Domů     Jakou energii skrývá dno propasti Macocha?
Jakou energii skrývá dno propasti Macocha?
28.6.2023

Propast s trochu hrůzu nahánějícím jménem Macocha proslula jako největší svého druhu v České republice i ve střední Evropě. To ale není jediný unikát, který ji učinil slavnou.

Jako magnet totiž přitahuje sebevrahy a jedná se tak o jedno z vůbec nejtragičtějších míst na našem území. Od počátku 30. let minulého století zde vyhaslo asi 85 lidských životů. 

„Musím jít, mají pro mě další práci,“ vysvětluje vilémovický občan Martin Kala doma své ženě. Bere si s sebou rukavice, pevné lano a režný pytel.

Jeho úkolem je sesbírat a vytáhnout dalšího sebevraha ze dna Macochy, pracuje totiž jako příležitostný vytahovač mrtvol. Je konec 19. století a Macocha už je v té době známa jako „náruč sebevrahů“.

Pověst se zakládá na skutečné události

Macocha vznikla před mnoha staletími zřícením jeskynního dómu. Chlubí se hloubkou 138,4 metru a na jejím dně se nacházejí dvě jezírka, z nichž to hlubší má své dno padesát metrů pod hladinou.

Neobvyklá krása a tajuplnost propasti skryté v lesích Moravského krasu lákala dobrodruhy od nepaměti.

Byla a dodnes je také místem tragickým. Asi každý zná pověst o chlapci, kterého jeho macecha tak nenáviděla, že se ho rozhodla do propasti shodit, díky rozezleným vesničanům v ní však skončila sama.

Podle hlavní postavy pověsti, jež se podle všeho zakládá na skutečné události, byla hluboká průrva nazvána Macocha.

Osud kruté ženy jako by předznamenal další události, které se v Macoše odehrály.

Slavný badatel a archeolog Karel Absolon (1877–1960), jenž se při své práci zaměřil i na oblast Moravského krasu, se zmiňuje o 30 lidech, kteří spáchali sebevraždu skokem do Macochy jen během jeho života.

Byli to podle něj „samí cizí lidé, kteří Macochu neznali, předtím u ní nikdy nebyli a které vábily jen pocity zoufalství“.

Propast Macocha v roce 1830 FOTO: F. Richter / Creative Commons / volné dílo
Propast Macocha v roce 1830 FOTO: F. Richter / Creative Commons / volné dílo

Vytahovači sbírali zohavená těla

Zohavená těla bylo z hloubky několika desítek metrů obzvláště těžké a nebezpečné vytáhnout, přesto se našli takoví odvážlivci, kteří se úkolu zhostili.

Přezdívalo se jim „vytahovači mrtvol“ a těmi nejznámějšími se na konci 19. století stali zmíněný Martin Kala a Jozef Nejezchleba, o kterých se Absolon zmiňuje ve svých knihách.

Pro nebožtíka se museli spustit po laně, sesbírat jeho často na kusy roztříštěné ostatky, které pak zašili do pytle a po laně se i s tělem nechali vytáhnout. Za své snažení ale mnohdy málem sami zaplatili životem.

„Připoutal si nebožtíka k sobě a zvolal nahoru, aby táhli. Sotva byl několik metrů nad dnem, zřítila se s hromovým rachotem část zvětralé skály.

Než dospěli k ostrému hřebenu, smeklo se s nimi lano o skalní štěrbiny, rozhoupalo otáčející se dvojici a několikrát jimi mrštilo o skalní stěny.

Odvrátil jsem se od tohoto děsného divadla,“ popsal jistý očitý svědek událost z roku 1888 Karlu Absolonovi pro jeho knihu Moravský kras.

Sebevraždy v cyklech

Mezi lidmi, kteří ukončili svůj život skokem do Macochy, jsou zkrachovalí továrníci a podnikatelé, ženy i muži zklamaní nešťastnou láskou, student, který se bál maturity, důchodci a duševně i fyzicky nemocní jedinci.

Co ale činí Macochu pro sebevrahy tak přitažlivou? Při pohledu na statistiky sebevražd v Macoše je zjevné, že se události opakují v cyklech. Jsou léta, kdy neskočí ani jeden člověk, zatímco v dalších letech jich je hned několik.

Zatímco třeba v roce 2001 zde dobrovolně ukončili život čtyři lidé, následující dva roky to nebyl ani jediný, roku 2004 tři lidé. Pak opět nikdo a roku 2006 opět minimálně tři lidé.

Nejtragičtější byla v tomhle ohledu 90. léta 19. století a 30. léta století minulého. Oplývá snad Macocha nějakou tajemnou energií, která sebevrahy vábí v pravidelných intervalech?

Střízlivější verze hovoří o tom, že skoky do Macochy, které jsou vždy hojně medializované, inspirují další lidi v těžké životní situaci a sebevraždy se pak v určitých letech nakumulují.

Někdy se také stane, že policie sebevrahovi jeho plán rozmluví, ale ten po čase Macochu stejně vyhledá a sebevraždu spáchá napodruhé, jako se to naposledy stalo v roce 2014.

Karel Absolon uvádí, že za jeho života ukončilo svůj život v Macoše 30 sebevrahů. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Karel Absolon uvádí, že za jeho života ukončilo svůj život v Macoše 30 sebevrahů. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Propast vytvořená ze smrti

Podle mnoha senzitivních návštěvníků propast obklopuje temná aura. Po setmění zde prý lze zaslechnout i výkřiky obětí a pláč, který bývá někdy připisován slavné vražedkyni, maceše.

Někteří ezoterici přirovnávají Macochu k jakémusi akumulátoru nabitému negativní energií, za což kromě množství dobrovolných smrtí může už samotný vznik propasti.

Oblast Moravského krasu bývala kdysi pravěkým devonským mořem. Před více než 350 miliony let zde umíraly tisíce živočichů a jejich těla se ukládala do vápencové horniny, z níž jeskyně a později propast vznikla. Ze smrti je tedy Macocha doslova tvořená.

V roce 2015 se zde odehrál paranormální průzkum, jehož cílem bylo zjistit víc o nevysvětlitelných jevech, které Macochu obklopují, a oblast očistit.

Badatelé ze skupiny EPRV 777 zde pomocí přístrojů naměřili záhadné poklesy v teplotě a další paranormální aktivitu.

„Teplota tady byla celou dobu 5 °C, ale v určitém úseku jsme najednou naměřili třeba –2 °C,“ říká zakladatel skupiny Jaroslav Drábek.

Pomocí rituálu na onen svět

On a jeho kolegové se setkali i se zvláštní mlhovinou obklopující Kámen sebevrahů, na který těla dopadají nejčastěji. Mlžné útvary zachycené na fotografiích jsou v Macoše relativně častým úkazem.

Může se snad jednat o stále přítomné duše nešťastníků, kteří zde ukončili život?

Skupina EPRV 777 s nimi prý v roce 2015 navázala kontakt a následně provedla rituál, pomocí něhož měli bloudící duchové konečně odejít na onen svět. Nezdá se však, že by se Macocha stala klidnějším místem.

Kromě nářku se v ní někdy ozývá také záhadná tesklivá hudba a říká se, že kdo ji slyší, má okamžitě chuť taktéž skočit. Paranormální jevy zde útočí i na jiné smysly. Na samém dně lze prý někdy ucítit zvláštní zatuchlý závan jako z kobky.

To všechno Macochu učinilo oblíbenou destinací příznivců takzvaného temného turismu, kteří vyhledávají právě místa spojená se smrtí a utrpením.

Oblast dnes žije turistickým ruchem, k návštěvě láká například chata Macocha. FOTO: John commons / Creative Commons / volné dílo
Oblast dnes žije turistickým ruchem, k návštěvě láká například chata Macocha. FOTO: John commons / Creative Commons / volné dílo

Je Macocha zdrojem také pozitivní energie?

I dnes, kdy je Macocha obklopená živým návštěvnickým ruchem, důkladně zmapovaná a opatřená hned dvěma vyhlídkami, sebevrahy stále přitahuje. Někteří z nich se do ní dokonce rozhodnou skočit i před zraky návštěvníků.

V drtivé většině případů si pro skok volí vyhlídku Horní můstek, kde byly už nejednou nalezeny dopisy na rozloučenou, někdy i osobní doklady, v jednom případě dokonce kolo, které tam nechal sebevrah cyklista.

Každý den ráno jsou průvodci nuceni projít dno a obhlédnout především okolí Kamene sebevrahů, aby se návštěvníkům během prohlídky nedostalo nepříjemného překvapení.

Někteří senzibilové však tvrdí, že v oblasti Macochy a na ni navazujících Punkevních jeskyní lze nalézt nejenom negativní energii, ale také pramen té pozitivní, který má příznivé účinky na lidský endokrinní systém a příjemně povzbuzuje organismus.

Foto: Doronenko / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, F. Richter / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, John commons / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané