Skip to content

Jaký je rozdíl mezi krokodýlem a aligátorem?

Pro většinu laiků vypadají tato dvě zvířata téměř stejně. Milují vodu, dokážou nahnat hrůzu širokému okolí, mají ostré zuby a vypadají docela zlověstně, i když jen odpočívají. Jak je od sebe rozeznat?

Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát.

Jak rozlišíte aligátora od krokodýla? Pokud nevíte, nejste sami. Tito velcí plazi jsou si totiž docela podobní. Je to tím, kdysi měli společného evolučního předka, ale asi před 80 miliony let, tedy během období svrchní křídy, se jejich cesty rozešly a každý pokračoval jiným vývojovým směrem.

Oba sice patří do řádu Crocodilia (Krokodýli), existují však některé rozdíly, podle kterých lze tyto dva nebezpečně vyhlížející tvory spolehlivě rozeznat.

Kdo podle čenichu sázel na aligátora, má smůlu. Jde o krokodýla bahenního, který je jednou z výjimek.(Foto: Paul Asman a Jill Lenoble / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Abeceda v tlamě

Mají řadu podobných rysů, například silné ocasy nebo krátké nohy. A také dlouhé čenichy. Ale právě ty mohou hodně napovědět, protože jde o jeden z nejrychlejších způsobů rozlišení krokodýla a aligátora.

Zatímco krokodýlí tlama je úzká a má tvar, připomínající písmeno V, u aligátorů je široká a oblá a pokud zůstaneme u abecedy, je jako písmeno U. Existují však určité výjimky, jako je třeba krokodýl bahenní (Crocodylus palustris), který má zaoblený čenich a tak může připomínat aligátora.

Co se týká tlamy, jsou zde i další vodítka. Když aligátor zavře čelisti, jsou obvykle vidět jen jeho horní zuby, naopak krokodýli mají i při zavřené tlamě viditelné obě řady zubů, které jsou vzájemně „propletené“ a vzbuzují dojem jakéhosi zubatého úsměvu.

blank
Čenich do „véčka“, zubatý úsměv… Tohle je krokodýl americký z Mexika.(Foto: Tomás Castelazo / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2,5)

Napoví místo i sůl

Oba plazi mají povrch těla chráněný rohovitými štíty a kostěnými destičkami. Na jejich kůži se nacházejí také drobné, černě pigmentované vyvýšeniny. Jde o zvláštní smyslové orgány. Jednou z jejích hlavních funkcí je detekovat změny tlaku ve vodě, způsobené potenciální kořistí.

Krokodýli je mají rozeseté po celém těle, ale aligátoři jenom na hlavě a kolem úst. Dalším důležitým rozdílem mezi krokodýly a aligátory je prostředí, kde žijí. Krokodýli upřednostňují slanou vodu, zatímco aligátoři se raději drží sladkovodních stanovišť, jako jsou jezera nebo bažiny.

A kde se v přírodě lze s těmito tvory setkat? Různé druhy krokodýlů žijí hlavně v Africe, Asii a Austrálii, aligátorům se daří především v Americe.

Malá, ale důležitá novinka

V roce 2018 přicházejí japonští vědci s novým, dříve neidentifikovaným rozdílem mezi těmito plazy. Aligátoři mají kratší pažní kosti v předních končetinách a kratší stehenní kosti v zadních končetinách.

„Je to malý, ale důležitý rozdíl,“ tvrdí Masaya Iijima, paleontolog z univerzity v japonském Sapporu a hlavní autor celého výzkumu. Tato zdánlivá maličkost podle něj může ovlivnit způsob pohybu těchto zvířat.

Krokodýli byli mnohokrát pozorováni při běhu, připomínajícím klus nebo cval, zatímco aligátoři ne. Některé zdroje tvrdí, že rozdíl lze najít i v chování: krokodýli jsou prý obvykle agresivnější, než aligátoři.

blank
Pohodička: aligátor v ZOO v australském městě Canberra relaxuje.(Foto: Bignuts / commons.wikimedia.org / CC0)

Aligátorům může dorůst nový ocas!

Je známým faktem, že někteří malí plazi, třeba ještěrky nebo gekoni, jsou schopní v nebezpečí sami oddělit ocas od těla a ten jim poté znovu doroste. K překvapení vědců to dokážou i mnohem větší tvorové.

Jde o aligátory americké (Alligator mississippiensis), kterým po ztrátě ocasu může také dorůst nový. Tuto schopnost ale mají jenom mladí jedinci. A podle vědců se zdá, že k opětovnému růstu u nich dochází prostřednictvím mechanismu, se kterým se nikdy předtím nesetkali.

Základem je nově vytvořená chrupavka, obklopená pojivovou tkání a kůží. V dorostlém ocase také chybí kosterní svaly, které jsou přítomné u ještěrčího nového ocasu, a v místě, kde ocas dorostl, je zjevná stopa po tomto procesu, jakási „jizva“. Aligátoři nejsou však schopni oddělit ocas od těla sami, přichází o něj obvykle po úrazu nebo útoku jiného zvířete.

blank
Tady lze vidět klasický tvar čenichu do „U“. Prostě aligátor!(Foto: NorbertNagel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Arpingstone / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Špenátový salát s kuřecím masem
tisicereceptu.cz

Špenátový salát s kuřecím...

Baby špenát ve spojení s grilovaným kuřecím je opravdu...
Miniaturní zenová zahrada
panidomu.cz

Miniaturní zenová zahrada

Prodávají se už hotové a mají sloužit jako dekorace i...
Pochopila jsem, že stárnout se musí umět
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že stárnout...

Až donedávna jsem byla se...
Čtyři roky GDPR: Bez ochrany dat by Češi přišli o úspory v bankách
21stoleti.cz

Čtyři roky GDPR: Bez ochrany dat...

Před čtyřmi lety, 25. května 2018, začalo platit v...
Zničí slavnější kolegyni kariéru?
nasehvezdy.cz

Zničí slavnější kolegyni...

Negativních rolí se obě umí...
Teleportace Wellesleyho Pole: Přenesl se domů, aby stihl důležitý hovor?
enigmaplus.cz

Teleportace Wellesleyho Pole:...

Vědci se již desetiletí pokoušejí najít...
Obojživelník Kaspického moře: Doprovází rybářské lodě podivný mutant?
enigmaplus.cz

Obojživelník Kaspického moře:...

Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží...
Středočeský kraj: Léto? Cestování a kultura!
epochanacestach.cz

Středočeský kraj: Léto?...

Obojí k létu neodmyslitelně...
Navrženo pro relaxaci a odpočinek
rezidenceonline.cz

Navrženo pro relaxaci a...

Výrazné změny nemusejí nést vždy stopy...
Bouřlivá válka ještě neskončila
nasehvezdy.cz

Bouřlivá válka ještě...

Pořád není klid! Ani po...
Brutální mord v chatce č. 28 není dodnes vyřešen!
epochalnisvet.cz

Brutální mord v chatce č. 28...

Klidné sobotní ráno v kalifornské osadě Keddie...
Extravagantní hodinky Hublot ze spolupráce se Samuelem Rossem
iluxus.cz

Extravagantní hodinky Hublot...

I když ambasadorem značky Hublot je již...