Domů     Jakou energii skrývá dno propasti Macocha?
Jakou energii skrývá dno propasti Macocha?
28.6.2023

Propast s trochu hrůzu nahánějícím jménem Macocha proslula jako největší svého druhu v České republice i ve střední Evropě. To ale není jediný unikát, který ji učinil slavnou.

Jako magnet totiž přitahuje sebevrahy a jedná se tak o jedno z vůbec nejtragičtějších míst na našem území. Od počátku 30. let minulého století zde vyhaslo asi 85 lidských životů. 

„Musím jít, mají pro mě další práci,“ vysvětluje vilémovický občan Martin Kala doma své ženě. Bere si s sebou rukavice, pevné lano a režný pytel.

Jeho úkolem je sesbírat a vytáhnout dalšího sebevraha ze dna Macochy, pracuje totiž jako příležitostný vytahovač mrtvol. Je konec 19. století a Macocha už je v té době známa jako „náruč sebevrahů“.

Pověst se zakládá na skutečné události

Macocha vznikla před mnoha staletími zřícením jeskynního dómu. Chlubí se hloubkou 138,4 metru a na jejím dně se nacházejí dvě jezírka, z nichž to hlubší má své dno padesát metrů pod hladinou.

Neobvyklá krása a tajuplnost propasti skryté v lesích Moravského krasu lákala dobrodruhy od nepaměti.

Byla a dodnes je také místem tragickým. Asi každý zná pověst o chlapci, kterého jeho macecha tak nenáviděla, že se ho rozhodla do propasti shodit, díky rozezleným vesničanům v ní však skončila sama.

Podle hlavní postavy pověsti, jež se podle všeho zakládá na skutečné události, byla hluboká průrva nazvána Macocha.

Osud kruté ženy jako by předznamenal další události, které se v Macoše odehrály.

Slavný badatel a archeolog Karel Absolon (1877–1960), jenž se při své práci zaměřil i na oblast Moravského krasu, se zmiňuje o 30 lidech, kteří spáchali sebevraždu skokem do Macochy jen během jeho života.

Byli to podle něj „samí cizí lidé, kteří Macochu neznali, předtím u ní nikdy nebyli a které vábily jen pocity zoufalství“.

Propast Macocha v roce 1830 FOTO: F. Richter / Creative Commons / volné dílo
Propast Macocha v roce 1830 FOTO: F. Richter / Creative Commons / volné dílo

Vytahovači sbírali zohavená těla

Zohavená těla bylo z hloubky několika desítek metrů obzvláště těžké a nebezpečné vytáhnout, přesto se našli takoví odvážlivci, kteří se úkolu zhostili.

Přezdívalo se jim „vytahovači mrtvol“ a těmi nejznámějšími se na konci 19. století stali zmíněný Martin Kala a Jozef Nejezchleba, o kterých se Absolon zmiňuje ve svých knihách.

Pro nebožtíka se museli spustit po laně, sesbírat jeho často na kusy roztříštěné ostatky, které pak zašili do pytle a po laně se i s tělem nechali vytáhnout. Za své snažení ale mnohdy málem sami zaplatili životem.

„Připoutal si nebožtíka k sobě a zvolal nahoru, aby táhli. Sotva byl několik metrů nad dnem, zřítila se s hromovým rachotem část zvětralé skály.

Než dospěli k ostrému hřebenu, smeklo se s nimi lano o skalní štěrbiny, rozhoupalo otáčející se dvojici a několikrát jimi mrštilo o skalní stěny.

Odvrátil jsem se od tohoto děsného divadla,“ popsal jistý očitý svědek událost z roku 1888 Karlu Absolonovi pro jeho knihu Moravský kras.

Sebevraždy v cyklech

Mezi lidmi, kteří ukončili svůj život skokem do Macochy, jsou zkrachovalí továrníci a podnikatelé, ženy i muži zklamaní nešťastnou láskou, student, který se bál maturity, důchodci a duševně i fyzicky nemocní jedinci.

Co ale činí Macochu pro sebevrahy tak přitažlivou? Při pohledu na statistiky sebevražd v Macoše je zjevné, že se události opakují v cyklech. Jsou léta, kdy neskočí ani jeden člověk, zatímco v dalších letech jich je hned několik.

Zatímco třeba v roce 2001 zde dobrovolně ukončili život čtyři lidé, následující dva roky to nebyl ani jediný, roku 2004 tři lidé. Pak opět nikdo a roku 2006 opět minimálně tři lidé.

Nejtragičtější byla v tomhle ohledu 90. léta 19. století a 30. léta století minulého. Oplývá snad Macocha nějakou tajemnou energií, která sebevrahy vábí v pravidelných intervalech?

Střízlivější verze hovoří o tom, že skoky do Macochy, které jsou vždy hojně medializované, inspirují další lidi v těžké životní situaci a sebevraždy se pak v určitých letech nakumulují.

Někdy se také stane, že policie sebevrahovi jeho plán rozmluví, ale ten po čase Macochu stejně vyhledá a sebevraždu spáchá napodruhé, jako se to naposledy stalo v roce 2014.

Karel Absolon uvádí, že za jeho života ukončilo svůj život v Macoše 30 sebevrahů. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Karel Absolon uvádí, že za jeho života ukončilo svůj život v Macoše 30 sebevrahů. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Propast vytvořená ze smrti

Podle mnoha senzitivních návštěvníků propast obklopuje temná aura. Po setmění zde prý lze zaslechnout i výkřiky obětí a pláč, který bývá někdy připisován slavné vražedkyni, maceše.

Někteří ezoterici přirovnávají Macochu k jakémusi akumulátoru nabitému negativní energií, za což kromě množství dobrovolných smrtí může už samotný vznik propasti.

Oblast Moravského krasu bývala kdysi pravěkým devonským mořem. Před více než 350 miliony let zde umíraly tisíce živočichů a jejich těla se ukládala do vápencové horniny, z níž jeskyně a později propast vznikla. Ze smrti je tedy Macocha doslova tvořená.

V roce 2015 se zde odehrál paranormální průzkum, jehož cílem bylo zjistit víc o nevysvětlitelných jevech, které Macochu obklopují, a oblast očistit.

Badatelé ze skupiny EPRV 777 zde pomocí přístrojů naměřili záhadné poklesy v teplotě a další paranormální aktivitu.

„Teplota tady byla celou dobu 5 °C, ale v určitém úseku jsme najednou naměřili třeba –2 °C,“ říká zakladatel skupiny Jaroslav Drábek.

Pomocí rituálu na onen svět

On a jeho kolegové se setkali i se zvláštní mlhovinou obklopující Kámen sebevrahů, na který těla dopadají nejčastěji. Mlžné útvary zachycené na fotografiích jsou v Macoše relativně častým úkazem.

Může se snad jednat o stále přítomné duše nešťastníků, kteří zde ukončili život?

Skupina EPRV 777 s nimi prý v roce 2015 navázala kontakt a následně provedla rituál, pomocí něhož měli bloudící duchové konečně odejít na onen svět. Nezdá se však, že by se Macocha stala klidnějším místem.

Kromě nářku se v ní někdy ozývá také záhadná tesklivá hudba a říká se, že kdo ji slyší, má okamžitě chuť taktéž skočit. Paranormální jevy zde útočí i na jiné smysly. Na samém dně lze prý někdy ucítit zvláštní zatuchlý závan jako z kobky.

To všechno Macochu učinilo oblíbenou destinací příznivců takzvaného temného turismu, kteří vyhledávají právě místa spojená se smrtí a utrpením.

Oblast dnes žije turistickým ruchem, k návštěvě láká například chata Macocha. FOTO: John commons / Creative Commons / volné dílo
Oblast dnes žije turistickým ruchem, k návštěvě láká například chata Macocha. FOTO: John commons / Creative Commons / volné dílo

Je Macocha zdrojem také pozitivní energie?

I dnes, kdy je Macocha obklopená živým návštěvnickým ruchem, důkladně zmapovaná a opatřená hned dvěma vyhlídkami, sebevrahy stále přitahuje. Někteří z nich se do ní dokonce rozhodnou skočit i před zraky návštěvníků.

V drtivé většině případů si pro skok volí vyhlídku Horní můstek, kde byly už nejednou nalezeny dopisy na rozloučenou, někdy i osobní doklady, v jednom případě dokonce kolo, které tam nechal sebevrah cyklista.

Každý den ráno jsou průvodci nuceni projít dno a obhlédnout především okolí Kamene sebevrahů, aby se návštěvníkům během prohlídky nedostalo nepříjemného překvapení.

Někteří senzibilové však tvrdí, že v oblasti Macochy a na ni navazujících Punkevních jeskyní lze nalézt nejenom negativní energii, ale také pramen té pozitivní, který má příznivé účinky na lidský endokrinní systém a příjemně povzbuzuje organismus.

Foto: Doronenko / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, F. Richter / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, John commons / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h