Skip to content

Jaký byl účel tetování ledového muže? Vědci předpokládají, že léčba

Ledový muž Ötzi, starý více než 5000, let si stále střeží některá ze svých tajemství. Jedno z nich nyní v nové studii odhalili vědci. Zavražděný Otzi během svého života nejspíše prodělával léčbu podobnou dnešní akupunktuře, a také se léčil pomocí různých bylin.

Obě tyto metody, obzvláště první, vyžadují u těch, co je provádějí, určitou znalost anatomie. A to takovou, o které se nepředpokládalo, že by ji lidé před pěti tisíci lety měli.

Otzi byl v době smrti vážně nemocný, měl velké problémy s klouby, shnilé zuby a další problémy. Přesto ale nezemřel přirozenou smrtí, byl zavražděn. Ledový muž měl také více než šedesát tetování. Všechny jsou složená z jednoduchých vzorů a jejich smysl zůstával dlouho neznámý.

Mohla by jim být právě snaha o léčbu podobnou akupunktuře. Tetování jsou totiž umístěna nejvíce na těch částech těla, kde Otziho pravděpodobně nejvíce sužovaly bolesti, jako v oblasti kolen nebo v kříži.

Tetování měl i v okolí tlakových bodů v oblasti břicha, ve kterém ho trápili parazité. Proti nim bojoval Otzi i za pomocí bylinek a hub, jejichž stopy byly v jeho těle nalezeny. To vše dohromady vypovídá o tom, že lidé za doby jeho života měli větší léčebné znalosti, než vědci do teď předpokládali.

Foto: discovermagazine.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …