Skip to content
reklama

Japonský debakl u Okinawy: Sázka na největší loď světa selhala

Když Američané na jaře roku 1945 dobývají japonský ostrov Okinawa, dopouštějí se Japonci hned několika přehmatů. Slepě například spoléhají na Jamato, ve své době největší bitevní loď na světě.

Byla postavena ve 30. letech 20. století.

Směrem k Okinawě vyráží plavidlo s doprovodem v noci z 6. na 7. dubna 1945. V nádržích má palivo jenom na jednu cestu, protože všichni počítají s tím, že hravě zlikviduje americké lodě a zakotví u ostrova.

Američané čelí japonské palbě. FOTO: Staff Sergent Walter F. Kleine/Creative Commons/Public domain

Plavidlo nemá šanci

Skupinu japonských lodí ale vyslídí americká ponorka, a hned 7. dubna Američané posílají Jamato naproti několik letadel. Proti útokům ze vzduchu nemá obří plavidlo šanci. Japonské armádě se nevyplatí ani další krok.

Třebaže Američané mají velkou materiální převahu, Japonci se proti nim po hlavě vrhají do útoku, místo aby se stáhli do defenzivy.

blank
Japonský generál Micuru Ušidžima spáchá seppuku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Japonské fiasko

Neúspěchy a velké ztráty na životech nakonec donutí 22. června 1945 japonské generály Micuru Ušidžimu (1887–1945) a Isamu Čóa (1895–1945) spáchat rituální sebevraždu seppuku. Bitva končí 2. července 1945 fiaskem pro Japonské císařství.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Yamatotrials.jpg: Unknownderivative work: 0607crp/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články