátka nepřichází ani společenský život, konají se zde koncerty, plesy i přednášky a místní divadelní skupina je uznávaná po celém státě Indiana. Kromě mužských klubů, jako například Jockey Club, se ve městě zrodí i jeden z prvních ženských klubů v Americe.

Je jím literární společnost Minerva Society. Zdejší rušný život a aktivity utne americká občanská válka (1861-1865). Dnes je více než 30 staveb z časů obou komunit americkou národní historickou památkou a v místě žije asi 800 lidí, kteří se však už k Owenovým myšlenkám nehlásí.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Autor: Chris Flook / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
6 pekelných kinosálů USA, kde zažijete děs a hrůzu nejen na plátně!
enigmaplus.cz

6 pekelných kinosálů USA, kde...

S bušícím srdcem se rozhlížíte,...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kamarádce ublížil můj vlastní otec
skutecnepribehy.cz

Kamarádce ublížil můj...

Vlaďka a já jsme byly nejlepší přítelkyně....
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Nová analýza počtu ptáků: které druhy jsou u nás nejčastější?
21stoleti.cz

Nová analýza počtu ptáků: které...

Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Kam byl přesunut majetek popraveného cara?
enigmaplus.cz

Kam byl přesunut majetek...

Představitelé ruského vládnoucího rodu Romanovců...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha