Domů     Jaký je rozdíl mezi krokodýlem a aligátorem?
Jaký je rozdíl mezi krokodýlem a aligátorem?

Pro většinu laiků vypadají tato dvě zvířata téměř stejně. Milují vodu, dokážou nahnat hrůzu širokému okolí, mají ostré zuby a vypadají docela zlověstně, i když jen odpočívají. Jak je od sebe rozeznat? Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát.

Jak rozlišíte aligátora od krokodýla? Pokud nevíte, nejste sami. Tito velcí plazi jsou si totiž docela podobní.

Je to tím, kdysi měli společného evolučního předka, ale asi před 80 miliony let, tedy během období svrchní křídy, se jejich cesty rozešly a každý pokračoval jiným vývojovým směrem.

Oba sice patří do řádu Crocodilia (Krokodýli), existují však některé rozdíly, podle kterých lze tyto dva nebezpečně vyhlížející tvory spolehlivě rozeznat.

Kdo podle čenichu sázel na aligátora, má smůlu. Jde o krokodýla bahenního, který je jednou z výjimek.(Foto: Paul Asman a Jill Lenoble / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Kdo podle čenichu sázel na aligátora, má smůlu. Jde o krokodýla bahenního, který je jednou z výjimek.(Foto: Paul Asman a Jill Lenoble / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Abeceda v tlamě

Mají řadu podobných rysů, například silné ocasy nebo krátké nohy. A také dlouhé čenichy. Ale právě ty mohou hodně napovědět, protože jde o jeden z nejrychlejších způsobů rozlišení krokodýla a aligátora.

Zatímco krokodýlí tlama je úzká a má tvar, připomínající písmeno V, u aligátorů je široká a oblá a pokud zůstaneme u abecedy, je jako písmeno U. Existují však určité výjimky, jako je třeba krokodýl bahenní (Crocodylus palustris), který má zaoblený čenich a tak může připomínat aligátora.

Co se týká tlamy, jsou zde i další vodítka. Když aligátor zavře čelisti, jsou obvykle vidět jen jeho horní zuby, naopak krokodýli mají i při zavřené tlamě viditelné obě řady zubů, které jsou vzájemně „propletené“ a vzbuzují dojem jakéhosi zubatého úsměvu.

Čenich do „véčka“, zubatý úsměv… Tohle je krokodýl americký z Mexika.(Foto: Tomás Castelazo / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2,5)
Čenich do „véčka“, zubatý úsměv… Tohle je krokodýl americký z Mexika.(Foto: Tomás Castelazo / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2,5)

Napoví místo i sůl

Oba plazi mají povrch těla chráněný rohovitými štíty a kostěnými destičkami. Na jejich kůži se nacházejí také drobné, černě pigmentované vyvýšeniny. Jde o zvláštní smyslové orgány.

Jednou z jejích hlavních funkcí je detekovat změny tlaku ve vodě, způsobené potenciální kořistí. Krokodýli je mají rozeseté po celém těle, ale aligátoři jenom na hlavě a kolem úst. Dalším důležitým rozdílem mezi krokodýly a aligátory je prostředí, kde žijí.

Krokodýli upřednostňují slanou vodu, zatímco aligátoři se raději drží sladkovodních stanovišť, jako jsou jezera nebo bažiny. A kde se v přírodě lze s těmito tvory setkat?

Různé druhy krokodýlů žijí hlavně v Africe, Asii a Austrálii, aligátorům se daří především v Americe.

Malá, ale důležitá novinka

V roce 2018 přicházejí japonští vědci s novým, dříve neidentifikovaným rozdílem mezi těmito plazy. Aligátoři mají kratší pažní kosti v předních končetinách a kratší stehenní kosti v zadních končetinách.

„Je to malý, ale důležitý rozdíl,“ tvrdí Masaya Iijima, paleontolog z univerzity v japonském Sapporu a hlavní autor celého výzkumu. Tato zdánlivá maličkost podle něj může ovlivnit způsob pohybu těchto zvířat.

Krokodýli byli mnohokrát pozorováni při běhu, připomínajícím klus nebo cval, zatímco aligátoři ne. Některé zdroje tvrdí, že rozdíl lze najít i v chování: krokodýli jsou prý obvykle agresivnější, než aligátoři.

Pohodička: aligátor v ZOO v australském městě Canberra relaxuje.(Foto: Bignuts / commons.wikimedia.org / CC0)
Pohodička: aligátor v ZOO v australském městě Canberra relaxuje.(Foto: Bignuts / commons.wikimedia.org / CC0)

Aligátorům může dorůst nový ocas!

Je známým faktem, že někteří malí plazi, třeba ještěrky nebo gekoni, jsou schopní v nebezpečí sami oddělit ocas od těla a ten jim poté znovu doroste. K překvapení vědců to dokážou i mnohem větší tvorové.

Jde o aligátory americké (Alligator mississippiensis), kterým po ztrátě ocasu může také dorůst nový. Tuto schopnost ale mají jenom mladí jedinci.

A podle vědců se zdá, že k opětovnému růstu u nich dochází prostřednictvím mechanismu, se kterým se nikdy předtím nesetkali. Základem je nově vytvořená chrupavka, obklopená pojivovou tkání a kůží.

V dorostlém ocase také chybí kosterní svaly, které jsou přítomné u ještěrčího nového ocasu, a v místě, kde ocas dorostl, je zjevná stopa po tomto procesu, jakási „jizva“.

Aligátoři nejsou však schopni oddělit ocas od těla sami, přichází o něj obvykle po úrazu nebo útoku jiného zvířete.

Tady lze vidět klasický tvar čenichu do „U“. Prostě aligátor!(Foto: NorbertNagel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Tady lze vidět klasický tvar čenichu do „U“. Prostě aligátor!(Foto: NorbertNagel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Arpingstone / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Související články
Věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Věda a technika
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
reklama
věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz