Hladina Mrtvého moře, nadnášející nadšené turisty, je známým fenoménem. Méně znatelné, a o to více znepokojivé události se ale odehrávají pod hladinou a u dna Mrtvého moře.
Organismy, které v extrémně slané vodě žijí, trpí neustálým nedostatkem kyslíku a světla. Veškerý život pod hladinou mrtvého moře je tak, podle nových vědeckých poznatků, založen na konzumaci mrtvých organismů.
Zdá se, že dno mrtvého moře je tak krutou arénou, ve kterém slabší padají za oběť silnějším, a to doslova. Hlubší poznatky studie švýcasrkého týmu pak nabízejí nový pohled na biosféry extrémních oblastí Země.
“Mrtvé moře představuje jeden z nejextrémnějších biotopů na této planetě. Studií tohoto prostředí, které tlačí živé organismy k limitům jejich existence, získáváme také představu o tom, jak to vypadá v nejhlubších oceánských vodách.“
Bakterie, které se živí slabšími svého druhu, jsou již dlouho známé. Zvláštní ale je, že bakterie druhu archaea, které tak činí v Mrtvém moři, k tomu nemají přizpůsobená těla. Tato činnost se tak i proti jejich přirozenosti stala jedinou možností jak přežít. Něco takového je velmi neobvyklé.