Skip to content

Hitlerův osobní lékař: Dopuje vůdce drogami a jedem!

„Je to vypočítavý prospěchář. Jakmile dosáhl významného postavení Hitlerova osobního lékaře, stal se ve svém povolání hodně nezodpovědný a líný. Víc ho zajímaly peníze a jeho postavení než samotná lékařská praxe.“

Tak charakterizuje doktora Theodora Morella (1886–1948) Hitlerův oblíbenec, architekt Albert Speer (1905–1981). Není zdaleka jediný z Hitlerových nejbližších spolupracovníků, kdo se na Morella dívá spatra.

Říšský maršál Hermann Göring (1893–1946) dá Morellovi výsměšnou přezdívku Říšský specialista na injekce – kdykoliv v medicíně tápe, píchá pacientům nadměrné množství drog. Ačkoliv Morellovy praktiky mnozí kritizují a mají ho za šarlatána, Hitler si ho nemůže vynachválit a nikdy na něj nedá dopustit.

Morell
Doktor Morell léčí Hitlera od roku 1936 až do jeho sebevraždy.

Ze židovské rodiny?

Morell je s vůdcem v kontaktu prakticky denně celých devět let až téměř do jeho konce v berlínském bunkru. Jak je možné, že Hitler svému lékaři tak věří? Je téměř jisté, že Morellova kontroverzní léčba vůdci zhorší zdraví a jeho značně neutěšený stav na konci války má na svědomí právě on.

Theodor Morell je syn učitele základní školy. Jeho rodina je údajně částečně židovská, ale o tom Hitler nemá ani ponětí. Za války slouží jako vojenský doktor a hned po ní v roce 1918 si otevře v Berlíně vlastní praxi.

manzelka
Morell s manželkou a vůdcem.

Hitler ho má za génia

O dva roky později se ožení s bohatou herečkou Hannelore Mollerovou a jeho profesionální hvězda začne stoupat. Nezvyklé medicínské postupy mají úspěch a Morell brzy léčí prominenty. V roce 1933, když se Hitler dostane k moci, vstoupí do NSDAP.

V roce 1936 ho Morell začne léčit kombinací vitamínů a mutaflorem, který pomůže Hitlerovi s žaludečními křečemi. Nadměrnou plynatost zmírní obrovským množstvím pilulek doktora Koestera, které ovšem obsahují malé dávky jedů strychninu a atropinu.

Díky lékům Hitlerovi ustoupí i zánětlivá vyrážka na nohou. Brzy si vsugeruje, že Morell je génius.

Hitler se svým štábem ve Vlčím doupěti (Morell 4. zprava).

Odborník na syfilis

Podle zachovaných lékařských deníků předepisuje Morell vůdci podivuhodnou směs léků: velké dávky dextrinu (zdroj energie), kofein, kokain a pervitin. Drogy a jedy nejspíš zhorší i Hitlerovo rozhodování.

Někteří historici tvrdí, že za úspěch Morell vděčí i tomu, že úspěšně léčí syfilidu (kdo ví, s jakými pozdějšími následky), které se vůdce obzvlášť obává. Morell využije svého postavení, jak se dá. Vůdce ho propustí až krátce před sebevraždou, spáchanou 30.

dubna 1945. Doktor stihne odletět z obleženého Berlína, ale brzy ho dopadnou Američané. Vyšetřují ho, ale z žádných zločinů ho neobviní. Morell umírá o tři roky později kvůli silné obezitě a chatrnému zdraví.

hitleruv
Dr. Karl Brandt (1904–1948) je Hitlerův lékař od roku 1934. Morell se s ním silně nepohodne, protože veřejně kritizuje jeho metody a vůdce Brandta propustí.
Foto: Time Life Pictures, Deuteches Bundesarchiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …